marki własne sektor żywności

Jak informuje Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi, w ubiegłym tygodniu zatrzymano siedem osób, które w celu podpisania korzystnych umów handlowych mogły wręczyć ponad 1,7 mln złotych łapówek. Sprawa ma charakter rozwojowy i może zatoczyć szersze kręgi.

Zgodnie z ustaleniami poczynionymi przez Policję, proceder trwał od 2010 r. Zatrzymane osoby, w celu wejścia na rynek bądź wynegocjowania lepszych warunków handlowych, oferowały osobom odpowiedzialnym za zakupy w sieciach handlowych stałe prowizje w postaci korzyści majątkowych.

Podejrzanym grozi do 5 lat pozbawienia wolności. Dotychczas zastosowano wobec nich środki zapobiegawcze, w tym poręczenia majątkowe od 100 do 150 tys. złotych.

Co szczególnie istotne, konsekwencje zatrzymań nie obejmują jedynie zatrzymanych osób. W związku ze sprawą zabezpieczono kilkanaście komputerów służbowych oraz firmową dokumentację przedsiębiorstw na rzecz których działały zatrzymane osoby.

Należy w tym kontekście pamiętać, że przypadki korupcji menedżerskiej są równie dotkliwe dla sprawców, jak i przedsiębiorstw, które ich zatrudniały. Organy ścigania w przypadku wykrycia takich przestępstw bacznie przyglądają się działalności pracodawcy osoby zatrzymanej, co często przejawia się w postaci kontroli oraz zabezpieczenia mienia należącego do firmy. Dlatego szczególnie ważne jest, żeby nie tylko zapobiegać samej korupcji poprzez odpowiednie szkolenia i procedury, lecz również żeby wdrożyć w firmie odpowiednie zasady postępowania na wypadek kontroli organów państwowych.

Budowa kompleksowego systemu zarządzania działaniami antykorupcyjnymi może zmniejszyć ryzyko wystąpienia podobnych zdarzeń w Twojej organizacji. Wytyczne, które wskazują jak powinien funkcjonować taki system zawarte zostały w normie ISO 37001, w której w wdrożeniu może Ci pomóc zespół Compliance kancelarii DZP.

dr Anna Partyka-Opiela

dr Anna Partyka-Opiela
Radca Prawny, Partner

anna.partyka-opiela@dzp.pl

Marek Paluch

Marek Paluch
Prawnik, Associate

marek.paluch@dzp.pl

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *