Na stronie internetowej Polskiego Radia możemy przeczytać materiał poświęcony ostatnim doniesieniom o masowych zatruciach dopalaczami. W materiale znaleźć można fragmenty wywiadu udzielonego w dniu 13 lipca 2015 r. przez Tomasza Kaczyńskiego z zespołu Life Sciences DZP. W swojej wypowiedzi ocenił on przepisy z punktu widzenia techniki prawodawczej oraz łatwości ich aplikacji. Jak możemy przeczytać:

Zdaniem prawnika, nie jest dobrym pomysłem walka z dopalaczami poprzez zdelegalizowanie wszystkich substancji psychoaktywnych. W jego ocenie zasady tworzenia prawa wymagają konkretnych zapisów, wyraźnie wskazujących co jest zabronione – Jeżeli wprowadzimy taką generalną zasadę to będziemy mieli problem z orzekaniem i stwierdzaniem, kiedy dana substancja jest uważana za psychoaktywną, kto ma o tym decydować i jak ma się to odbywać – przekonuje Tomasz Kaczyński.

W nagraniu dodaje także, że obecne regulacje pozwalają na szybką ochronę konsumentów przed środkami odurzającymi, nawet jeśli nie znajdują się one na liście substancji zakazanych. Organy nadzoru sanitarnego nie muszą zatem już czekać na zmianę przepisów, żeby skutecznie działać w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia konsumentów. Możliwe jest natychmiastowe wstrzymanie obrotu takimi produktami i zamknięcie miejsc ich wytwarzania lub sprzedaży.

Zapraszamy do lektury całego artykułu.

Tomasz Kaczyński

Tomasz Kaczyński
Radca Prawny, Partner

tomasz.kaczynski@dzp.pl

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *