Proces „re-pricingu” stanowi produkcję w rozumieniu art. 99 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym z 2008 r.

Taka teza wyłania się z wydanego przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku (sygn. III SA/Wa 1939/10) z dnia 1 kwietnia 2011 r. Sprawa, którą zajął się Sąd dot. stwierdzenia czy spółka będzie uprawniona do obniżenia kwoty należnej akcyzy z tytułu wyprowadzenia własnych wyrobów akcyzowych ze składu podatkowego z nową maksymalną ceną detaliczną o kwotę akcyzy zapłaconą uprzednio od wyrobów przyjmowanych do procesu nazwanego ,, re–pricingiem’’.

Rozstrzygając przedmiotowy spór, Sąd przyznał rację stanowisku zaprezentowanemu przez spółkę i wskazał, iż zarówno ustawa o podatku akcyzowym jak i przepisy wykonawcze nie zawierają definicji pojęcia ,,pakowanie”. Dlatego też, w ocenie Sądu, spółka zasadnie odwołała się do znaczenia tego słowa w języku potocznym, posługując się definicją słownikową, w świetle której pakowanie pochodzące od słowa pakować oznacza: układać coś (rzeczy, towary) w paczkę; wkładać coś do walizki, do skrzyni itp. w celu wysłania, przewiezienia, zabrania w podróż; ładować oraz owijać, zawijać coś w papier, folię. Zdaniem Sądu w świetle wskazanej definicji słownikowej nieprawidłowe jest stanowisko Ministra Finansów, iż przedstawionego we wniosku proces re-pricingu nie można utożsamiać z pakowaniem.

W powyższym wyroku Sąd orzekł, iż czynności dokonywane w ramach opisanego procesu ,,re-pricingu’’ powinny być uznane za pakowanie wyrobów tytoniowych, a tym samym stanowią czynności uznane za produkcję w rozumieniu art. 99 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym. Skoro w rezultacie produkcja ta dotyczy wyrobów tytoniowych, od których uprzednio spółka uiściła akcyzę, to zgodnie z art. 21 ust. 8 u.p.a. kwota akcyzy należna od danych wyrobów akcyzowych wyprodukowanych w składzie podatkowym może być obniżona o akcyzę zapłaconą od zużytych do ich wyprodukowania innych wyrobów akcyzowych.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *