Komisja zakończyła kolejny etap oceny oświadczeń zdrowotnych i zweryfikowała listę oświadczeń, które dotychczas oznaczone były jako „oczekujące/pending”. Większość składników znajdujących się dotychczas na liście oczekującej, dla których nie zakończono dotychczas oceny, zostało zweryfikowanych negatywnie – tzn. oświadczenia zdrowotne nie zostały autoryzowane i nie będzie można stosować ich w oznakowaniu. Dla ostatnio negatywnie zweryfikowanych przez Komisję Europejską oświadczeń przewidziano jednak okres przejściowy do 2 stycznia 2014 r. Do tej daty producenci i dystrybutorzy mają czas na zmianę opakowań i kampanii reklamowych. Wśród odrzuconych oświadczeń znajdują się m.in. dotyczące tak popularnych składników suplementów diety jak: luteina, izoflawony sojowe, czy glukozamina. Dla szeregu oświadczeń, zwłaszcza dotyczących substancji botanicznych, status „oczekujący/pending” został jednak podtrzymany, co oznacza, że nadal będą mogły być stosowane przy zachowaniu pozostałych wymagań prawa żywnościowego.

Jednocześnie dodane zostały także kilka nowych pozycji dotyczące dopuszczalnych oświadczeń odnoszących się do alfa-cyklodekstryny, kwasów DHA i EPA, suszonych śliwek czy fruktozy.

Otwartą kwestią pozostaje, jak okres przejściowy będzie interpretowany przez organy inspekcji sanitarnej. W szczególności istotne będzie podejście do opakowań i materiałów reklamowych zawierających negatywnie ocenione claimy, które zostały wprowadzone na rynek przez upływem okresu przejściowego (2 stycznia 2014 r.). Warto przypomnieć, że GIS w analogicznej sytuacji w zeszłym roku zajął stanowisko, że produkty które zostały oznakowane lub wprowadzone na rynek przed upłynięciem okresu przejściowego mogą być dalej w obrocie. W naszej ocenie, z uwagi na podobieństwo sytuacji zasadne jest powoływanie się na to stanowisko GIS także w kwestii produktów, dla których okres przejściowy kończy się 2 stycznia 2014 r.

Aktualne listy oświadczeń zdrowotnych można odnaleźć pod adresem: https://ec.europa.eu/nuhclaims/ (rejestr oświadczeń zarejestrowanych i odrzuconych) oraz https://ec.europa.eu/nuhclaims/resources/docs/claims_pending.pdf (lista oświadczeń pozostawionych na liście oczekującej).

Nowelizacja listy dopuszczalnych oświadczeń zdrowotnych została dokonana Rozporządzeniem 536/2013/UE dostępnym tutaj.

Michał Tracz

Michał Tracz
Radca Prawny, Senior Associate

michal.tracz@dzp.pl

Tomasz Kaczyński

Tomasz Kaczyński
Radca Prawny, Partner

tomasz.kaczynski@dzp.pl

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *