TK przyjął interpretację prawników DZP w sprawie ryczałtów za nocleg

24 listopada Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis będący podstawą dokonywania rozliczeń w formie ryczałtu za nocleg kierowcy w transporcie międzynarodowym jest niezgodny z Konstytucją RP. Tym samym podzielił stanowisko prezentowane w tej sprawie przez prawników DZP.

Wniosek o kontrolę konstytucyjności przepisu art. 21a ustawy o czasie pracy kierowców złożył w lutym 2015 r. Związek Pracodawców „Transport i Logistyka Polska”, który przed TK reprezentowałem wspólnie z dr. Tomaszem Zalasińskim, Counselem w Zespole Doradztwa Regulacyjnego i uznanym konstytucjonalistą.

Zakwestionowany przepis ustawy o czasie pracy kierowców powodował, że do kierowców zawodowych należało odnosić przepisy takie, jak do pracowników sfery budżetowej, dla których co do zasady podróże służbowe nie stanowią podstawowych obowiązków. Wątpliwości interpretacyjne w tym zakresie wywołały duże zamieszanie na rynku. Pracodawcy zostali zalani falą roszczeń ze strony kierowców, którzy domagali się wysokich kwot ryczałtu za nocleg spędzony w kabinach pojazdów na zagranicznych trasach. Rozbieżną interpretację w tej kwestii prezentował m.in. Sąd Najwyższy. Sytuacja stwarzała więc poważne ryzyko biznesowe dla całej branży.

Wnieśliśmy zatem o stwierdzenie, że norma prawna wynikająca z przywołanych, powiązanych ze sobą przepisów jest niezgodna m.in. z art. 2 Konstytucji RP, wyrażającym zasadę demokratycznego państwa prawnego. Trybunał Konstytucyjny podzielił to stanowisko, wskazując, że konstrukcja normatywna przyjęta w zakwestionowanych przepisach doprowadziła do nieprzewidywalności skutków prawnych działań podjętych na ich podstawie przez ich adresatów, przez co naruszyła zasadę zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa.

W następnym wpisie omówimy skutki wyroku – zarówno dla kierowców, jak i dla pracodawców. Zachęcamy do śledzenia naszego bloga.

Bogusław Kapłon

Bogusław Kapłon
Radca Prawny, Partner

boguslaw.kaplon@dzp.pl

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *