Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie wyroku z dnia 23 czerwca 2015 r. (sygn. SK 32/14), w którym uznał roszczenie o zapłatę trzykrotności wynagrodzenia (art. 79 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych) za niezgodne z Konstytucją RP. Trybunał uznał art. 79 w zaskarżonym zakresie za […]
Organizacje Zbiorowego Zarządu
Nowelizacja prawa autorskiego (1)
2 lipca 2015 roku Prezydent RP podpisał pierwszą z dwóch nowelizacji prawa autorskiego, które były w ostatnim czasie przedmiotem prac Parlamentu. Tzw. mała nowelizacja jest wynikiem implementacji dyrektywy 2011/77/UE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 września 2011, zmieniającej dyrektywę 2006/116/WE w sprawie czasu ochrony prawa autorskiego i niektórych praw […]
Projekt Dyrektywy ws. organizacji zbiorowego zarządu
Prezentujemy Państwu projekt dyrektywy regulującej działalność organizacji zbiorowego zarządu. Zastrzegamy, iż projekt nie został jeszcze ogłoszony, co ma nastąpić 11 lipca o 11:00 w Brukseli. W związku z tym, publikowana przez nas treść może odbiegać nieznacznie od wersji ogłoszonej pojutrze.
Utwory osierocone w ramach Polskiej Prezydencji UE – update
Jak pisaliśmy, Komisja Europejska już od jakiegoś czasu pracuje nad stworzeniem ogólnoeuropejskiej regulacji, która rozstrzygałaby spory o pojęcie oraz o rozmaite koncepcje rozwiązania problemów związanych z korzystaniem z tzw. utworów osieroconych.
Dzieła osierocone w ramach Polskiej Prezydencji UE
Od mniej więcej roku rosnącym zainteresowaniem prawników, dziennikarzy oraz polityków cieszy się temat związany z prawną regulacją kwestii dzieł osieroconych. Ostatnio, mowa jest o działaniach legislacyjnych prowadzonych w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz o uchwaleniu unijnego rozporządzenia lub dyrektywy w tym zakresie. Problemy związane z tym zjawiskiem mogą w […]
Producenci zapłacą mniej?
Opłaty należne od producentów i importerów na rzecz organizacji zbiorowego zarządzania w związku ze sprzedażą magnetofonów, skanerów, kserokopiarek i podobnych urządzeń powinny odnosić się jedynie do urządzeń nabywanych przez osoby prywatne.
Okres ochrony autorskich praw majątkowych w przypadku starszych filmów
Właściciele kin i inne podmioty wykorzystujące utwory audiowizualne w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej (np. wydawnictwa załączające filmy do czasopism w formie tzw. „insertów”) nierzadko spotykają się z roszczeniami organizacji zbiorowego zarządzania (dalej „o.z.z.”), których podstawą jest fakt korzystania z tego typu dzieł.
Zasady korzystania z filmów przez szkolne/uczelniane dyskusyjne kluby filmowe
Osoby zamierzające zorganizować tzw. dyskusyjny klub filmowy (dalej „DKF”) w szkole lub na uczelni, często zastanawiają się na jakich zasadach mogą korzystać z wyświetlanych w ramach DKF utworów audiowizualnych (filmów) i czy takie korzystanie może następować nieodpłatnie.
Czy OZZ prowadzi działalność gospodarczą?
Czy roszczenia z tytułu ochrony autorskich praw majątkowych przysługujące OZZ przedawniają się po upływie trzyletniego terminu właściwego dla roszczeń mających związek z działalnością gospodarczą? Czy może jednak Organizacje Zbiorowego Zarządzania korzystają z dziesięcioletniego terminu przedawnienia swoich roszczeń z uwagi na prowadzenie działalności w formie stowarzyszenia? W rzeczywistości sytuacja jest skomplikowana.
Organizacje Zbiorowego Zarządzania w Niemczech
Status prawny i forma działania Organizacji Zbiorowego Zarządzania prawami autorskimi w Republice Federalnej Niemiec jest nieco odmienny od modelu, który wykształcił się w Polsce. Warto więc przyjrzeć się jak ze zbiorowym zarządzaniem prawami majątkowymi twórców radzą sobie nasi zachodni sąsiedzi.