25 marca 2022 r. Rzecznik Praw Pacjenta poinformował o przyznaniu pierwszego świadczenia kompensacyjnego z Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych.  Pacjent, u którego zdiagnozowano zespół Guillaina-Barrégo (GBS), otrzyma 45 tysięcy złotych.

Zespół GBS jest bardzo rzadkim zaburzeniem powodującym postępujące osłabienie lub porażenie mięśni. Zaburzenie to jest uwzględnione w charakterystyce szczepionek Vaccine Janssen oraz Vaxzevria. Zespół do spraw Świadczeń działający przy Rzeczniku Praw Pacjenta potwierdził, że zaburzenie występujące u pacjenta, któremu przyznano świadczenie, wynikało z działania niepożądanego szczepionki.

Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych ma za zadanie umożliwić pozasądowe ubieganie się o świadczenie kompensacyjne zaszczepionym osobom, które były hospitalizowane z powodu niepożądanych odczynów poszczepiennych. Od 12 lutego 2022 r. możliwe jest składanie wniosków o wypłatę świadczenia z Funduszu. W 2022 r. Fundusz obejmie działania niepożądane szczepionek przeciwko COVID-19, realizowanych od rozpoczęcia akcji szczepień w grudniu 2020 r., natomiast od początku roku 2023 Fundusz obejmie także wszystkie szczepienia obowiązkowe.

Z informacji opublikowanych przez Rzecznika Praw Pacjenta wynika, że od 12 lutego 2022 r. do Funduszu wpłynęło już co najmniej 600 wniosków o przyznanie świadczenia kompensacyjnego.

Jak dużej kwoty świadczenia mogą spodziewać się poszkodowani?

Maksymalna kwota świadczenia wynosi 100 tys. zł i uzależniona jest od stopnia dolegliwości działania niepożądanego, przy czym największe znaczenie w tym przypadku ma długość pobytu pacjenta w szpitalu. Przyznawana kwota obejmuje także zwrot poniesionych kosztów leczenia i rehabilitacji. Pacjent, na rzecz którego dokonano pierwszej wypłaty z Funduszu przebywał w szpitalu 64 dni.

Decyzję w przedmiocie przyznania lub odmowy przyznania świadczenia kompensacyjnego wydaje Rzecznik Praw Pacjenta w ciągu dwóch miesięcy od otrzymania kompletnego wniosku. Wydana decyzja oparta jest na opinii medycznej wydawanej przez działający przy Rzeczniku, składający się z lekarzy, Zespół ds. świadczeń. Na wydaną decyzję przysługuje skarga do sądu administracyjnego.

Karolina Świątek

Karolina Świątek
Legal Assistant

karolina.swiatek@dzp.pl

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *