Kancelaria DZP od kilku lat prowadzi innowacyjne projekty wdrożenia metodologii Legal Design w dokumentach prawnych, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród klientów wielu branż. Efektem projektów jest modyfikacja języka prawnego używanego w dokumentach oraz ich warstwy wizualnej – oba te komponenty sprawiają, że czytelnik tekstu szybciej i łatwiej zapoznaje się z jego treścią. Nasze badania pokazały, że taka zmiana ma bardzo korzystny wpływ na działalność organizacji.
Regulacja
Nowa norma ISO z zakresu whistleblowing wkracza w ostatnią fazę rozwoju
System zgłaszania nieprawidłowości stworzony zgodnie z normą da nie tylko pewność spełniania wymogów rozsianych po aktach prawnych i zaleceniach branżowych, ale stanowić będzie nowy standard na rynku.
Informacje na temat postępów w pracach nad ustawą o sygnalistach
Doniesienia w sprawie prac nad implementacją Dyrektywy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa Unii („dyrektywa o sygnalistach”), które docierają od ustawodawcy są bardzo rzadkie i lakoniczne. Ostatnia aktualizacja miała miejsce podczas gdy opublikowano informację o powierzeniu prac nad ustawą wdrażającą dyrektywę ministrowi właściwemu ds. pracy, wobec czego Fundacja Batorego skierowała wnioski o udostępnienie informacji publicznej w tej sprawie. Uboga ilość informacji z otoczenia rządowego kontrastuje z coraz większym zainteresowaniem tematyką compliance w ramach biznesu, wobec czego odpowiedzi przesłane przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii stanowi cenne źródło wiedzy.
Europejski Trybunał Praw Człowieka: 6 kryteriów ochrony sygnalisty
Obowiązek wdrożenia wewnętrznych kanałów zgłaszania nieprawidłowości, które zapewnią należytą ochronę dla sygnalistów zbliża się wraz z terminem implementacji unijnej dyrektywy whistleblowingowej. Wciąż nie wiadomo jednak, jakie dodatkowe obowiązki w tym zakresie nałożą regulacje na poziomie krajowym i jak owa należyta ochrona będzie musiała wyglądać w poszczególnych państwach członkowskich. Równolegle Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPCz) rzuca nieco światła na to, według jakich kryteriów powinno się przyznawać ochronę sygnalistom decydującym się na publiczne ujawnienie nieprawidłowości poza kanałami wewnętrznymi.
CERTYFIKOWALNA NORMA ISO DLA SYSTEMU COMPLIANCE
Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna opublikowała od dawna wyczekiwaną normę ISO 37301:2021 wyznaczającą nowy światowy standard dla systemów zarządzania zgodnością (CMS). Zastępuje ona regulację ISO 19600:2014 i w przeciwieństwie do swojej poprzedniczki, jako norma typu A, podlega certyfikacji.
Należyta staranność i ład korporacyjny w projekcie dyrektywy Parlamentu Europejskiego
Parlament Europejski przyjął rezolucję, zalecającą Komisji Europejskiej uchwalenie dyrektywy w zakresie wymogów należytej staranności i odpowiedzialności przedsiębiorstw. Projekt zakłada konkretne obowiązki w zakresie przeciwdziałania negatywnemu wpływowi działalności na prawa człowieka, ochronę środowiska i dobre standardy zarządzania (good governance). Parlament kładzie wyraźny nacisk na narzędzia compliance w obszarze identyfikacji zagrożeń (risk based approach), przeciwdziałania nadużyciom i – w razie potrzeby – wprowadzania działań naprawczych.
Co się zmieni w obowiązku identyfikacji beneficjentów rzeczywistych?
Aktualnie procedowany projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu poszerza nie tylko katalog tzw. instytucji obowiązanych, ale także katalog podmiotów obowiązkowo zgłaszających informacje o beneficjentach rzeczywistych do jawnego rejestru.
Zmiany w ustawie AML – rewolucja na rynku dzieł sztuki
Sejm przyjął kolejne zmiany w ustawie o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (AML / CFT). Co czeka instytucje obowiązane i kto został zaliczony w ich poczet? Nowe instytucje obowiązane Nowelizacja wprowadza przede wszystkim nowe rodzaje tzw. instytucji obowiązanych. Wśród podmiotów, które muszą wdrożyć i regularnie stosować wymogi ustawy znajdą […]
Dyrektywa whistleblowingowa w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii
Jak wynika z treści Zarządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 1 grudnia 2020 r. prace nad implementacją unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów przekazano do resortu rozwoju, pracy i technologii.
UOPZ MOŻE ZOSTAĆ UCHWALONA JESZCZE W TYM ROKU
Prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych nie zwalniają tempa. 22 października 2018 roku Stały Komitet Rady Ministrów przyjął projekt nowej ustawy. To oznacza, że może on zostać uchwalony jeszcze w tym roku. Przy takim założeniu ustawa zacznie obowiązywać już w pierwszym kwartale 2019 roku.