Domański Zakrzewski Palinka


5 października 2016 r. NSA wydał wyrok, którym udało się doprowadzić do korzystnej dla pacjentów, prokonstytucyjnej wykładni ustawy refundacyjnej a tym samym przełamać dotychczasową linię orzeczniczą NSA w tego typu sprawach. Wyrok jest prawomocny.

Z przyjemnością informujemy, że praca doktorska naszego eksperta, dr. Marcina Romanowicza z Uniwersytetu Warszawskiego, uznana została za najlepszą pracę doktorską w tegorocznej edycji konkursu "Państwa i Prawa". Tematem rozprawy doktorskiej naszego kolegi była: "Kognitywna teoria wykładni prawa".

16 i 17 czerwca odbędą się finały 5. edycji Konkursu Arbitrażowego Lewiatan. Organizatorami spotkania są Sąd Arbitrażowy Lewiatan oraz Young Arbitration Practitioners in Poland (YAPP), a DZP, już po raz trzeci, jest "Kancelarią wspierającą" to wydarzenie.

Już za tydzień w Szczecinie rusza IV edycja Międzynarodowego Kongresu Morskiego, którego DZP jest Partnerem Merytorycznym. Wielu naszych ekspertów weźmie czynny udział w tym wydarzeniu, a ponieważ Kongres co roku gromadzi wielu znamienitych prelegentów – praktyków i teoretyków, przedsiębiorców i naukowców, prawodawców oraz tych, na których codzienne działania wpływa tworzone prawo, już dziś zachęcamy do udziału.

partner-750

Miło nam poinformować, że nasza kancelaria została członkiem współpracującym Global Offset and Countertrade Association (GOCA). Celem stowarzyszenia, które zostało założone w 1986 roku, jest promowanie handlu pomiędzy amerykańskimi producentami i eksporterami a ich zagranicznymi odbiorcami zaangażowanymi w różne formy wymiany kompensacyjnej, bezgotówkowej (barteru) oraz działalności rozliczeniowej.

Wczoraj, 7 kwietnia, mieliśmy przyjemność spotkać się z przedstawicielami środowiska compliance podczas, zorganizowanej wspólnie z Lighthouse Consultants, konferencji "Compliance jako narzędzie efektywnego zarządzania ryzykiem i reputacją". W czasie konferencji zaprezentowaliśmy nasz najnowszy raport "Rola compliance w zapobieganiu przestępczości gospodarczej".

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA FOTORELACJI Z KONFERENCJI

Z przyjemnością informujemy, że w opublikowanym wczoraj rankingu Chambers Global: The World's Leading Lawyers for Business kancelaria DZP oraz nasi eksperci zostali ponownie rekomendowani. Jak co roku kryteriami oceny prawników były przede wszystkim zrealizowane projekty oraz profesjonalne podejście do klienta, którego opinia jest najistotniejszym czynnikiem.

Miło nam poinformować, że nasza kancelaria została członkiem Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. PUIG jest jedną z najstarszych bilateralnych izb gospodarczych w Polsce, od ponad 20 lat działającą na rzecz rozwoju wzajemnych stosunków gospodarczych i kulturalnych.

W związku ze zbliżającym się terminem posiedzenia Trybunału Konstytucyjnego (8-9 marca), na którym rozpatrywana będzie ustawa o zmianie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym (sygn. K 47/15), Fundacja Batorego organizuje spotkanie z Zespołem Ekspertów Prawnych Fundacji Batorego, które odbędzie się 3 marca w siedzibie Fundacji.

Mamy przyjemność poinformować, że nasza kancelaria po raz dziewiąty została nominowana do prestiżowej nagrody Chambers Europe Awards w kategorii: Poland Law Firm of the Year. W tym roku kapituła po raz kolejny nie wprowadziła podziału na firmy krajowe i międzynarodowe. W Polsce nominowanych jest 5 kancelarii, w tym DZP, które jest jedną z dwóch niezależnych polskich firm.

15 lutego w siedzibie Konfederacji Lewiatan odbyły się warsztaty "Co zmieni się w zamówieniach publicznych po 18 kwietnia 2016 roku?", które poprowadzili Wojciech Hartung, Counsel i Michał Bagłaj, Senior Associate, eksperci w zespole zamówień publicznych (Praktyka Infrastruktury i Energetyki) naszej kancelarii.

Warsztaty zostały zorganizowane w ramach wspólnej akcji Konfederacji Lewiatan i kancelarii DZP "Zmieniamy zamówienia publiczne" - uczestniczyło w nich ponad 40 przedsiębiorców.

Od początku obowiązywania ustawy refundacyjnej pacjenci zmagają się z utrudnionym dostępem do leczenia z wykorzystaniem innowacyjnych terapii. Często jedynym ratunkiem są dla nich procedury importu docelowego, który pozwala na sprowadzenie niedostępnych w kraju leków na potrzeby indywidualnych pacjentów. Procedura importu docelowego umożliwia przy tym terapię lekami, których cena na ogół wielokrotnie przewyższa możliwości finansowe chorych.

Wydany 9 lutego 2016 r. wyrok WSA w Warszawie może doprowadzić do korzystnej dla pacjentów zmiany w sposobie interpretacji przepisów regulujących refundację w tym trybie. W wyroku tym WSA w Warszawie podzielił stanowisko naszej kancelarii zaprezentowane w skardze na decyzję Ministra Zdrowia odmawiającą refundacji leku dla chłopca cierpiącego na dystrofię mięśniową. Stan chłopca wymaga pilnej terapii lekiem niedostępnym obecnie w obrocie na terytorium Polski.

Wczoraj wieczorem Polityka Insight ogłosiła wyniki pierwszej edycji Rankingu kancelarii regulacyjnych 2016. Miło nam poinformować, że nasza kancelaria została wyróżnia w 3 spośród 5 kategorii:

Miło nam poinformować, że nasza kancelaria po raz kolejny została nominowana do prestiżowej nagrody The Lawyer European Awards 2016. W tym roku zostaliśmy wyróżnieni w dwóch kategoriach: Law firm of the year: Central Europe oraz European corporate deal of the year.

Mergermarket w ostatnich dniach opublikowało coroczne zestawienie pokazujące działalność firm prawniczych na rynku fuzji i przejęć w 2015 r. Nasi eksperci doradzali przy aż 20 projektach o wartości powyżej 5 mln USD (transakcje o niższej wartości nie są uwzględniane), dzięki czemu zajęliśmy 1. miejsce w zestawieniu dla Polski. Suma wartości zrealizowanych transakcji dała nam 3. miejsce w rankingu.