Domański Zakrzewski Palinka


Mimo przegranej przed NSA Ministerstwo Zdrowia wydało dzisiaj decyzję, którą odmówiło wydania zgody na refundację leku Translarna dla cierpiącego na postępującą chorobę genetyczną Pawła. U podstaw decyzji Ministerstwa leży m.in. ocena skuteczności klinicznej i praktycznej stosowania Translarny w leczeniu choroby, na którą cierpi wnioskujący o refundację ośmioletni pacjent. Ponadto, Ministerstwo wskazało na znaczne koszty leczenia Translarną oraz na istniejące alternatywne leki.

Na rynku ukazało się właśnie nowe - czwarte już - wydanie publikacji z serii "Duże Komentarze Becka" - "Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Komentarz", której współautorem jest Piotr Gołaszewski, Associate związany z Praktyką Nieruchomości w kancelarii DZP.

Startujemy z nowym blogiem tworzonym przez naszych prawników - DZP Compliance Blog. Tym razem skupimy się na skutecznych systemach compliance i przeciwdziałaniu korupcji.

16 listopada w naszej kancelarii odbyło się pierwsze spotkanie Grupy Założycielskiej Inicjatywy Dronowej. Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele kilkunastu podmiotów działających na rynku pojazdów bezzałogowych, jak również reprezentanci strony publicznej.

Z przyjemnością informujemy, że z początkiem października do zespołu kancelarii DZP na stanowisko Counsel dołączył Krzysztof Krak, który specjalizuje się w zakresie rozwiązań compliance oraz systemów przeciwdziałania korupcji i nadużyciom. Krzysztof Krak jest doświadczonym ekspertem w zakresie wdrażania rozwiązań analitycznych w obszarze organizacyjnym, szkoleniowym i informatycznym.

5 października 2016 r. NSA wydał wyrok, którym udało się doprowadzić do korzystnej dla pacjentów, prokonstytucyjnej wykładni ustawy refundacyjnej a tym samym przełamać dotychczasową linię orzeczniczą NSA w tego typu sprawach. Wyrok jest prawomocny.

Rzecznik Praw Obywatelskich, dr Adam Bodnar, powołał Komisję Ekspertów ds. Zdrowia i zaprosił do udziału w jej pracach lekarzy i specjalistów zajmujących się tematyką funkcjonowania systemu ochrony zdrowia. Dr Tomasz Zalasiński, Counsel w Praktyce Life Sciences naszej kancelarii, został współprzewodniczącym Komisji. Zadaniem Komisji będzie usprawnienie funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w Polsce poprzez rozwiązanie najpilniejszych problemów.

Miło nam poinformować, że Wojciech Dziomdziora, Counsel w Praktyce IP&TMT naszej kancelarii, został wybrany Przewodniczącym Grupy Roboczej ds. ram prawnych funkcjonowania Przemysłu 4.0, powołanej przy Ministerstwie Rozwoju.

Z przyjemnością informujemy, że 12 września Michał Przychoda otrzymał z rąk Wicepremiera i Ministra Rozwoju - Mateusza Morawieckiego, nominację na członka Zespołu do opracowania rekomendacji w zakresie projektu przepisów regulujących prostą spółkę akcyjną.

26. edycja Forum Ekonomicznego w Krynicy była dla naszej kancelarii satysfakcjonująca nie tylko pod względem ilości paneli, które w tym roku przygotowaliśmy (wystąpiliśmy w 4 panelach, z których trzy moderowaliśmy), ale także pod kątem poruszanych przez nas tematów. Uczestniczyliśmy w wielu owocnych dyskusjach zarówno z panelistami, jak i uczestnikami Forum, za co serdecznie wszystkim dziękujemy!

Z przyjemnością informujemy, że 7 lipca Magdalena Zabłocka oraz Wojciech Hartung zostali powołani na członków grupy roboczej utworzonej przez Ministerstwo Rozwoju w celu przeglądu prawa dotyczącego partnerstwa publiczno-prywatnego oraz opracowania polityki Rządu w tym zakresie.

Z przyjemnością informujemy, że praca doktorska naszego eksperta, dr. Marcina Romanowicza z Uniwersytetu Warszawskiego, uznana została za najlepszą pracę doktorską w tegorocznej edycji konkursu "Państwa i Prawa". Tematem rozprawy doktorskiej naszego kolegi była: "Kognitywna teoria wykładni prawa".

Miło nam poinformować, że 1 lipca do grona Partnerów kancelarii Domański Zakrzewski Palinka, dołączyli Michał Czarnuch i Tomasz Kaczyński, od lat związani z Praktyką Life Sciences.

20 czerwca dziennik Rzeczpospolita ogłosił wyniki 10. edycji Rankingu Firm Doradztwa Podatkowego. Po raz pierwszy Kapituła Rankingu przyznała wyróżnienia w 3 kategoriach: wygranych przed sądami, prestiżowych transakcji oraz innowacyjnych rozwiązań.

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że nasza sprawa – wyrok NSA z 29 września 2015 r. (II FSK 3173/12) dot. opodatkowania profesjonalnych sportowców, została wyróżniona przez Kapitułę w kategorii "wyroki sądowe". Według Redakcji, kategoria ta honoruje wyroki mające przełomowe znaczenie dla podatników, których skutkiem jest zwiększenie ich ochrony w relacjach z organami podatkowymi.

Z przyjemnością informujemy, że w ramach rozwoju współpracy z klientami z Włoch, do zespołu DZP dołączył Alfio Mancani, prawnik doradzający zagranicznym inwestorom zainteresowanym działalnością gospodarczą w Polsce.

Nasza kancelaria wraz z międzynarodową firmą Atos stworzyła unikalną na polskim rynku ofertę ochrony przed cyberzagrożeniami. Doświadczenie firmy Atos w tym obszarze zostało uzupełnione o profesjonalne wsparcie prawne na każdym etapie: przed, w trakcie i po incydencie.