Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków z tytułu czynszu najmu samochodów osobowych wykorzystywanych w działalności gospodarczej nie podlega ograniczeniu do wysokości wynikającej z tzw. „kilometrówki”.

Powyższe wynika z interpretacji ogólnej wydanej przez Ministra Finansów dnia 8 listopada 2013 r. (nr DD2/033/55/MWJ/13/RD-111005). W rezultacie wydatki te podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów na zasadach ogólnych.

Zgodnie z ogólną zasadą, za koszty uzyskania przychodów uznaje się koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Niemniej jednak z katalogu kosztów uzyskania przychodów wyłączone zostały koszty wymienione wprost w przepisie art. 23 ustawy o PIT oraz art. 16 ustawy o CIT.

Przepis art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o CIT wskazuje, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków:

  • z tytułu kosztów używania,
  • dla potrzeb działalności gospodarczej,
  • samochodów osobowych niestanowiących składników majątku podatnika –
  • w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu dla celów podatnika oraz stawki za jeden kilometr przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra.

Analogiczna regulacja znajduje się w art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT.

W celu ustalenia faktycznego przebiegu samochodu i tym samym określenia wysokości limitu tzw. „kilometrówki” podatnik jest obowiązany do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

Minister Finansów wydał interpretację ogólną ze względu na rozbieżności istniejące pomiędzy aktualną dominującą linią orzeczniczą sądów administracyjnych a dotychczasowym stanowiskiem organów podatkowych.

Organy podatkowe uznają, że czynsz najmu samochodu osobowego używanego dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej, stanowi koszty uzyskania przychodów wyłącznie do wysokości limitu wynikającego z „kilometrówki”.

Sądy administracyjne początkowo również opowiadały się za stosowaniem limitu wynikającego z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu i stawki za jeden kilometr. Jednak w ostatnich orzeczeniach sądy wskazują, że wydatki z tytułu czynszu najmu samochodu osobowego używanego dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej nie są ograniczone „kilometrówką” i powinny być rozliczane na zasadach ogólnych.

Minister Finansów w interpretacji ogólnej zauważył, że wydatki z tytułu czynszu najmu samochodu osobowego nie mieszczą się w kategorii kosztów związanych z używaniem samochodu (nie są to wydatki o charakterze eksploatacyjnym).

Zdaniem Ministra Finansów wydatki z tytułu czynszu najmu są raczej związane z uzyskaniem możliwości (tytułu prawnego) używania samochodu.  Powyższe wydatki są kategorią odrębną od kosztów eksploatacji samochodu i powinny być rozliczane w całości, według ogólnych zasad rozliczania kosztów uzyskania przychodów.

Jeśli są Państwo zainteresowani doradztwem w powyższym zakresie, uprzejmie prosimy o kontakt.

Jeden komentarz

  1. Szkoda że dopiero po wyrokach sądowych Minister raczył się wypowiedzieć.
    Na każdym kroku spotyka się nieprecyzyjne przepisy i nigdy nie wiadomo do końca kiedy zrobi się dobrze. Nic tylko podziwiać tych, którym chce się prowadzić działalność w tym kraju.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *