barcode

System GS1 to międzynarodowy system standardów dotyczących identyfikacji za pomocą tzw. globalnych identyfikatorów GS1 wykorzystywanych do rozróżnienia towarów, lokalizacji i innych obiektów w ramach łańcucha dystrybucyjnego. Identyfikatory GS1 są przedstawiane m.in. w formie kodu kreskowego (np. EAN-13) na opakowaniach produktów.

Jednym z identyfikatorów jest GTIN (Global Trade Item Number – Globalny Numer Jednostki Handlowej) stosowany m.in. w sektorze ochrony zdrowia do oznakowania produktów leczniczych. Co do zasady identyfikator GTIN jest unikalny, lecz obecnie (tj. do końca 2018 r.) w niektórych przypadkach może być ponownie wykorzystany np. do oznakowania tego samego produktu po jego ponownym wprowadzeniu do obrotu.

Od 2019 r. zasady stosowania identyfikatora GTIN ulegają zmianie – raz przypisany przez przedsiębiorcę do danego produktu identyfikator GTIN nie będzie mógł być wykorzystany ponownie.

Więcej informacji na temat zmian w zakresie stosowania numeru GTIN można znaleźć pod adresem: https://www.gs1pl.org/o-nas/handel-i-produkcja-detaliczna/od-2019-r-zmieniaja-sie-zasady-ponownego-nadawania-numeru-gtin

Rafał Lorent

Rafał Lorent


rafal.lorent@dzp.pl

Jeden komentarz

  1. Pierwszy raz o tym słyszę

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *