Przyspieszenie prac nad wspólnymi negocjacjami w ramach Grupy Wyszehradzkiej

W zeszłym roku informowaliśmy na naszym blogu o planach współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej w zakresie wspólnego ustalania cen produktów leczniczych (wpis dostępny tutaj). W marcu 2017 r. przedstawiciele Ministerstw Zdrowia Węgier, Słowacji, Chorwacji i Litwy, a następnie również Słowenii, podpisali Memorandum o porozumieniu w sprawie współpracy w obszarze uczciwych i przystępnych cen produktów medycznych.

Dokument ma charakter deklaracji politycznej, jednak obecnie intensyfikowane są prace nad wprowadzeniem jego założeń w życie. Zgodnie z informacjami uzyskanymi z Ministerstwa Zdrowia w pierwszym kwartale 2018 r. planowane jest skierowanie do firm farmaceutycznych zaproszeń do rozmów w sprawie pilotażowych wspólnych negocjacji.

Jednocześnie nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że pierwsze spotkania z firmami mają odbyć się na początku marca w Bratysławie. Najprawdopodobniej spotkania te będą miały na celu wypracowanie zasad negocjacji akceptowalnych dla obu stron. Jednakże nie możemy wykluczyć, że w ich trakcie pojawią się również pierwsze dyskusje cenowe.

Marcin Pieklak

Marcin Pieklak
Adwokat, Partner

marcin.pieklak@dzp.pl

Katarzyna Rumiancew

Katarzyna Rumiancew


katarzyna.rumiancew@dzp.pl

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *