Pragniemy podzielić się z Państwem nagraniem wystąpienia dr. Marcina Matczaka, które niedawno zostało udostępnione w internecie. Wystąpienie zostało zarejestrowane 4 października 2013 r. na 2. międzynarodowej konferencji pt. „Profilaktyka zdrowotna medycyną przyszłości” i dotyczyło współpracy lekarzy i przedstawicieli medycznych dla dobra pacjentów.

Zobacz nagranie

Pomimo, że audytorium na sali w głównej mierze stanowili lekarze, to tematyka wykładu dotyczyła także kwestii będących podstawą pracy przedstawicieli medycznych firm farmaceutycznych, których ustawowym obowiązkiem jest prowadzenie działań informacyjnych na temat swoich produktów w stosunku do lekarzy.

Wartość edukacyjną tego wykładu, zarówno dla lekarzy, jak i przedstawicieli medycznych, stanowi jasno, wręcz obrazowo, przedstawiona przez dr Matczaka różnica pomiędzy tymi relacjami przedstawicieli i lekarzy, które kreują korupcję, a tymi, które są legalne i nie budzą wątpliwości prawnych.

Z wykładu dowiadujemy się jakie czynności przedstawicieli medycznych znajdują się w katalogu działań dozwolonych. Mowa jest m.in. o uwarunkowaniach prawnych przekazywania próbek, wręczania upominków, przyjmowaniu zaproszeń na kongresy medyczne czy konferencje, wypisywaniu ankiet czy przygotowywaniu raportów przez lekarzy. W każdym z tych obszarów znajdują się ryzyka prawne, których świadomi muszą być zarówno lekarze, jak i przedstawiciele.

Dziękujemy serwisowi Medycyna Przyszłości za udostępnienie nagrania.

 

Tematy powiązane:

PIT-8C dla lekarzy uczestniczących w spotkaniach reklamowych

Przedstawiciel firmy w szpitalu – jak rozumieć par. 13 rozporządzenia reklamowego

Relacje lekarz-przedstawiciel medyczny w świetle prawa i praktyki rynkowej

Michał Tracz

Michał Tracz
Radca Prawny, Senior Associate

michal.tracz@dzp.pl

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *