Minister Finansów w wydanej niedawno interpretacji ogólnej prawa podatkowego potwierdził, iż podmioty gospodarcze zajmujące się sprzedażą samochodów mają prawo do odliczenia całego podatku VAT od nabywanych samochodów demonstracyjnych.

Obserwacja praktyki organów podatkowych wskazywała, iż fiskus kwestionował prawo dilerów samochodowych do pełnego odliczenia podatku VAT od samochodów, które przeznaczone były do celów demonstracyjnych (np. jazd próbnych i pokazowych). Organy podatkowe twierdziły bowiem, iż w takiej sytuacji podstawowym przeznaczeniem samochodu nie jest jego odsprzedaż, ale właśnie cele demonstracyjne, czego nie zmienia nawet jego późniejsza sprzedaż.
Kontradyktoryjne stanowisko prezentowały natomiast sądy administracyjne, które orzekając na korzyść podatników wskazywały, iż obowiązujące przepisy nie odbierają prawa do odliczenia całego podatku VAT od samochodów wykorzystywanych do celów demonstracyjnych, które następnie zostaną sprzedane.

Minister Finansów uwzględniając jednolitą linię orzeczniczą potwierdził w wydanej interpretacji ogólnej, iż czasowe wykorzystywanie pojazdów do celów demonstracyjnych, np. jazd próbnych, zaprezentowania nabywcy, nie zmienia tego, że będą one nadal służyły podatnikowi do podstawowej jego działalności, jaką jest odsprzedaż pojazdów. Oznacza to, że podatnikom, których przedmiotem działalności jest odsprzedaż pojazdów samochodowych, w przypadku nabycia pojazdów, które nie zostają od razu sprzedane lecz czasowo służą w charakterze posadów demonstracyjnych/testowych, przysługuje w stosunku do tych pojazdów odliczenie podatku od towarów i usług w pełnej wysokości.

Paweł Suchocki

Paweł Suchocki
Doradca Podatkowy, Tax Manager

pawel.suchocki@dzp.pl

Jeden komentarz

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *