wooden gavel and books on wooden table,on brown background

Losy projektu ustawy o ochronie sygnalistów obserwują bacznie nie tylko wszyscy przedsiębiorcy, których projektowane obowiązki obejmą w pierwszej kolejności, ale i Komisja Europejska. To kolejny raz, kiedy Komisja zwróciła uwagę Polsce na niewypełnienie obowiązków dotyczących dyrektywy.

Mimo że 17 grudnia 2021 r. minął termin transpozycji dyrektywy w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii, nie znamy jeszcze przybliżonej daty jej ogłoszenia ani wejścia w życie. Mamy trzecią wersję projektu ustawy, na podstawie którego przedsiębiorcy przygotowują się do nadchodzących obowiązków, ale wciąż czekamy, aż przepisy zaczną obowiązywać. Procesowi transpozycji dyrektywy przygląda się też Komisja Europejska. W komunikacie na stronie „Postępowania o uchybienie zobowiązaniom państwa członkowskiego: główne decyzje podjęte w lipcu” znalazła się sekcja poświęcona ochronie sygnalistów.

Jakie jest stanowisko Komisji?

Już 27 stycznia 2022 r. Komisja wezwała m.in. Polskę do usunięcia uchybienia polegającego na niedokonaniu implementacji dyrektywy 2019/1937. Zamiast wejścia w życie ustawy otrzymaliśmy jednak jej drugą oraz trzecią wersję. Jako że od terminu transpozycji dyrektywy minęło już ponad pół roku, Komisja podjęła decyzję o kolejnych krokach w podjętych w styczniu postępowaniach. Dyrektywy nie implementowało jeszcze 15 państw, w tym Polska. Dla każdego z nich Komisja wydała uzasadnione opinie w związku z niedokonaniem transpozycji.

Polska ma 2 miesiące na udzielenie odpowiedzi na uzasadnione opinie. Jeśli odpowiedź nie będzie zadowalająca, Komisja może zdecydować nawet o wniesieniu sprawy do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej przeciwko Polsce.

Kiedy możemy spodziewać się implementacji?

Biorąc pod uwagę, że minął już czas na implementację dyrektywy, trzeci projekt ustawy o ochronie sygnalistów wprowadził w dużej mierze kosmetyczne zmiany do drugiego projektu, a Komisja Europejska może podjąć konkretne środki wobec Polski, mamy nadzieję, że wejście w życie ustawy zbliża się wielkimi krokami. Tym bardziej przedsiębiorcy powinni trzymać rękę na pulsie i przygotować się na nowe przepisy.

Julia Besz

Julia Besz
Prawnik, Associate

julia.besz@dzp.pl

Maria Papis

Maria Papis
Legal Assistant

Maria.Papis@dzp.pl

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *