Projekt rozporządzenia w sprawie Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi w konsultacjach społecznych

18 grudnia b.r. do konsultacji społecznych przekazany został projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie minimalnych wymagać organizacyjno-technicznych dla Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi (ZSMOPL).

ZSMOPL jest systemem teleinformatycznym gromadzącym dane zbierane przez Wojewódzkich Inspektorów Farmaceutycznych na podstawie ustawy Prawo farmaceutyczne oraz dane gromadzone w Systemie Informacji Medycznej dotyczące obrotu produktami leczniczymi.

Nowy system umożliwi przekazywanie za pomocą komunikacji elektronicznej dziennych raportów dotyczących przeprowadzanych transakcji, stanów magazynowych czy braków w dostępie do produktów monitorowanych, co ma na celu stworzenie pełnego obrazu obrotu tymi produktami.

Administratorem danych przetwarzanych w systemie jest Główny Inspektor Farmaceutyczny, a odnośnie produktów leczniczych dopuszczonych do obrotu w Polsce – Prezes URPL.

ZSMOPL jest częścią systemów teleinformatycznych obsługujących obszary działalności państwa w zakresie ochrony zdrowia i będzie połączony z Systemem Monitorowania Dostępności do Świadczeń Opieki Zdrowotnej oraz Systemem Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych.

Udostępnienie funkcjonalności systemu zaplanowane jest na II kwartał 2016 roku. Podmioty konsultacji społecznych mają czas na zgłaszanie uwag do 12 stycznia 2016 roku.

O dalszych pracach będziemy informowali na bieżąco.

Tomasz Kaczyński

Tomasz Kaczyński
Radca Prawny, Partner

tomasz.kaczynski@dzp.pl

Jeden komentarz

  1. Czekam z niecierpliwością na dalsze informacje. Pozdrawiam

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *