Doctors Care – dostawca usług medycznych, działający w amerykańskich stanach Kolumbii i Karoliny Południowej, zapłaci 22,5 miliona dolarów w konsekwencji wykrycia dokonywanych przez podmiot oszustw rozliczeniowych. Nadużycie zostało ujawnione dzięki dwojgu wewnętrznych sygnalistów.
Zarządzanie ryzykiem nadużyć
SKRM przyjął projekt ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych
W serwisie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano dziś ustalenia Stałego Komitetu Rady Ministrów oraz pisma z uwagami zgłoszonymi przez poszczególne resorty do przedstawionego przez Ministra Sprawiedliwości projektu ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary i pisma Ministra Sprawiedliwości zawierające odniesienie się do tych uwag.
Kolejna odsłona projektu ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych
17 października br. w serwisie RCL opublikowano nowy tekst projektu ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary. To już trzecia odsłona projektu. co się zmieniło w stosunku do poprzedniej wersji?
Zbycie nieruchomości komercyjnych – konsultacje MF w sprawie VAT
Ministerstwo Finansów rozpoczyna konsultacje podatkowe w sprawie opodatkowania VAT zbycia nieruchomości komercyjnych. Celem MF jest opracowanie zasad mających zapewnić bezpieczeństwo obrotu i stabilność podejścia do opodatkowania VAT zbycia nieruchomości komercyjnych, w szczególności przez określenie kiedy zbycie nieruchomości komercyjnej jest zbyciem przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.
Ruszyły dalsze prace nad ustawą o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych
Po wakacyjnej przerwie Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło kolejną wersję projektu ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych (UOPZ). Do projektu wprowadzono szereg zmian, które istotnie modyfikują zakres odpowiedzialności podmiotów zbiorowych. Czego należy się spodziewać?
Konferencja Konfederacji Lewiatan i kancelarii DZP o projekcie nowej ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych
28 czerwca 2018 roku odbyła się zorganizowana przez Konfederację Lewiatan i Kancelarię DZP konferencja poświęcona projektowi nowej ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych. Ze strony DZP wystąpiły dr Hanna Gajewska-Kraczkowska (Counsel w Dziale Postępowań Spornych) oraz dr Anna Partyka-Opiela (Partner, szef Zespołu Compliance). Podczas spotkania: omówiono najważniejsze ryzyka, jakie projektowana regulacja […]
RAPORT Z DZIAŁANIA EUROPEJSKIEGO URZĘDU DS. ZWALCZANIA NADUŻYĆ FINANSOWYCH (OLAF)
W 2017 r. Urząd zakończył 197 dochodzeń, wszczął 215 kolejnych oraz wydał 309 rekomendacji. W efekcie pracy Urzędu do budżetu UE wróciły ponad 3 miliardy EUR. Równocześnie OLAF negocjuje przyjęcie nowych aktów prawnych na poziomie unijnym, które mają uczynić walkę z oszustwami i korupcją w UE jeszcze skuteczniejszą.
Whistleblowers na straży porządku
Niespełna tydzień temu ogłoszono, że Departament Sprawiedliwości USA przystąpi do pięciu procesów wszczętych przeciwko koncernowi farmaceutycznemu Insys Therapeutics. Postępowania zostały zainicjowane dzięki zgłoszeniom sygnalistów, którzy poinformowali o nieprawidłowościach w działaniach spółki. Władze firmy i współpracujący z nią lekarze zostali postawieni przed sądem, a część z nich przyznała się do winy.
Nawet 60 mln złotych kary – nowa ustawa o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych
Szeroki zakres odpowiedzialności, wysokie kary finansowe oraz obowiązek zapewnienia środków organizacyjnych, które minimalizują ryzyko popełnienia przestępstwa. Na co jeszcze muszą przygotować się podmioty zbiorowe w związku z nowelizacją ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych?
Milionowe nagrody dla amerykańskich sygnalistów
Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) przyznała sygnaliście, który przekazał informacje o naruszeniach obowiązujących w USA regulacji giełdowych, nagrodę w wysokości ponad 2,1 miliona dolarów.