CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 100

Na stronie internetowej Sejmu pojawiła się oficjalna treść uchwalonej Ustawy o zmianie ustawy – Prawo farmaceutyczne. Ustawa dostępna tutaj.

Ustawa trafiła obecnie do Senatu, który ma 30 dni na zaproponowanie ewentualnych poprawek. Najbliższe posiedzenie Senatu zaplanowano na 20-21 kwietnia, jego harmonogram nie uwzględnia jeszcze pracy nad tym projektem. Na 19 kwietnia zaplanowano jednak rozpatrzenie ustawy przez senacką Komisję Gospodarki Narodowej i Innowacyjności oraz Komisję Zdrowia.

Najważniejsze postanowienia ustawy przewidują, iż:

I. Prawo do uzyskania zezwolenia na prowadzenie apteki będą mieli:

  • Farmaceuci prowadzący jednoosobową działalności gospodarczą;
  • Spółka jawna lub spółka partnerska, której przedmiotem działalności jest wyłącznie prowadzenie aptek, i w której wspólnikami (partnerami) są wyłącznie farmaceuci.

II. Inspekcja farmaceutyczna nie wyda zezwolenia gdy:

  • Podmiot posiada co najmniej 4 apteki ogólnodostępne;
  • Gdy lokalizacja apteki nie spełnia kryteriów demograficzno-geograficznych (3000 osób na jedną aptekę w danej gminie oraz co najmniej 500 m odległości od istniejącej apteki albo 1000 m odległości bez względu na liczbę mieszkańców);

III. Minister Zdrowia będzie miał prawo wyrazić zgodę na wydanie pozwolenia nawet gdy nie są spełnione kryteria demograficzno-geograficzne:

  • Potrzebna pozytywna opinia danego WIF i wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

IV. Utrata prawa do wykonywania zawodu przez farmaceutę przesłanką cofnięcia zezwolenia (dla zezwoleń wydanych po wejściu w życie Apteki dla Aptekarza).

V. Przepis przejściowy stwierdza, iż zezwolenia na prowadzenie aptek ogólnodostępnych wydane przed dniem wejścia w życie ustawy zachowują ważność.

Konsekwencje wejścia w życie ustawy w powyższym kształcie znajdą Państwo w naszym wpisie prezentującym ocenę skutków regulacji projektu Apteki dla aptekarza dostępnym tutaj.

Patrick Wodecki

Patrick Wodecki
Prawnik, Associate

patrick.wodecki@dzp.pl

Tomasz Kaczyński

Tomasz Kaczyński
Radca Prawny, Partner

tomasz.kaczynski@dzp.pl

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *