Gdzie znajdę przystępnie podane, różnorodne informacje prawne?

Centrum prasowe DZP.

Czy interpretacja płatnika chroni zatrudnionych?

27.10.2021

Autorzy:
Artur Nowak

Błędy ma prawo popełnić każdy, także fiskus. Ich skutki nie powinny jednak obciążać podatnika. Tymczasem urzędnicy chcieliby, żeby to on tracił, gdy firma jako płatnik pyta o sytuację swojego pracownika, dostanie interpretację, że nie musi potrącać zaliczek, a potem fiskus zmieni zdanie. O tym, czy jest to prawnie dopuszczalne, przesądzi siedmioosobowy skład Naczelnego Sądu Administracyjnego. Tak postanowił we wtorek jeden ze składów tego sądu.

Wątpliwe zwolnienie

Spór dotyczył pieniędzy z tzw. programów dobrowolnych odejść (PDO). Firma, która miała je wypłacić dwóm pracownikom, zabezpieczyła się. Jako płatnik miała interpretację, że odszkodowania to przychód zwolniony z PIT, i zaliczek nie potrąciła.

(...)

Dobrze, że wobec częściowej rozbieżności w orzecznictwie sprawa jest kierowana do poszerzonego składu. Mam jednak mieszane uczucia, co do interpretacji art. 26a §1 ordynacji podatkowej. Bo w moim przekonaniu, przepis ten jest klarowny i poprawnie sformułowany - podkreśla Artur Nowak, Partner w Praktyce Podatkowej.

Dalsza część tekstu dostępna jest na portalu Rzeczpospolitej.

 

Bądź na bieżąco z DZP