Gdzie znajdę przystępnie podane, różnorodne informacje prawne?

Centrum prasowe DZP.

Miała być pomoc w pandemii, ale fiskus naciąga przepisy

04.01.2022

Autorzy:
Artur Nowak

Państwo nie szczędziło sił ani środków, żeby zminimalizować skutki szalejącej pandemii i chronić gospodarkę. Jedną z form wsparcia, która miała pozwolić na utrzymanie miejsc pracy, było dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP). Uchwalane w pośpiechu tarcze finansowe od początku wywoływały jednak wątpliwości, a nawet obawy, że fiskus zechce przewidzianą w nich pomoc ograniczyć. Dziś to się potwierdza, czego przykładem jest sprawa rozstrzygnięta niedawno przez rzeszowski Wojewódzki Sąd Administracyjny.

Firmie na ratunek

Spór dotyczył spółki działającej w specjalnej strefie ekonomicznej. We wniosku o interpretację podała, że w celu ograniczenia negatywnych konsekwencji ekonomicznych związanych z pandemią, w tym głównie w celu utrzymania stworzonych miejsc pracy, skorzystała z dostępnych form wsparcia z tzw. tarcz. Przede wszystkim z dofinansowania do wynagrodzeń pracowników ze środków FGŚP przewidzianego w art. 15g ustawy z 31 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19. Firma podkreśliła, że część pracowników, których wynagrodzenie objęte jest tym dofinansowaniem, wykonuje zadania związane z działalnością gospodarczą prowadzoną na terenie strefy. Chciała się upewnić, czy dofinansowanie stanowi przychód w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o CIT. Sama była jednak przekonana, że nie, ale nawet gdyby, to jej zdaniem środki te będą przychodem z działalności strefowej zwolnionej z opodatkowania zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT.

Zdaniem Artura Nowaka, Partnera w Praktyce Podatkowej, uznanie, że środki otrzymane przez spółkę z FGŚP w ramach tarcz covidowych jako dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników są zaliczane do niezwolnionych z podatku przychodów, byłoby sprzeczne nie tylko z celem zwolnienia strefowego, ale także z samą ideą wsparcia, na które w związku pandemią zdecydowało się państwo.

Cały artykuł dostępny jest w elektronicznym wydaniu dziennika Rzeczpospolita.

Bądź na bieżąco z DZP