Accounting and taxes

Dnia 08.01.2019 r. odbyło się posiedzenie Rady Ministrów, podczas którego przyjęto projekt ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych. Teraz projekt trafi do prac sejmowych – kiedy należy spodziewać się jego wejścia w życie i jak przygotować się na nadchodzące zmiany?

  1. Jak będą wyglądały dalsze prace nad ustawą?

Projekt UOPZ został przyjęty przez Radę Ministrów w wersji z dnia 28 grudnia 2018 r.  Główne założenia pierwotnego projektu oraz zmiany i ryzyka, jakie projekt oznacza dla organizacji opisaliśmy w naszym wpisie, który można przeczytać tutaj.

Teraz prace nad projektem będą toczyć się kolejno w Sejmie i Senacie, po których już tylko podpis Prezydenta będzie dzielił UOPZ od wejścia w życie. Zgodnie z obecnym brzmieniem projektu wejście w życie ustawy ma nastąpić 6 miesięcy po jej ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

     2. Jak przygotować się na ostatniej prostej?

Dla wielu organizacji wspomniany powyżej 6-miesięczny okres będzie stanowił ostatni dzwonek do przygotowania się na nowe ryzyka wynikające z ustawy. Przygotowanie polega przede wszystkim na wdrożeniu kompleksowego i adekwatnego dla potrzeb podmiotu systemu compliance. Może to pozytywnie wpłynąć na bezpieczeństwo prawne podmiotu i stanowić dodatkowy argument do wykazania należytej staranności. Kompleksowe doradztwo w zakresie wdrażania systemów compliance, świadczą nasi specjaliści z Zespołu Compliance, którzy chętnie odpowiedzą też na wszelkie pytania i rozwieją wątpliwości związane z nadchodzącymi zmianami.

dr Anna Partyka-Opiela

dr Anna Partyka-Opiela
Radca Prawny, Partner

anna.partyka-opiela@dzp.pl

Helena Zielińska

Helena Zielińska
Prawnik, Associate

helena.zielinska@dzp.pl

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *