Business man trapped in a circular maze

W dniu 9 października 2018 r. w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych S.A. oficjalnie zaprezentowano „Standardy w zakresie wymogów, jakie powinien spełniać system zarządzania zgodnością w zakresie przeciwdziałania korupcji oraz system ochrony sygnalistów w spółkach notowanych”. Podczas zorganizowanej z tej okazji konferencji poruszony został również temat projektowanej ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych.

Gośćmi konferencji, oprócz przedstawicieli spółek notowanych na GPW, byli m.in. przedstawiciele strony rządowej – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcin Warchoł oraz Dyrektor Departamentu Legislacyjnego Prawa Karnego Tomasz Darkowski, którzy w resorcie są odpowiedzialni za opracowanie projektu nowej ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych.

Tematem debaty były przede wszystkim wytyczne antykorupcyjne dla spółek giełdowych zawarte w przyjętych przez GPW Standardach. Przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości poruszyli również problem wdrożenia efektywnego systemu compliance jako sposobu przygotowania się przez przedsiębiorców na nadchodzące zmiany zasad odpowiedzialności podmiotów zbiorowych. Zdaniem Wiceministra Marcina Warchoła będzie to przełomowy akt prawny w zakresie compliance w Polsce. Projekt jeszcze w październiku ma zostać uchwalony przez Radę Ministrów i przekazany do rozpatrzenia przez Sejm.

Uczestnicy konferencji doszli do wspólnego wniosku, że najbliższe miesiące upłyną pod znakiem:

  • wdrażania przyjętych przez GPW standardów,
  • przygotowania spółek na wejście w życie nowej ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych,
  • badania efektywności i optymalizacji działania wdrożonych systemów antykorupcyjnych i systemów compliance.

Zachęcamy do zapoznania się ze Standardami GPW pod poniższym linkiem: Standardy odnośnie systemów zarządzania zgodnością i ryzykiem korupcji. W pracach nad Standardami brała udział dr Anna Partyka-Opiela, szef Zespołu Compliance Kancelarii DZP, która pełni funkcję Sekretarza Komitetu ds. Compliance GPW.

W razie jakichkolwiek pytań dotyczących treści Standardów, projektu ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych lub sposobu ich wdrażania – zapraszamy do kontaktu z Zespołem Compliance Kancelarii DZP.

dr Anna Partyka-Opiela

dr Anna Partyka-Opiela
Radca Prawny, Partner

anna.partyka-opiela@dzp.pl

dr Anna Hlebicka-Józefowicz

dr Anna Hlebicka-Józefowicz
Adwokat, Senior Associate

anna.hlebicka-jozefowicz@dzp.pl

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *