Piotr Pawłowski komentuje w dzisiejszej „Rzeczpospolitej” sytuację zakładów opieki zdrowotnej w kontekście nowej ustawy o działalności leczniczej:

– Zakłady opieki zdrowotnej i ich właściciele powinni się jednak pośpieszyć z planowanymi zmianami, bo samorządy, które złożą wniosek tuż przed końcem 2013 r., mogą nie załapać się na dotację. Obowiązuje tu zasada: kto pierwszy, ten lepszy – ostrzega Piotr Pawłowski, radca prawny z kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.

Zaznacza, że resort zdrowia przewidział wprawdzie, że do tego czasu zdąży przekształcić się około 40 proc. ZOZ, ale i dla nich wszystkich pieniędzy może nie wystarczyć. Dlatego już teraz właściciele i zarządzający szpitalami powinni rozpocząć proces zmiany ich formy organizacyjno-prawnej, by jeszcze w 2013 r. złożyć wniosek o dotację.

– Z puli 1,5 mld zł jeden samorząd w zamian za przekształcenie ZOZ w spółkę prawdopodobnie dostanie równowartość pieniędzy, jakie jest winien wierzycielom, którzy zgodzą się na ich umorzenie – szacuje Pawłowski. Jego zdaniem sprawne przekształcenie umożliwi ustawa o działalności leczniczej i może ono trwać mniej więcej pół roku. Ten czas należy liczyć od momentu, kiedy np. rada powiatu podejmie uchwałę
o przekształceniu, do finału, czyli wpisaniu spółki do Krajowego Rejestru Sądowego.

Piotr Pawłowski

Piotr Pawłowski


piotr.pawlowski@dzp.pl

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *