Pogoda za oknem coraz ładniejsza, zbliża się długi weekend, a zaraz po nim wakacje. Coraz większymi krokami zbliża się więc sezon urlopowy. Aby jednak móc skorzystać z zasłużonego wypoczynku w pierwszej kolejności warto ustalić ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi. To zaś w przypadku pracowników niepełnoetatowych niekiedy rodzi wątpliwości. Często spotykamy się z pytaniem jak ustalić wymiar urlopu pracownika zatrudnionego na część etatu. Rozważymy więc na przykładzie pracownika zatrudnionego na pół etatu (pracującego np. po 4 godziny dziennie) i pracownika zatrudnionego na 6/8 etatu (pracującego codziennie po 6 godzin) z ilu dni urlopu będzie on mógł skorzystać.

W przypadku zatrudnienia pracowników w niepełnym wymiarze etatu wymiar ich urlopu ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy pracownika. Jeśli w wyniku takich obliczeń wychodzi niepełna liczba, to podlega zaokrągleniu do pełnego dnia w górę.

W przypadku pracowników zatrudnionych na pół etatu oznacza to, iż będą oni uprawnieni odpowiednio do 10 dni urlopu (1/2 x 20) lub 13 dni urlopu (1/2 x 26).

W przypadku pracowników zatrudnionych na 6/8 etatu– 15 dni urlopu (6/8 x 20) lub 20 dni urlopu (6/8 x 26 daje wynik 19,5 , co podlega zaokrągleniu do 20).

Ponieważ jednak zgodnie z kodeksem pracy urlopu udziela się w wymiarze godzinowym, tak ustaloną liczbę dni urlopu należy przeliczyć na godziny. W tym celu ustalony dla pracownika wymiar dni urlopu należy pomnożyć przez 8h (zgodnie z art. 1542 § 2 jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy), dzięki temu ustalony zostanie godzinowy wymiar urlopu, który będzie wynosił odpowiednio:

  • dla pracowników zatrudnionych na 1/2 etatu: uprawnionych do 10 dni urlopu – 80 godzin (10×8), a dla uprawnionych do 13 dni urlopu 104 godziny (13×8)
  • dla pracowników zatrudnionych na 6/8 etatu: uprawnionych do 15 dni urlopu – 120 godzin (15 x 8), a dla uprawnionych do 20 dni urlopu – 160 godzin (20 x8).

W przypadku korzystania przez pracownika z urlopu, z tak ustalonej puli godzin urlopu odejmuje się liczbę godzin pracy zgodną z obowiązującym pracownika harmonogramem.

Jeśli pracownicy mają ustalone stałe harmonogramy i pracują po 5 dni w tygodniu odpowiednio po 4 godziny (ci zatrudnieni na pół etatu) lub po 6 godzin (ci zatrudnieni na 6/8 etatu) w praktyce da to im taką samą liczbę dni urlopu (lub nawet odrobinę wyższą) jaką mają pracownicy pełnoetatowi:

  • pracownik zatrudniony na ½ etatu uprawniony do 10 dni urlopu w wymiarze godzinowym wynoszącym 80 godzin, będzie mógł skorzystać z 20 dni urlopu ponieważ każdy dzień jego urlopu będzie powodował odjęcie z puli urlopowej 4 godzin (kiedy 80 godzin podzielimy przez 4 otrzymamy 20 dni);
  • pracownik zatrudniony na ½ etatu uprawniony do 13 dni urlopu w wymiarze godzinowym wynoszącym 104 godziny, będzie mógł skorzystać z 26 dni urlopu ponieważ każdy dzień jego urlopu będzie powodował odjęcie z puli urlopowej 4 godzin (kiedy 104 godziny podzielimy przez 4 otrzymamy 26 dni);
  • pracownik zatrudniony na 6/8 etatu uprawniony do 15 dni urlopu w wymiarze godzinowym wynoszącym 120 godzin, będzie mógł skorzystać z 20 dni urlopu ponieważ każdy dzień jego urlopu będzie powodował odjęcie z puli urlopowej 6 godzin (kiedy 120 godzin podzielimy przez 6 otrzymamy 20 dni);
  • pracownik zatrudniony na 6/8 etatu uprawniony do 20 dni urlopu w wymiarze godzinowym wynoszącym 160 godzin, będzie mógł skorzystać z 26 dni i 4 godzin urlopu, ponieważ każdy dzień jego urlopu będzie powodował odjęcie z puli urlopowej 6 godzin (kiedy 160 godzin podzielimy przez 6 otrzymamy wynik 26,6(6), co daje 26 pełnych dni urlopu i 4 godziny);

Liczba dni urlopu z których może skorzystać pracownik będzie się różnić, wówczas, gdy pracownicy mają ustalone grafiki w ten sposób, że liczba godzin pracy różni się w poszczególne dni (np. pracownik zatrudniony na pół etatu, dwa dni w tygodniu pracuje po 8 godzin a w jeden 4 godziny).

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *