W Dzienniku Ustaw RP opublikowana została nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 2012 poz. 1278).

Nowelizacja zakłada ograniczenie w stosowaniu odliczenia wydatków ponoszonych na użytkowanie sieci internet, modyfikację w korzystaniu tzw. ulgi na dziecko oraz wprowadza limit na korzystanie przez artystów i twórców ze zryczałtowanych (50%) kosztów uzyskania przychodów. O tej ostatniej kwestii wspominaliśmy już na naszym blogu.

Przypomnijmy, że zgodnie z nowym brzmieniem ustawy o PIT, od 2013 roku dla artystów i twórców, obowiązywać będzie kwotowe ograniczenie wysokość zryczałtowanych kosztów do 42.764 zł. w roku podatkowym. Oznacza to w praktyce, że przychodów artystów i twórców przekraczających kwotę 85.528 zł. nie będzie można pomniejszyć o koszty uzyskania przychodów w wysokości 50% (chyba że osoba taka udowodni, że koszty faktycznie poniesione przez nią w celu uzyskania przychodów przewyższyły kwotę 42.764 zł).

Rozliczenie za 2012 r. odbywać się będzie jeszcze na dotychczasowych zasadach.

Jeżeli są Państwo zainteresowani doradztwem w powyższym zakresie, prosimy o skontaktowanie się z prawnikami z praktyki podatkowej DZP.

Mateusz Machalski

Mateusz Machalski


mateusz.machalski@dzp.pl

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *