Gdzie znajdę przystępnie podane, różnorodne informacje prawne?

Centrum prasowe DZP.

Pogłębią się nierówności wśród wielu podatników

02.11.2021

Autorzy:
Joanna Wierzejska

Podatkowa rewolucja, choć zwana ładem, rozmontuje resztki porządku w systemie fiskalnym.

Już tylko na podpis prezydenta Andrzeja Dudy czekają wielkie zmiany w systemie podatkowym. Po tym, gdy w piątek 29 października ustawa opuściła Sejm, Ministerstwo Finansów ogłosiło, że system będzie „nowoczesny, sprawiedliwy i konkurencyjny". 

– Projekt utrzymał swój pierwotny zamysł, jakim było przywrócenie elementarnej sprawiedliwości w płaceniu podatków w Polsce i nadanie impulsu do szybkiego rozwoju polskiej gospodarki – stwierdził wiceminister Jan Sarnowski.

A Senat wytykał

Jednak z ministerialnym entuzjazmem kontrastują oceny ekspertów podatkowych i senackiego biura legislacyjnego. Senaccy prawnicy wytknęli ustawie 14 miejsc, w których Polski Ład łamie konstytucyjne zasady sprawiedliwości społecznej. Jednak Sejm odrzucił wszystkie merytoryczne poprawki Senatu, które miały to naprawić.

(...)

- Zmiany przewidziane w tzw. Polskim Ładzie dotknęły podstaw systemu podatkowego i sprawią, że stanie się on nie tylko o wiele bardziej skomplikowany, ale i bardziej restrykcyjny. W przypadku większych firm, na co dzień zajmujących się złożonymi operacjami gospodarczymi, trudno będzie rzetelnie ocenić skutki podatkowe i ogólnie finansowe każdego większego przedsięwzięcia. Dotkną ich bowiem daleko idące zmiany w CIT, a do tego wyższe obciążenia fiskalne płac ich pracowników. To z kolei może wzmóc presję na podwyżki płac, a tym samym dalsze zwiększenie kosztów działalności. - komentuje Joanna Wierzejska, Partner Współzarządzająca Praktyką Podatkową DZP.

Artykuł wraz z całą opinią Joanny dostępny jest na stronach dziennika Rzeczpospolita.

Bądź na bieżąco z DZP