Forum Ekonomiczne 2016 | Kolejna udana edycja już za nami!

Na tegoroczne Forum Ekonomiczne w Krynicy przygotowaliśmy dwa panele. Ponownie mieliśmy okazję współtworzyć Forum Ochrony Zdrowia, gdzie Michał Czarnuch wystąpił z flagowym tematem tegorocznego FOZu – panelem „Priorytety zdrowotne dotyczące chorób mózgu”. Kolejny rok kontynuowaliśmy w Krynicy także temat compliance – tym razem Anna Partyka-Opiela wystąpiła w przygotowanym przez DZP i Deloitte panelu „Jak bezpiecznie prowadzić biznes w Polsce?”

Zachęcamy do zapoznania się z krótkim podsumowaniem naszych paneli. Szczegółowy program naszej obecności na Forum znajdziecie tutaj.

Panel „Jak bezpiecznie prowadzić biznes w Polsce?”

W czasie panelu dyskutowaliśmy jak, w szczególności biorąc pod uwagę wciąż zmieniające się otoczenie prawne, prowadzić biznes w Polsce w sposób bezpieczny. Po co firmom systemy zarządzania ryzykiem (compliance), dlaczego tańsze jest zapobieganie oraz jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych? Poruszyliśmy problem przestępczości gospodarczej w Polsce i zastanowimy się jak przeciwdziałać korupcji i nieprawidłowościom w codziennej działalności. Relacja z całego panelu jest dostępna na stronie: https://www.rp.pl/Forum-Ekonomiczne/309079858-Niebezpieczny-biznes.html#ap-1

Panel „Priorytety zdrowotne dotyczące chorób mózgu”

Diagnoza: Rosnący problem chorób mózgu

  • Rosnąca liczba chorych – wg oficjalnych szacunków European Brain Council (Europejskiej Rady Mózgu) w 2005 r. w Europie było ok. 127 mln pacjentów z chorobami mózgu. W 2010 r. już 299 mln (lub 179 mln – w zależności od metody leczenia) leczonych z powodu chorób mózgu (liczby uwzględniają jedynie 12 chorób mózgu, m.in.: depresja, stwardnienie rozsiane, udar, migreny, choroba Parkinsona czy choroba Alzheimera)
  • Różne przyczyny rosnącej liczby chorych – zwiększenie zapadalności na choroby mózgu to nie tylko starzenie się społeczeństwa. Zmiany cywilizacyjne sprawiają, że zaburzenia psychiczne i neurologiczne pojawiają się u coraz młodszych pacjentów
  • Rosnące koszty chorób mózgu – zgodnie z szacunkami Europejskiej Rady Mózgu całkowity koszt leczenia chorób mózgu w 30 krajach europejskich wzrósł z 386 mld EUR w 2004 r. do 798 mld EUR w 2010 r.

Kuracja: Inicjatywa Brain Plan dla Polski

  • Problem chorób mózgu wymaga zaproponowania kompleksowego planu, uwzględniającego wszystkie elementy zapobiegania i leczenia chorób mózgu (od profilaktyki aż po intensywną opiekę medyczną)
  • Skuteczność planu wymaga uprzedniego podjęcia szeroko zakrojonej dyskusji z udziałem wszystkich najważniejszych kategorii interesariuszy (w szczególności: władzy publicznej, świadczeniodawców, środowisk naukowych, pacjentów)
  • W związku z tym zaprosiliśmy przedstawicieli władzy publicznej, środowisk naukowych, pacjentów którzy na Forum Ekonomicznym w Krynicy rozpoczynają debatę
  • Chcemy ustalić kilka postulatów, do których powinien dążyć system opieki zdrowotnej
  • Aby taka debata była efektywna, konieczne jest cofnięcie się do źródeł problemu tj. zadanie następującego pytania: Czym są choroby mózgu?

Uczestniczyliśmy w wielu owocnych dyskusjach zarówno z panelistami, jak i uczestnikami Forum, za co serdecznie wszystkim dziękujemy!

Tomasz Kaczyński

Tomasz Kaczyński
Radca Prawny, Partner

tomasz.kaczynski@dzp.pl

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *