IV Kongres HR Summit 2017

W dniach 27-28 września zapraszam na 4. edycję Kongresu HR Summit.

Jako kancelaria DZP, zaangażowaliśmy się w to wydarzenie podwójnie – jesteśmy jego Partnerem, a ja, jako członek Praktyki Prawa Pracy, wystąpię z tematem „Wielki Brat patrzy – kontrola pracowników w zgodzie z prawem”.

Po sukcesie poprzedniej edycji będziemy podążali w kierunku relacji międzyludzkich i ich znaczenia dla rozwoju i funkcjonowania organizacji. Tematem przewodnim Kongresu będzie: Sukces 2.0: Siła różnorodności i relacji.

Temat różnorodności, relacji i miejscu człowieka w organizacji jest powszechnie znany, ale wciąż niewyczerpywany. Organizatorowi zależy by każdy z uczestników zaangażował się w dyskusję i wspólnie tworzył unikalną platformę wymiany doświadczeń. Tylko na bazie takich spotkań możemy kształtować pozytywne i otwarte na ludzi środowisko pracy.

Tegorocznym założeniem będzie dyskusja na temat zarządzania szeroko rozumianą różnorodnością w organizacji oraz tematyka związana z siłą relacji – zarówno tych pozytywnych (m.in. ich oddziaływanie na otoczenie, budowanie zaangażowania, motywację), jak również negatywnych (m.in. toksyczny lider, niezaangażowany pracownik, wypalenie zawodowe, brak rozwoju). Poza prelekcjami – studiami przypadków oraz sesjami inspirującymi i motywacyjnymi, dla uczestników przygotowane zostały 4 warsztaty.

Agata Mierzwa

Agata Mierzwa
Adwokat, Partner

agata.mierzwa@dzp.pl

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *