Minister Pracy i Polityki Społecznej, Władysław Kosiniak-Kamysz, ogłosił dziś na swoim Twitterze sukces w negocjacjach ze stroną niemiecką w sprawie płacy minimalnej dla kierowców w transporcie międzynarodowym.

Zweryfikowaliśmy polskie informacje prasowe z niemieckimi (dla dociekliwych linki poniżej). Berlin rzeczywiście potwierdził, że zawiesza czasowo stosowanie płacy minimalnej (co najmniej 8.5 EUR/h) w stosunku do kierowców transportu międzynarodowego, w tym z Polski. Uczynił tak uginając się pod naciskami Komisji UE oraz mając na względzie zachowanie dobrosąsiedzkiej relacji.

Aby zatem radość nie była przedwczesna, dziennikarze z drugiej strony Odry, z przysłowiową niemiecką precyzją, zwracają jednak uwagę, że zawieszenie dotyczy kierowców znajdujących się w tranzycie przez Niemcy (załadunek i wyładunek poza terytorium Niemiec), a nie dotyczy tych, którzy załadunek i wyładunek mają w Niemczech. Nie wiadomo jednak, co z tymi, którzy tylko jedną z tych czynności (załadunek albo wyładunek) wykonują w Niemczech.

Zawieszenie będzie obowiązywało do czasu rozstrzygnięcia przez Komisję zgodności zapisów i praktyki niemieckiej z prawem Unii, co spodziewane jest w okolicach przedwakacyjnych.

https://biznes.onet.pl/praca/zarobki/kosiniak-kamysz-przepisy-ws-minimalnej-placy-w-niemczech-zawieszone/0dkdwy

https://www.t-online.de/wirtschaft/id_72703808/mindestlohn-fuer-transit-lkw-fahrer-ausgesetzt-andrea-nahles-lenkt-ein.html

Bogusław Kapłon

Bogusław Kapłon
Radca Prawny, Partner

boguslaw.kaplon@dzp.pl

komentarze 2

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *