Zakaz handlu w niedzielę – dla kogo?

Miniona niedziela była pierwszą niedzielą wolną od handlu. W piątek, Michał Czarnuch, partner w praktyce Life Sciences wypowiedział się w sprawie wyjątków określonych w nowej ustawie.

Obowiązująca od 1. marca br. ustawa o zakazie handlu w niedziele i święta ogranicza możliwość prowadzenia handlu oraz czynności z nim związanych w niedziele i święta. W praktyce oznacza to, że w niedziele zamknięte zostaną placówki handlowe (definiowane w ustawie jako m.in. domy towarowe, sklepy, stragany, stoiska, hurtownie), co jest sporą zmianą dla polskiego konsumenta, który przywykł do niedzielnych zakupów.

W piątek, w telewizji Polsat News, pojawiła się wypowiedź adw. Michała Czarnucha, partnera w praktyce Life Sciences w sprawie wyjątków od obowiązującego zakazu handlu. Najważniejszym z nich, będzie wyjątek umożliwiający prowadzenie handlu przez właściciela placówki, o ile działa osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek. W praktyce oznacza to, że działalność będą mogły prowadzić m.in. osiedlowe sklepiki. Będzie to możliwe tak długo, jak powierzchnia sklepu będzie umożliwiać jego obsługę przez jedną osobę.

Mec. Czarnuch odniósł się również do innych wyjątków określonych w ustawie – takich jak kwiaciarnie, cukiernie czy kioski.

Do zobaczenia całej wypowiedzi, zapraszamy tutaj.

Tomasz Kaczyński

Tomasz Kaczyński
Radca Prawny, Partner

tomasz.kaczynski@dzp.pl

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *