Dostawa sprzętu medycznego wraz z instalacją i pracami adaptacyjnymi stanowi świadczenie kompleksowe.

Za takim stanowiskiem opowiedział się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 13 maja 2011 (sygn. akt III SA/Wa 2128/10). W związku z tym opodatkowując świadczenie kompleksowe podatkiem od towarów i usług należy zastosować stawkę podatku VAT właściwą dla świadczenia głównego. W przedmiotowej sprawie spór dotyczył sposobu ustalania stawki podatku VAT w przypadku dostawy urządzeń medycznych wraz z ich instalacją oraz adaptacją pomieszczeń, w których są one instalowane. Zdaniem podatnika mowa tu o świadczeniu złożonym, zaś właściwą do zastosowania jest jednolita stawka VAT (7%), natomiast zdaniem Ministra Finansów należy zastosować odrębne stawki podatkowe dla dostawy sprzętu i jego instalacji.

Rozstrzygając sporne zagadnienie Sąd poparł stanowisko reprezentowane przez podatnika jednak uzasadniając wyrok wskazał na brak jednoznacznego określenia zarówno w ustawodawstwie polskim jak i unijnym, sposobu opodatkowania świadczenia składającego się z kilku elementów i wskazał na wypracowaną w orzecznictwie praktykę w tym względzie. W myśl tej praktyki jedno świadczenie występuje w przypadku, gdy co najmniej dwa elementy albo co najmniej dwie czynności dokonane przez podatnika na rzecz klienta są ze sobą tak ściśle związane, że tworzą obiektywnie tylko jedno nierozerwalne świadczenie gospodarcze, którego rozdzielenie miałoby charakter sztuczny. Jednocześnie Sąd zauważył, że brak jest określonych normatywnych kryteriów, które w sposób precyzyjny pozwalałaby wyznaczyć granice pomiędzy przypadkami, gdy mamy do czynienia z kilkoma świadczeniami, które należy opodatkować odrębnie, a sytuacją kiedy związek pomiędzy tymi świadczeniami jest tak ścisły, iż należy już mówić o istnieniu jednego świadczenia o charakterze złożonym (kompleksowym), które powinno być opodatkowane według jednolitych zasad.

Sąd wydając wyrok uznał, że usługi towarzyszące dostawie sprzętu medycznego umożliwiały i były niezbędnym warunkiem zapewnienia funkcjonalności i prawidłowego działania dostarczonego urządzenia medycznego. W tym sensie dostawę sprzętu medycznego należy uznać za nierozerwalnie związaną z jego instalacją i dokonaniem prac adaptacyjnych. Jest to już kolejne orzeczenie WSA, w którym sąd uznał za zasadne stanowisko prezentowane przez podatnika w powyższej sprawie.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *