Od wczoraj producenci i dystrybutorzy kosmetyków żyją w nowej rzeczywistości prawnej. Po ponad trzech latach od opublikowania Rozporządzenia 1223/2009/WE nadszedł moment, kiedy zdecydowana większość przepisów tego aktu prawnego jest już w pełni obowiązująca. Ponad trzy lata minęły szybko i czas ten wiązał się z dużym wysiłkiem firm kosmetycznych by przygotować się na nowe wymagania, w tym m.in. dostosować swoją działalność do norm GMP.

Pomimo wejścia w życie przepisów, wiele aspektów praktycznego ich stosowania pozostaje nie jasna z uwagi na sformułowania pozostawiające szeroki margines interpretacyjny. Jednocześnie egzekwowanie nowych wymogów będzie póki co problematyczne, gdyż w związku z opóźnieniem prac nad nowelizacją ustawy o kosmetykach jej przepisy nie zostały dostosowane do wymogów Rozporządzenia 1223/2009/WE. Przykładowo za niezgłoszenie produktu do krajowego systemu informowania o kosmetykach wprowadzonych do obrotu teoretycznie nadal grozi kara grzywny, tyle że system ten już funkcjonuje a zgłoszenie dokonuje się obowiązkowo w rejestrze unijnym… Brak przyjęcia sankcji dostosowanych do rozporządzenia stanowi dodatkowo podstawę dla Komisji Europejskiej do wszczęcia kolejnego postępowania przeciwko Polsce, w zakresie naruszenia obowiązków legislacyjnych związanych z prawem unijnym.

Warto także wspomnieć, że 11 lipca br. weszło w życie także Rozporządzenie 655/2013/UE zawierające wspólne kryteria dotyczące uzasadniania oświadczeń stosowanych na kosmetykach, które muszą zostać uwzględnione w szczególności przy projektowaniu komunikacji marketingowej dotyczącej sugerowanych właściwości produktów.

W najbliższym czasie planujemy cykl artykułów dotyczących poszczególnych aspektów nowych regulacji kosmetycznych.

Zachęcamy również do zapoznania się z prezentacją wskazującą główne obszary zmian oraz nasze rekomendacje dla producentów i dystrybutorów kosmetyków.

Michał Tracz

Michał Tracz
Radca Prawny, Senior Associate

michal.tracz@dzp.pl

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *