Safety amber light

Jesteśmy Partnerem Merytorycznym opracowania „Przeciwdziałanie korupcji i nadużyciom – systemowa ochrona sygnalistów w Polsce”, przygotowanego przez Global Compact Network Poland i Partnerów Programu „Standard Etyki w Polsce”. Raport opisuje wyzwania dotyczące korupcji i ochrony sygnalistów oraz przedstawia zjawiska korupcji z perspektywy krajowej oraz międzynarodowej.

Istniejące systemy kontrolne, jakkolwiek ewidentnie konieczne, nie są wystarczające dla zapewnienia etycznych praktyk biznesowych. Przełomu nie przyniosły póki co ani zaostrzone regulacje, ani pęczniejące programy compliance. I w tej dziedzinie potrzeba większej adaptacyjności i innowacyjności. Skandale korupcyjne – wliczając w tą grupę łapówkarstwo, oszustwa finansowe, oszustwa związane z manipulowaniem wskaźnikami i wynikami testów – mogą okazać się katastrofalne dla firm.

Raport podkreśla konieczność wykorzystywania wielu różnych rozwiązań, zazwyczaj działających w ścisłym powiązaniu.

Wspólnie z Anną Hlebicką-Józefowicz, przygotowałyśmy rozdział poświęcony regulacji statusu prawnego i ochrony sygnalistów w Polsce. Zawarłyśmy w nim zarówno informacje na temat stanu obecnego, jak i pożądane kierunki zmian.

Pełna treść raportu jest dostępna tutaj.

dr Anna Partyka-Opiela

dr Anna Partyka-Opiela
Radca Prawny, Partner

anna.partyka-opiela@dzp.pl

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *