HTML meta tag code on computer screen

Przedstawiciel kancelarii DZP weźmie udział w sesji dotyczącej cyberbezpieczeństwa podczas XV Samorządowego Forum Kapitału i Finansów. Tematem dyskusji będzie Implementacja dyrektywy NIS i ustawy o cyberbezpieczeństwie.

Z każdym dniem coraz więcej danych przetwarzanych jest w formie cyfrowej. Dotyczy to także strategicznych informacji oraz danych o obywatelach znajdujących się w dyspozycji jednostek samorządu terytorialnego. Część podmiotów, np. szpitale i inne placówki medyczne, przetwarza dane szczególnie wrażliwe, takie jak informacje o stanie zdrowia. Cyfryzacja obiegu danych daje wiele korzyści, ale wiąże się też z nowymi zagrożeniami takimi jak np. ataki hakerskie. Dlatego też kluczową kwestią dla systemów przetwarzania danych jest cyberbezpieczeństwo.

Znaczenie ochrony cyfrowych danych dostrzega także Unia Europejska. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1148 z dnia 6 lipca 2016 r. w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu bezpieczeństwa sieci i systemów informatycznych na terytorium Unii (tzw. dyrektywa NIS) ustanawia nowy, wspólny standard ochrony zasobów cyfrowych.

Podczas panelu zastanowimy się m.in. nad tym, co powinna zawierać ustawa implementująca dyrektywę NIS, co trzeba zmienić w krajowych ramach interoperacyjności i ustawie o zarządzaniu kryzysowym oraz dlaczego warto wdrażać międzynarodowe standardy takie jak Ramy Bezpieczeństwa Cybernetycznego NIST.

Podczas dyskusji zaprezentowane zostaną ponadto raporty dotyczące cyberbezpieczeństwa:

  • w administracji publicznej,
  • w sektorze ochrony zdrowia,

przygotowane przez DZP przy wsparciu merytorycznym Microsoft Polska sp. z o.o.

Zapraszamy na XV Samorządowe Forum Kapitału i Finansów, 5-6 października 2017 w Katowicach – http://www.samorzadoweforum.pl/

Paweł Kaźmierczyk

Paweł Kaźmierczyk
Prawnik, Associate

pawel.kazmierczyk@dzp.pl

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *