Czy rozwiążę najbardziej skomplikowane problemy?

Różnorodne praktyki. Jedna analiza. Twoje rozwiązanie.

Life Sciences

W skład Praktyki Life Sciences wchodzi 30 specjalistów z zakresu prawa farmaceutycznego i biotechnologii, prawa żywnościowego, antymonopolowego, ochrony zdrowia i prawa konstytucyjnego.

Doradzamy polskim i zagranicznym podmiotom z branży farmaceutycznej, ochrony zdrowia, spożywczej i chemicznej, a także przedsiębiorcom z branży alkoholowej i tytoniowej.

Specjalizujemy się w doradztwie strategicznym w obszarze legislacji, refundacji, dystrybucji, rozwiązań telemedycznych i compliance.

Naszymi klientami są również samorządy, którym doradzamy w procesie restrukturyzacji systemu ochrony zdrowia.

Współpracujemy z organizacjami branżowymi w procesie konsultacji projektów legislacyjnych, przygotowując m.in. opinie na temat zgodności projektów aktów prawnych z konstytucją i regulacjami prawa międzynarodowego. Bierzemy także udział w tworzeniu takich regulacji.

Znajomość praktyki rynkowej pozwala nam świadczyć doradztwo, które zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa prawnego i jednocześnie jest efektywne biznesowo. Identyfikujemy ryzyka prawne, staramy się zaproponować takie rozwiązania, które pozwolą na ich minimalizację, a jednocześnie umożliwią osiągnięcie celów zgodnych z zamierzeniami klienta.

Tworzymy blog prawniczy, na którym na bieżąco komentujemy zmiany prawne mające wpływ na działalność naszych klientów.

artykuły powiązane

XIII Międzynarodowa Konferencja Hospital & Healthcare Management

Konferencja | 13.06.2019 Tematem przewodnim tegorocznej Konferencji będzie “Bezpieczeństwo podmiotu leczniczego”.

cały tekst

Systemy dla szpitali i placówek medycznych

Konferencja | 12.06.2019 12 czerwca zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konferencji, podczas której z tematem "E-recepta – kolejny krok w kierunku e-zdrowia" wystąpi Paweł Kaźmierczyk.

cały tekst

Jak prowadzić biznes i nie dać się oszukać?

Konferencja | 12.06.2019 Wspólnie z Dolnośląską Izba Gospodarcza zapraszamy na śniadanie biznesowe, które odbędzie się 12 czerwca w Zamku Topacz w Ślęzie.

cały tekst

Dystrybucja leków w aktualnych realiach prawnych

Konferencja | 12.06.2019 12 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja, podczas której wystąpią Magdalena Świąder oraz Walery Arnaudow z Praktyki Life Sciences.

cały tekst

Jak prowadzić biznes i nie dać się oszukać? – Compliance w praktyce

Konferencja | 06.06.2019 Wspólnie z Konfederacją Lewiatan zapraszamy na szkolenie w ramach cyklu Akademia Lewiatana, które odbędzie się 6 czerwca.

cały tekst

Doroczna Konferencja IIA Polska

Konferencja | 05.06.2019 W tym roku tematem konferencji będzie: Odporność organizacji w erze zmian kulturowych i rewolucji cyfrowej. Audyt, jako katalizator zmian.

cały tekst

VI Kongres Polska Chemia

Konferencja | 05.06.2019 Tegoroczna edycja wydarzenia będzie koncentrować się na obszarach mających strategiczne znaczenie dla przyszłości branży w Polsce i na świecie.

cały tekst

Nawet część prawników nie wie, co to jest compliance

Publikacja | 27.05.2019 Compliance to coś więcej niż zgodność z przepisami prawa, to także zgodność z regulacjami wewnętrznymi. To także przewidywanie zdarzeń, które mogą nastąpić, czyli ocena ryzyka.

cały tekst

Raport DZP: Zwiększenie dostępności szczepień zalecanych w Polsce

Aktualność | 27.05.2019 Zachęcamy do zapoznania się z naszym raportem przygotowanym dla Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy dotyczącego zwiększenia dostępności szczepień zalecanych.

cały tekst

Compliance Day 2019 na Uniwersytecie Wrocławskim

Aktualność | 23.05.2019 15 maja wraz z ELSA Wrocław zorganizowaliśmy Compliance Day na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, podczas którego nasi prawnicy i goście przybliżyli studentom ideę compliance oraz możliwe ścieżki rozwoju kariery.

cały tekst

Nowe memorandum w sprawie współpracy w obszarze uczciwych i przystępnych cen produktów leczniczych

Alert | 23.05.2019 W związku z wygaśnięciem MoU2017, 15 maja 2019 r. postanowiono przyjąć nowe memorandum, które określa ramy dalszej współpracy państw-sygnatariuszy.

cały tekst

Zmowa na rynku suplementów diety

Alert | 15.05.2019 Sprawa dotyczy spółki Solgar Polska i jej dystrybutorów. Oceniamy, że nie pozostanie to bez wpływu na przyszłe standardy i zasady dotyczące ustalania cen na różnych etapach łańcucha sprzedaży produktów.

cały tekst

Zmiany w Elektronicznym Systemie Powiadamiania i w rejestrze produktów prowadzonym przez GIS

Alert | 09.05.2019 Konsultacje w sprawie przebudowy systemu są szansą na wyegzekwowanie nowych, korzystnych rozwiązań.

cały tekst

RODO nie takie straszne, jak je malują

Publikacja | 08.05.2019 O czym należy więc pamiętać i na co zwracać uwagę, by właściwie chronić dane osobowe przy wykonywaniu codziennych obowiązków?

cały tekst

Co dalej z OFE

Publikacja | 23.04.2019 Plan zmian w OFE jest konstytucyjnie dopuszczalny ale są wątpliwości co do zasadności opłaty przekształceniowej.

cały tekst

DZP doradza Kiwa Inspecta Holding Polska przy transakcji nabycia Agro Quality Support Polska

DZP doradza | 16.04.2019 Doradztwo DZP obejmowało kompleksową obsługę prawno-podatkową transakcji, w tym przeprowadzenie badania due diligence, przygotowanie i negocjowanie dokumentacji transakcyjnej oraz finalizowanie zakupu.

cały tekst

Ochrona danych medycznych w dobie nowych technologii

Konferencja | 12.04.2019 Prelegentem będzie między innymi: Piotr Najbuk, który przybliży słuchaczom tematykę powiązań pomiędzy sztuczną inteligencją a ochroną danych osobowych.

cały tekst

Jak interpretować zakaz jednego procenta

Publikacja | 12.04.2019 Wejście w życie nowelizacji prawa farmaceutycznego, wprowadziło rynek farmaceutyczny na drogę transformacji.

cały tekst

Nowa ustawa o wyrobach medycznych

Konferencja | 11.04.2019 Serdecznie zapraszamy na śniadanie biznesowe w sprawie nowej ustawy o wyrobach medycznych, które odbędzie się 11 kwietnia.

cały tekst

Projekt nowelizacji ustawy o refundacji

Alert | 11.04.2019 W ramach prac dotyczących nowelizacji ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych pojawiła się kolejna wersja przepisów.

cały tekst

Legal 500 EMEA 2019 rekomenduje DZP

Aktualność | 11.04.2019 Ukazała się nowa edycja Legal 500 EMEA. DZP jest liderem w kategoriach: Dispute Resolution, Energy & Natural Resources, Public Law i Healthcare and Life Sciences. Nasi eksperci również zostali wyróżnieni.

cały tekst

Śniadanie "Udział w przetargach a prawo karne – najbliższa perspektywa prawna"

Konferencja | 09.04.2019 9 kwietnia zapraszamy do udziału w drugim z cyklu spotkań poświęconych problematyce związanej z prawem zamówień publicznych.

cały tekst

Nowa ustawa o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych. Nowe ryzyko dla przedsiębiorców?

Konferencja | 08.04.2019 8 kwietnia zapraszamy na spotkanie biznesowe, które poprowadzą: Anna Partyka Opiela, Julia Besz i Michał Skrzywanek z Zespołu Compliance.

cały tekst

DZP partnerem Compliance Day

Konferencja | 02.04.2019 W dniach 2-3 kwietnia w Warszawie odbędzie się kolejna edycja konferencji "Compliance Day" organizowana przez Instytut Compliance, na którą jak co roku serdecznie zapraszamy.

cały tekst

Śniadanie dla przedstawicieli dystrybutorów wyrobów medycznych

Konferencja | 27.03.2019 W związku z opublikowanym w styczniu projektem nowej ustawy – Prawo zamówień publicznych, zapraszamy na śniadanie biznesowe przedstawicieli dystrybutorów wyrobów medycznych.

cały tekst

UOPZ - jakie ryzyka czekają przedsiębiorców w 2019 r.?

Konferencja | 27.03.2019 Wraz Dolnośląską Izbą Gospodarczą zapraszamy na spotkanie podczas którego nasi eksperci wyjaśnią kogo dotyczy nowa regulacja i jakie kary grożą podmiotom zbiorowym.

cały tekst

World Food Poland

Konferencja | 07.03.2019 Już 7-9 marca 2019 odbędą się targi World Food Poland. To spotkanie m.in. wiodących producentów żywności, dystrybutorów, sieci handlowych, organizacji branżowych. Podczas targów mają miejsce także dyskusje w gronie praktyków i ekspertów rynku żywnościowego.

cały tekst

Polskie kosmetyki podbijają Hiszpanię

Konferencja | 06.03.2019 6 marca zapraszamy na seminarium, podczas którego Michał Tracz wystąpi z prezentacją "Wyzwania prawne i regulacyjne dotyczące dystrybucji produktów kosmetycznych poza Polską”.

cały tekst

Technologie w opiece nad seniorami - rehabilitacja i sprzęt medyczny

Konferencja | 28.02.2019 28 lutego zapraszamy do udziału w konferencji "Technologie w opiece nad seniorami - rehabilitacja i sprzęt medyczny" organizowanej przez Polski Instytut Rozwoju Biznesu.

cały tekst

RODO w sektorze medycznym - gdzie jesteśmy, dokąd zmierzamy? - edycja II

Konferencja | 27.02.2019 27 lutego zapraszamy na konferencję, która przedstawi doświadczenia z ostatnich miesięcy funkcjonowania podmiotów leczniczych w kontekście dostosowania placówek do RODO.

cały tekst

RODO w sektorze medycznym - relacja z konferencji

Aktualność | 27.02.2019 Ponad 500 uczestników wzięło udział w II edycji konferencji “RODO w sektorze medycznym – gdzie jesteśmy, dokąd zmierzamy?”, która odbyła się 27 lutego w Warszawie.

cały tekst

Nowa ustawa o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary

Konferencja | 26.02.2019 26 lutego razem z Financial Conferences zapraszamy na szkolenie, które poprowadzi nasz ekspert w zakrecie compliance.

cały tekst

Nowe oznakowanie żywności specjalnego przeznaczenia medycznego od 22 lutego 2019 r.

Alert | 22.02.2019 Przez najbliższe dni macie Państwo możliwość procedowania celem przystosowania oznakowania, składu i weryfikacji poprawnej kwalifikacji FSMP.

cały tekst

Leki biologiczne referencyjne i leki biologiczne biopodobne - wyzwania w 2019 r.

Konferencja | 19.02.2019 Zapraszamy do udziału w konferencji organizowanej przez Medical Pro Events, która odbędzie się w dniach 19-20 lutego 2019 r.

cały tekst

Nowa ustawa o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych – nowe ryzyko dla przedsiębiorców?

Konferencja | 14.02.2019 14 lutego zapraszamy na śniadanie biznesowe, które poprowadzą: Anna Partyka-Opiela, Rafał Karbowniczek i Michał Skrzywanek.

cały tekst

Będzie kampania na temat praw pacjenta wynikających z RODO

Publikacja | 12.02.2019 Celem kampanii jest zwiększenie świadomości pacjentów w zakresie przysługujących im praw dotyczących ich danych osobowych.

cały tekst

Roundtable Compliance

Konferencja | 31.01.2019 31 stycznia Instytut Compliance zaprasza na ogólnopolskie spotkanie oficerów compliance "Quo Vadis UOPZ?". Spotkanie w całości poświęcone zostanie dyskusji na temat planowanych zmian – z perspektywy przedstawicieli różnych branż.

cały tekst

Brexit a ochrona danych osobowych

Aktualność | 22.01.2019 Co oznacza Brexit dla obszaru ochrony danych osobowych? W jaki sposób przygotować przedsiębiorstwo na tzw. twardy Brexit w obszarze danych osobowych? Odpowiadają Bartosz Marcinkowski i Michał Kluska.

cały tekst

Wytwarzanie produktów leczniczych terapii zaawansowanej wyjątku szpitalnego (HE-ATMP)

Konferencja | 16.01.2019 16 stycznia mówimy wymogi prawne dla podmiotów chcących podjąć działalność w zakresie wytwarzania produktów leczniczych terapii zaawansowanej wyjątku szpitalnego.

cały tekst

Ograniczenie obowiązku składkowego od umów z lekarzami

Alert | 11.01.2019 Umowy zawierane przez firmy farmaceutyczne z lekarzami o przygotowanie raportu z konferencji stanowią nieoskładkowane umowy o dzieło, a nie oskładkowane umowy zlecenia.

cały tekst

Priorytety w ochronie zdrowia 2019

Konferencja | 10.01.2019 10 stycznia w Warszawie odbędzie się konferencja, która stworzy okazję do szerokiej, reprezentatywnej i prestiżowej debaty o kluczowych zagadnieniach dla polskiej opieki zdrowotnej.

cały tekst

Ustawa o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych w Sejmie

Alert | 08.01.2019 8 stycznia 2019 r. Rada Ministrów przyjęła założenia projektu UOPZ i skierowała ustawę do prac sejmowych. Projekt jest rewolucyjnym rozwiązaniem w zakresie odpowiedzialności podmiotów zbiorowych.

cały tekst

Nowe Prawo Wyrobów Medycznych

Konferencja | 08.01.2019 W maju 2020 roku zacznie obowiązywać unijne rozporządzenie o wyrobach medycznych, które zastąpi krajową ustawę o wyrobach medycznych. Zapraszamy na spotkanie poświęcone tej tematyce.

cały tekst

VI Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej

Konferencja | 04.12.2018 4 grudnia odbędzie się konferencja, podczas której Rafał Lorent opowie o prawnych aspektach obrotu wyrobami poddanymi działaniu produktów biobójczych.

cały tekst

Poland 2.0. Summit

Konferencja | 23.11.2018 W dniach 23-24 listopada w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji dotyczących Polski, jakie odbywają się poza granicami kraju.

cały tekst

Innowacyjna Europa 2018

Konferencja | 22.11.2018 Piąta edycja wydarzenia, organizowanego przez Fundację Koalicji na rzecz Polskich Innowacji. Jest to okazja do dyskusji nad najważniejszymi wyzwaniami rozwojowymi dla ekosystemu innowacji w Polsce i regionie.

cały tekst

Wpływ zarządzania zgodnością na działalność Spółek Skarbu Państwa

Konferencja | 19.11.2018 Podczas konferencji Jędrzej Stępniowski wystąpi z tematem "Jak stworzyć skuteczny i efektywny system compliance - narzędzia mierzenia efektywności systemu compliance".

cały tekst

Kodeks branżowy dla sektora ochrony zdrowia złożony do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych

Aktualność | 13.11.2018 13.11 Polska Federacja Szpitali złożyła wniosek o zatwierdzenie Kodeksu postępowania w przedmiocie ochrony danych osobowych w sektorze medycznym.

cały tekst

Zalasiński: zniesienie trzydziestokrotności wynagrodzenia jest sprzeczne z zasadami prawidłowej legislacji

Publikacja | 09.11.2018 Mają się także zmienić zasady ustalania podstawy wymiaru emerytury, poprzez zróżnicowanie sposobu rozliczania skadek.

cały tekst

Nowa ustawa o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych

Konferencja | 07.11.2018 7 listopada zapraszamy na spotkanie, podczas którego dowiedzą się Państwo m.in. kogo dotyczy nowa regulacja oraz jakie kary grożą podmiotom zbiorowym.

cały tekst

Podmiot publiczny zapewni e-dostępność albo otrzyma karę

Publikacja | 07.11.2018 Projekt ustawy przyznawać będzie każdemu obywatelowi prawo do otrzymania treści w formie spełniającej wymagania europejskiej normy dostępności cyfrowej.

cały tekst

Forum Rynku Spożywczego i Handlu 2018

Konferencja | 05.11.2018 W dniach 5-6 listopada w Warszawie odbędzie się największa konferencja dedykowana sektorowi spożywczemu i handlowemu w Polsce.

cały tekst

RODO nie ogranicza dostępu do danych

Publikacja | 31.10.2018 Wywiad z Piotrem Najbukiem dla termedia.pl o licznych nieporozumieniach związanych z RODO, również w systemie ochrony zdrowia.

cały tekst

Systemy dla szpitali i placówek medycznych

Konferencja | 25.10.2018 25 października odbędzie się konferencja, podczas której z tematem "Co Batman robi w kolejce do lekarza, czyli RODO w ochronie zdrowia" wystąpi Paweł Kaźmierczyk.

cały tekst

Kurs Certyfikowany Compliance Officer w Farmacji

Konferencja | 23.10.2018 Serdecznie zapraszamy na dwudniowy specjalistyczny kurs, który poprowadzony zostanie przez naszych ekspertów: Macieja Żelewskiego i Jędrzeja Stępniowskiego.

cały tekst

Polsko-Niemieckie Forum Compliance

Konferencja | 23.10.2018 Serdecznie zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w dziewiątej edycji Forum, która odbędzie się 23 października na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

cały tekst

Forum Rynku Zdrowia

Konferencja | 23.10.2018 23 i 24 października w Warszawie odbędzie się czternasta edycja Forum. Do udziału zapraszamy wszystkich zainteresowanych obecnym stanem oraz przyszłością systemu opieki zdrowotnej w Polsce.

cały tekst

Nowa ustawa o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych

Alert | 22.10.2018 Ustawa całkowicie zmienia model odpowiedzialności za przestępstwa popełnione w związku z działalnością podmiotów zbiorowych.

cały tekst

VECTOR tworzy innowacyjne rozwiązania z globalnym koncernem medialnym

DZP doradza | 02.10.2018 Celem podjętej przez strony współpracy ma być tworzenie innowacyjnych rozwiązań umożliwiających dalszy rozwój technologii i infrastruktury szerokopasmowej.

cały tekst

Europejskie Forum Nowych Idei 2018

Konferencja | 26.09.2018 W dniach 26-28 września 2018 odbędzie się VIII edycja Europejskiego Forum Nowych Idei. Zapraszamy na panel z udziałem Michała Czarnucha.

cały tekst

Nowa ustawa o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych – jak przygotować się na nowe zasady?

Konferencja | 25.09.2018 25.09 zapraszamy do siedziby naszej kancelarii na seminarium, podczas którego opowiemy jak się przygotować na nowe przepisy.

cały tekst

Med & Pharma Data Security Summit 2018

Konferencja | 20.09.2018 20 września odbędzie się konferencja – Med & Pharma Data Security Summit 2018, która jest odpowiedzią na wejście w życie zmian przepisów związanych z RODO.

cały tekst

Aktualna sytuacja i wyzwania dla branży farmaceutycznej

Konferencja | 18.09.2018 Wspólnie z PEX PharmaSequence zapraszamy na V Konferencję Refundacyjną "Aktualna sytuacja i wyzwania dla branży farmaceutycznej”, która odbędzie się 18 września 2018 r.

cały tekst

Nowy projekt ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych

Alert | 14.09.2018 Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło już drugą wersję projektu ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźba kary.

cały tekst

Raport "Systemy zgłaszania nieprawidłowości, założenia do ustawy o ochronie sygnalistów”

Publikacja | 12.09.2018 Raport zawiera projekt założeń do ustawy o działalności sygnalizacyjnej i ochronie sygnalistów.

cały tekst

Organizacje branżowe a etyka biznesu

Aktualność | 21.08.2018 Jak organizacje branżowe mogą wyznaczać i egzekwować standardy etyczne. Przewodnik po dobrych praktykach. Współautorem publikacji jest Michał Tracz.

cały tekst

Przy wdrażaniu RODO potrzebne zdrowe podejście

Publikacja | 27.07.2018 Wiele problemów, z którymi mierzą się obecnie podmioty lecznicze, wynika z właściwego stosowania dotychczasowego krajowego prawa medycznego związanego z ochroną prywatności pacjenta.

cały tekst

Jak to jest z reklamą aptek w Europie

Publikacja | 20.07.2018 Przepis Prawa farmaceutycznego brzmi: "Zabroniona jest reklama aptek i punktów aptecznych oraz ich działalności. Nie stanowi reklamy informacja o lokalizacji i godzinach pracy apteki lub punktu aptecznego". Co on oznacza?

cały tekst

Anna Partyka-Opiela i Łukasz Wojdalski - nowi Partnerzy naszej kancelarii

Aktualność | 05.07.2018 1 lipca 2018 r. do grona Partnerów naszej kancelarii dołączyli, od last współpracujący z DZP, Anna Partyka-Opiela i Łukasz Wojdalski.

cały tekst

Piotr Najbuk członkiem Grupy Roboczej ds. ochrony danych osobowych

Aktualność | 02.07.2018 Resort nie może pozostać obojętny na sygnałów o niewłaściwym rozumieniu przepisów w sektorze służby zdrowia. Grupa jest odpowiedzią na ten problem.

cały tekst

Polska i Świat - Anna Partyka-Opiela dla TVN24

Publikacja | 29.06.2018 Projekt ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych budzi wątpliwości. Zaostrza kary dla przedsiębiorców - do wys. 30 mln zł, możliwość likwidacji firmy, a także środki karne.

cały tekst

Nowa ustawa o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych

Konferencja | 28.06.2018 Wraz z Konfederacją Lewiatan zapraszamy na kolejne seminarium dotyczące nowej ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych, nad którą obecnie pracuje Ministerstwo Sprawiedliwości.

cały tekst

Etyka i prewencja nadużyć w zamówieniach publicznych

Konferencja | 27.06.2018 27 czerwca wspólnie z Fundacją im. Stefana Batorego zapraszamy na seminarium, które będzie poświęcone systemom compliance w zamówieniach publicznych.

cały tekst

Wyroby medyczne - ISO 14971:2012, ocena kliniczna, incydenty, reklamacje - aktualności

Konferencja | 27.06.2018 27 czerwca 2018 r. w Warszawie odbędzie się konferencja, podczas której wystąpi Magdalena Świąder.

cały tekst

Anna Partyka-Opiela - Represyjne podejście do przedsiębiorców

Publikacja | 22.06.2018 Jak rząd chce walczyć z nieuczciwymi firmami? Gościem programu Anny Wojdy #RZECZoPRAWIE była Anna Partyka-Opiela z Praktyki Life Sciences, szefowa zespołu Compliance.

cały tekst

Jak skutecznie wykorzystać potencjał telemedycyny w polskim systemie ochrony zdrowia?

Publikacja | 22.06.2018 Dlaczego rola telemedycyny będzie rosła? Odpowiedź w raporcie opracowanym przez Fundację Telemedyczna Grupa Robocza.

cały tekst

XII Międzynarodowa Konferencja Hospital&Healthcare Management

Konferencja | 21.06.2018 W dniach 21-22 czerwca odbędzie się spotkanie, które na trwałe wpisało się w kalendarz najważniejszych wydarzeń rynku medycznego w Polsce. Spotkanie rokrocznie ma charakter międzynarodowy.

cały tekst

Nowa ustawa o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych – jak przygotować się na nowe zasady?

Konferencja | 14.06.2018 Rząd pracuje nad nową ustawą o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych. 14 czerwca zapraszamy do naszej kancelarii na seminarium.

cały tekst

Medicinal product regulation and product liability in Poland: overview

Publikacja | 14.06.2018 The Q&A gives a high level overview of key issues including pricing and state funding, manufacturing, marketing, clinical trials, advertising, labelling, and product recall and liability.

cały tekst

Państwo walczy z wywozem leków za granicę

Alert | 07.06.2018 Omawiamy projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo farmaceutyczne oraz niektórych innych ustaw  (ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz Prawo przedsiębiorców).

cały tekst

Czy lekarz na żądanie pacjenta ma obowiązek okazania mu dokumentu prawa wykonywania zawodu?

Publikacja | 05.06.2018 Czy pacjent ma prawo również domagać się okazania przez lekarza innych dokumentów o posiadanych przez niego kompetencjach, w tym np. specjalizacji?

cały tekst

Ogólnopolskie Forum Farmaceutyczne MarketPharm

Konferencja | 25.05.2018 W dniach 25-26 maja zapraszamy na Ogólnopolskie Forum Farmaceutyczne, podczas którego wystąpi nasza ekspertka Marta Balcerowska.

cały tekst

Vitafoods Centre Stage 2018

Konferencja | 15.05.2018 Podczas corocznej imprezy branży nutraceutyków, które odbędzie się w dniach 15-17 maja w Genewie, Michał Tracz poprowadzi wykład o samoregulacji w reklamie suplementów diety.

cały tekst

Logistyka i transport leków - Forum Praktyków

Konferencja | 14.05.2018 14 maja zapraszamy na konferencję, której celem jest wymiana doświadczeń w zakresie praktycznych aspektów stosowania wymagań w obszarze Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej.

cały tekst

X Europejski Kongres Gospodarczy 2018

Konferencja | 14.05.2018 W dniach 14-16 maja 2018 odbędzie się jubileuszowa edycja największej imprezy gospodarczej Europy Centralnej - ponad sto debat, sesji, spotkań i innych wydarzeń.

cały tekst

Kongres Rynku FMCG – Market Roku i Drogeria Roku

Konferencja | 10.05.2018 10 maja 2018 r. w Warszawie odbędzie się kluczowe spotkanie branży spożywczej, drogeryjnej i aptecznej, które od lat gromadzi najważniejsze postaci rynku polskiego. Serdecznie zapraszamy!

cały tekst

IV Europejski Kongres Samorządów 2018

Konferencja | 26.04.2018 26-27 kwietnia w Krakowie odbędzie się czwarta edycja Europejskiego Kongresu Samorządów. Nasza kancelaria została Partnerem wydarzenia, a nasi eksperci wystąpią w 3 panelach.

cały tekst

Ogólnopolski Kongres Producentów Leków i Suplementów Diety

Konferencja | 26.04.2018 W dniach 26-27 kwietnia zapraszamy na Ogólnopolski Kongres Producentów Leków i Suplementów Diety, podczas którego wystąpi Marta Balcerowska.

cały tekst

Prawne i informatyczne aspekty Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami

Konferencja | 23.04.2018 23 kwietnia zapraszamy na spotkanie, podczas którego opowiemy czym jest ZSMOPL i jakie są jego prawne i informatyczne aspekty

cały tekst

RODO: Kiedy pacjent może uzyskać bezpłatnie kopię danych zawartych w dokumentacji medycznej?

Publikacja | 23.04.2018 Podmiot wykonujący działalność leczniczą jest zobowiązany dostarczyć bezpłatnie pierwszą kopię danych osobowych podlegających przetwarzaniu.

cały tekst

Ustawa o produktach kosmetycznych - czas start!

Konferencja | 11.04.2018 11 kwietnia zapraszamy na drugą edycję seminarium Ustawa o produktach kosmetycznych - czas start!, na którym omawiane będą kwestie związane z ustawą o produktach kosmetycznych i RODO.

cały tekst

V Międzynarodowe Targi Żywności i Napojów WorldFood Warsaw

Konferencja | 10.04.2018 W dniach 10-12 kwietnia zapraszamy na targi WorldFood Warsaw, podczas których Michał Tracz poprowadzi wykład: Kluczowe zmiany w prawie dla żywności organicznej i suplementów diety.

cały tekst

Porozumienie ws. tłumaczenia wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Aktualność | 27.03.2018 DZP jest sygnatariuszem porozumienia, którego celem jest zwiększenie liczby wyroków ETPCz przetłumaczonych na język polski.

cały tekst

Czy można chronić „aurę luksusu” w sprzedaży on-line??

Publikacja | 26.03.2018 Niedawne orzeczenie TSUE w sprawie Coty Germany i Parfümerie Akzente rozszerza katalog możliwych ograniczeń w kontekście handlu online dystrybutorów produktów luksusowych, w szczególności kosmetyków.

cały tekst

I edycja Kenijsko - Polskiego Szczytu eZdrowia

Aktualność | 20.03.2018 W dniach 20-21 marca odbędzie się pierwsze w historii i jedyne tego typu wydarzenie w tym roku - Kenijsko - Polski Szczyt eZdrowia! Naszą kancelarię będzie reprezentował Piotr Najbuk.

cały tekst

RODO w sektorze medycznym - gdzie jesteśmy, dokąd zmierzamy?

Konferencja | 14.03.2018 14 marca zapraszamy na największe wydarzenie dotyczące danych medycznych w ochronie zdrowia. Konferencja zgromadzi największe organizacje branżowe oraz przedstawicieli strony publicznej.

cały tekst

Polsat News - Zakaz handlu nie dla wszystkich

Publikacja | 14.03.2018 Miniona niedziela była pierwszą niedzielą wolną od handlu. Michał Czarnuch w programie Polsat News wypowiedział się w sprawie wyjątków określonych w nowej ustawie.

cały tekst

Chambers Europe ponownie rekomenduje 22 naszych ekspertów w 12 specjalizacjach

Aktualność | 12.03.2018 Z przyjemnością informujemy, że w najnowszym, europejskim wydaniu rankingu Chambers & Partners nasza kancelaria oraz eksperci zostali ponownie rekomendowani.

cały tekst

Kongres Wyzwań Zdrowotnych - Health Challenges Congress 2018

Konferencja | 08.03.2018 W dniach 8-10 marca odbędzie się 3. edycja Kongresu Wyzwań Zdrowotnych - Health Challenges Congress. To największa debata o ochronie zdrowia w Europie Środkowo-Wschodniej.

cały tekst

Gdy wejdzie RODO, lekarz nie wywoła pacjenta po nazwisku

Publikacja | 07.03.2018 Prace nad kodeksem dobrych praktyk dla ochrony zdrowia zbliżają się do końca. Ma on doprecyzować regulacje zawarte w unijnym rozporządzeniu o ochronie danych osobowych, czyli tzw. RODO.

cały tekst

Premiowanie tańszych terapii w programach lekowych

Alert | 07.03.2018 1 marca 2018 r. zostały opublikowane projekty zarządzeń zmieniających zarządzenia Prezesa NFZ w sprawie programów lekowych oraz w sprawie chemioterapii.

cały tekst

RIBA Forum: Wyzwania ochrony danych w czasach nowych regulacji

Konferencja | 28.02.2018 W dniach 28 lutego - 1 marca wśród prelegentów konferencji RIBA Forum 2018: Wyzwania ochrony danych w czasach nowych regulacji będzie gościł nasz ekspert Piotr Najbuk.

cały tekst

Nowe regulacje antykorupcyjne a odpowiedzialność dyrektorów szpitali

Publikacja | 22.02.2018 Projektowana ustawa o jawności życia publicznego zakłada kary za brak systemu antykorupcyjnego. Jak uchronić się przed konsekwencjami niewdrożenia regulacji?

cały tekst

Radio TOK FM: Cyberataki w służbie zdrowia

Publikacja | 01.02.2018 Gościem programu Joanny Solskiej w Radiu TOK FM był Paweł Kaźmierczyk, który opowiadał m.in. o tym, kto jest najbardziej narażony na cyberataki w służbie zdrowia.

cały tekst

Przyspieszenie prac nad negocjacjami w ramach Grupy Wyszechradzkiej

Alert | 31.01.2018 W pierwszym kwartale 2018 r. planowane jest zaproszenie firm farmaceutycznych do rozmów w sprawie wspólnych negocjacji w zakresie ustalania cen prod. leczniczych.

cały tekst

Czy proponowane zmiany w regulacji lobbingu będą miały wpływ na branżę farmaceutyczną?

Alert | 22.01.2018 W załączonym alercie omawiamy zmiany dotyczące lobbingu, które mogą mieć istotny wpływ na działalność firm farmaceutycznych.

cały tekst

RODO: powstaje kodeks dla placówek medycznych

Publikacja | 19.01.2018 Kodeks dla ochrony zdrowia ma doprecyzować regulacje zawarte w unijnym rozporządzeniu o ochronie danych osobowych i ułatwić administratorom danych ich interpretację.

cały tekst

Priorytety w Ochronie Zdrowia 2018

Konferencja | 11.01.2018 11 stycznia zapraszamy na konferencję "Priorytety w Ochronie Zdrowia 2018". W panelu pt. "W sieci prawdy" wystąpi nasza ekspertka od zagadnień compliance - Anna Partyka-Opiela.

cały tekst

Zarządzenie dot. kontraktowania programów lekowych

Alert | 11.01.2018 1 stycznia 2018 weszło w życie Zarządzenie Nr 125/2017/DGL z 19 grudnia 2017 w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie programy lekowe.

cały tekst

Kardiologia - cienie i blaski: podsumowanie bieżącego roku

Konferencja | 20.12.2017 Specjaliści poruszyli zagadnienia dot. zredukowania liczby nielimitowanych świadczeń, wdrożonego programu KOS-zawał, zmian, które przyniosło wprowadzenie sieci szpitali oraz prognoz.

cały tekst

Nazwy kosmetyków i ich skuteczna ochrona

Publikacja | 19.12.2017 Oprócz odpowiedniej receptury, wprowadzenie na rynek nowego kosmetyku wymaga zapewnienia właściwej rozpoznawalności. Udaje się to zrealizować dzięki wybraniu chwytliwej nazwy.

cały tekst

Wykazanie winy w popełnieniu zarzucanego czynu

Publikacja | 18.12.2017 W przypadku wykrycia nieprawidłowości, organy mogą nakładać różne sankcje. Oprócz kar administracyjnych możliwe są grzywny, a nawet kara pozbawienia wolności.

cały tekst

Badane produkty lecznicze i próbki reklamowe

Publikacja | 05.12.2017 Szerokie rozumienie wytwarzania na gruncie polskich przepisów wymaga od podmiotów funkcjonujących na rynku farmaceutycznym zachowania szczególnej ostrożności.

cały tekst

Kardiologia 2017 - debata ekspercka ISW i "Rzeczpospolitej"

Konferencja | 01.12.2017 1 grudnia odbędzie się debata poświęcona kluczowym problemom w polskiej kardiologii, w której weźmie udział Michał Czarnuch. Nasza kancelaria jest partnerem wydarzenia.

cały tekst

Pozycja prawna Contract Research Organisation w Polsce

Publikacja | 27.11.2017 Przedsiębiorcy prowadzący działalność badawczo-rozwojową w sektorze farmaceutycznym chętnie korzystają z pomocy podmiotów specjalizujących się w organizacji procesu badania klinicznego.

cały tekst

X Forum Rynku Spożywczego i Handlu 2017

Konferencja | 06.11.2017 6-7 listopada w Hotelu Sheraton w Warszawie, odbędzie się 10. edycja Forum Rynku Spożywczego i Handlu 2017. Nasza kancelaria ponownie jest Partnerem tego prestiżowego wydarzenia.

cały tekst

E-zdrowie pełne zalet, ale trzeba uważać

Publikacja | 03.11.2017 Gromadzenie danych w sieci i telemedycyna to szansa dla leczących i pacjentów. Jednak pod warunkiem, że nikt tych danych w bezprawny sposób nie usunie lub nie wykradnie.

cały tekst

XIII Forum Rynku Zdrowia - relacja z naszych paneli

Publikacja | 28.10.2017 Zachęcamy do zapoznania się z relacjami z paneli, które współorganizowaliśmy podczas 13. Forum Rynku Zdrowia. Moderatorem obu sesji przygotowanych przez DZP był Michał Czarnuch.

cały tekst

13. edycja Forum Rynku Zdrowia 2017

Konferencja | 23.10.2017 Zapraszamy na Forum Rynku Zdrowia. DZP ponownie jest Partnerem jednej z najbardziej prestiżowych, publicznych i wielowątkowych debat o systemie ochrony zdrowia w Polsce.

cały tekst

III Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy

Konferencja | 19.10.2017 W dniach 19-20 października odbędzie się Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy, gdzie tematem przewodnim będzie "Państwo - Gospodarka - Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości".

cały tekst

Webinarium | ZSMOPL a SAP: zagadnienia prawne, wyzwania IT

Konferencja | 12.10.2017 Zapraszamy na webinarium, które poprowadzą: Walery Arnaudow (Associate w kancelarii DZP) oraz Grzegorz Kęstowicz (architekt rozwiązania "BCC Integracja SAP i ZSMOPL").

cały tekst

Dolnośląskie Centrum Onkologii z certyfikatem ISO 37001:2016

DZP doradza | 11.10.2017 Doradzaliśmy Dolnośląskiemu Centrum Onkologii we Wrocławiu, które jako pierwszy szpital w Polsce, zdecydowało się wdrożyć nową normę antykorupcyjną ISO 37001:2016

cały tekst

Market Access - istniejące ograniczenia i nowe możliwości

Konferencja | 10.10.2017 Wspólnie z PEX PharmaSequence zapraszamy 10 października na konferencję refundacyjną "Market Access - istniejące ograniczenia i nowe możliwości. Wyzwania dla rynku farmaceutycznego w 2018 roku".

cały tekst

Cyberbezpieczeństwo w sektorze ochrony zdrowia

Publikacja | 05.10.2017 Zapewnienie bezpieczeństwa danych zawartych w e-dokumentacji medycznej jest ważne dla poprawnego funkcjonowania systemu ochrony zdrowia. Informacje te są narażone m.in. na ataki hakerskie.

cały tekst

XXX Ogólnopolski Kongres Farmaceutyczny POLFARM

Konferencja | 28.09.2017 28 września odbędzie się Ogólnopolski Kongres POLFARM, podczas którego Walery Arnaudow, poprowadzi wykład i poruszy kwestie związane m.in. z zagrożeniami dla przedsiębiorców.

cały tekst

Polsko-Niemieckie Forum Compliance 2017

Konferencja | 28.09.2017 Zapraszamy na 8. Polsko-Niemieckie Forum Compliance. Moderatorem panelu dot. branży regulowanej w kontekście ustawowej ochrony sygnalistów będzie Anna Hlebicka-Józefowicz.

cały tekst

Mediacje między konsumentem a przedsiębiorcą

Publikacja | 27.09.2017 Sytuacje, w których zakupiony towar lub usługa nie spełniają oczekiwań konsumenta są niezwykle powszechne i mogą przytrafić się każdemu. Dziś o pozasądowych metodach rozwiązywania sporów.

cały tekst

Powstaje kodeks ochrony danych osobowych w branży medycznej

Publikacja | 20.09.2017 Celem kodeksu jest budowa świadomości podmiotów administrujących i przetwarzających dane osobowe, oraz poprawa systemów zarządzania, które pozwolą minimalizować zagrożenia.

cały tekst

Inauguracja Think-Tank-u "Innowacje dla Zdrowia"

Aktualność | 05.09.2017 Wczoraj w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki odbyła się inauguracja Think-Tank-u "Innowacje dla Zdrowia", Fundacji powołanej przez 6 instytutów badawczych działających w ochronie zdrowia.

cały tekst

27. Forum Ekonomiczne w Krynicy Zdrój

Konferencja | 05.09.2017 W dniach 5-7 września w Krynicy Zdrój odbędzie się kolejna edycja Forum Ekonomicznego. Tak jak w latach ubiegłych, DZP jest Partnerem Forum oraz organizuje i współtworzy kilka paneli.

cały tekst

Branża medyczna już pisze własny kodeks ochrony danych osobowych

Publikacja | 18.08.2017 Podmioty zajmujące się ochroną zdrowia będą świecić przykładem? Wiele wskazuje na to, że tak. Bo nie czekając na wejście unijnego rozporządzenia RODO, branża przygotowuje własne przepisy.

cały tekst

W programach lekowych potrzeba przyspieszenia

Publikacja | 03.08.2017 Programy lekowe są coraz istotniejszą formę zapewnienia dostępu do terapii. Liczba chorych włączanych do nich znacznie rośnie w stosunku do innych dwóch kanałów dostępności leków.

cały tekst

Kodeks branżowy dla sektora ochrony zdrowia a sprawa RODO

Aktualność | 28.07.2017 26 lipca współorganizowaliśmy spotkanie inaugurujące współpracę administracji publicznej z organizacjami branżowymi nad stworzeniem kodeksu postępowania dotyczącego ochrony danych osobowych.

cały tekst

Wspólnie z Uczelnią Łazarskiego tworzymy studia podyplomowe

Aktualność | 27.07.2017 We współpracy z Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego stworzyliśmy nowy program "Zarządzanie w sektorze farmaceutycznym". Pierwsza edycja już tej jesieni!

cały tekst

Jak UOKiK będzie interpretował pojęcie przewagi kontraktowej?

Publikacja | 24.07.2017 Kluczowym pojęciem dla praktyki stosowania ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej będzie zdefiniowanie przez UOKiK dwóch pojęć w ustawie.

cały tekst

Medicinal product regulation and product liability in Poland

Publikacja | 01.07.2017 The Q&A gives a high level overview of key issues including pricing and state funding, manufacturing, marketing, clinical trials, advertising, labelling, and product recall and liability.

cały tekst

Pharmaceutical IP and competition law in Poland: overview

Publikacja | 01.07.2017 The Q&A gives a high level overview of key issues including patents, trade marks, competition law, patent licensing, generic entry, abuse of dominance and parallel imports.

cały tekst

Kontrola zadłużenia wymaga szanowania wszystkich praw

Publikacja | 28.06.2017 Czy handel długami powinien być nadzorowany przez organy założycielskie, czy pozostawać w gestii zarządzających? O sytuacji fin. lecznic i otoczeniu prawnym rozmawiali uczestnicy debaty DGP.

cały tekst

Zapobiegać czy leczyć? Compliance w branży farmaceutycznej

Publikacja | 26.06.2017 Tam, gdzie chodzi o zdrowie i życie ludzkie, nie ma miejsca na kompromisy. Chociaż brzmi to banalnie, to ze stwierdzenia tego wynika wiele poważnych konsekwencji. Szczególnie w branży farmaceutycznej.

cały tekst

Przeciwdziałanie wykorzystywaniu przewagi kontraktowej

Alert | 21.06.2017 Do wejścia w życie ustawy z 15.12.2016 o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi zostały tylko 3 tygodnie.

cały tekst

1. wykaz świadczeniodawców zakwalifikowanych do sieci szpitali

Alert | 16.06.2017 Do 27.06.2017 dyrektorzy oddziałów wojewódzkich NFZ powinni sporządzić i ogłosić pierwszy wykaz świadczeniodawców zakwalifikowanych do poszczególnych poziomów systemu zabezpieczenia.

cały tekst

Nowy projekt ustawy o produktach kosmetycznych

Publikacja | 15.06.2017 Celem opublikowanego na początku lutego br. projektu ustawy o produktach kosmetycznych jest wykonanie niektórych postanowień Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady.

cały tekst

Kontrole od A do Z: Odwołanie od wyników kontroli

Publikacja | 15.06.2017 Przedsiębiorcy oferujący produkty kosmetyczne lub detergenty muszą liczyć się z kontrolami organów państwowych badających, czy wszystkie wymogi bezpieczeństwa są respektowane.

cały tekst

Suplementy diety – realia i wyzwania

Publikacja | 29.05.2017 Ostatnie wydarzenia na kanwie suplementów diety odbiły się szerokim echem zarówno na poziomie rządowym, czyli w Ministerstwie Zdrowia i organach Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

cały tekst

Dysfunkcyjny mech. ograniczenia finansowania zadłużenia SPZOZ

Publikacja | 29.05.2017 Uregulowane w ustawie o działalności leczniczej ograniczenie zmiany wierzyciela SPZOZ, jest zakazem restrukturyzacji długu szpitala za pomocą środków pochodzących z kapitału prywatnego.

cały tekst

10. edycja Kongresu Rynku FMCG w Warszawie

Konferencja | 23.05.2017 23 maja odbędzie się Kongres Rynku FMCG - kluczowe dla branży spożywczej, drogeryjnej i aptecznej spotkanie gromadzące przedstawicieli rynku polskiego oraz rynków europejskich.

cały tekst

Jaki będzie wpływ nowelizacji procedury admn. na refundację?

Alert | 22.05.2017 1 czerwca 2017 wchodzi w życie nowelizacja Kodeksu Postępowania Administracyjnego, która wprowadza do procedury administracyjnej wiele nowych mechanizmów.

cały tekst

Warsztaty Refundacyjne DZP oraz PEX PharmaSequence

Konferencja | 18.05.2017 Zapraszamy firmy i ich przedstawicieli odpowiedzialnych za pricing, market access i strategię refundacyjną, do udziału w kolejnym wydarzeniu poświęconym refundacji.

cały tekst

DZP powiększa Zespół Prawa Żywnościowego

Aktualność | 08.05.2017 Do Zespołu Prawa Żywnościowego dołączyła Monika Zagrajek - specjalistka w zakresie prawa żywnościowego w tym m.in. suplementów diety, żywności wzbogacanej oraz żywności specjalnego przeznaczenia.

cały tekst

Reforma regulacji wyrobów medycznych na poziomie UE

Alert | 18.04.2017 05.04.2017 Parlament UE przyjął tekst rozporządzenia o wyrobach medycznych. Nowa regulacja zakłada gruntowną reformę zasad wprowadzania na rynek i obrotu wyrobami medycznymi.

cały tekst

Odpowiedzialność za produkt niebezpieczny

Publikacja | 13.04.2017 Wyroby chemiczne przed dopuszczeniem ich na rynek muszą spełnić wiele wymogów. Jednak ryzyka powstania szkód w związku z ich użytkowaniem nie można całkowicie wykluczyć.

cały tekst

Najważniejsze instytucje prawa farmaceutycznego w Polsce

Publikacja | 13.04.2017 Rynek farmaceutyczny w Polsce jest ściśle regulowany przez liczne przepisy prawa, w celu zapewnienia wysokiego profilu bezpieczeństwa prowadzenia obrotu i stosowania produktów leczniczych.

cały tekst

Potrzebna lekcja legislacji: Apteka pod ściętym kasztanem

Publikacja | 11.04.2017 Na posiedzeniu sejmowej komisji nadzwyczajnej ds. deregulacji 23 marca 2017 r. wprowadzono zmiany w projekcie nowelizacji prawa farmaceutycznego, określanego jako „Apteka dla aptekarza".

cały tekst

Seminarium "Dobre Praktyki Reklamy Kosmetyków"

Konferencja | 11.04.2017 11 kwietnia odbędzie się seminarium pt. "Dobre Praktyki Reklamy Kosmetyków" organizowane przez Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego. W wydarzeniu weźmie udział Michał Tracz.

cały tekst

Chambers Europe rekomenduje: 24 ekspertów w 15 specjalizacjach

Aktualność | 10.04.2017 Ukazała się rozszerzona część rankingu Ch&P. Uzupełnieniem opublikowanych w marcu wyników Global Guide, jest Europe Guide, gdzie zarówno kancelaria, jak i nasi eksperci zostali ponownie wyróżnieni.

cały tekst

Mała nowelizacja ustawy o refundacji na kolejnym etapie

Alert | 04.04.2017 6 kwietnia 2017 r. odbędzie się pierwsze czytanie projektu ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

cały tekst

Procedura "compassionate use" / "aktu miłosierdzia"

Publikacja | 31.03.2017 W porządku prawnym UE obowiązuje zasada, że żaden produkt leczniczy nie może być wprowadzony do obrotu w państwie członkowskim, bez uzyskania w tym zakresie odpowiedniego pozwolenia.

cały tekst

Sądowa kontrola decyzji wydawanych przez IS oraz IH

Publikacja | 27.03.2017 Złożenie skargi na decyzję inspekcji jest ostatnim polem, na którym podmiot kontrolowany może podjąć polemikę z inspekcją. Oto próbka rozstrzygnięć sądów kontrolujących legalność tych decyzji.

cały tekst

III Europejski Kongres Samorządów 2017

Konferencja | 27.03.2017 W dniach 27-28 marca odbędzie się Europejski Kongres Samorządów, którego jesteśmy Partnerem. Nasi eksperci, Michał Czarnuch, Piotr Najbuk i Anna Partyka-Opiela, wystąpią w 3 panelach.

cały tekst

"Zapewnienie zgodności w aspekcie zmian w prawie konkurencji"

Konferencja | 27.03.2017 W dniach 27-28 marca zapraszamy na warsztaty pt. "Zapewnienie zgodności w aspekcie najnowszych zmian w prawie konkurencji". W wydarzeniu wezmą udział Maciej Żelewski i Marta Balcerowska.

cały tekst

Ranking kancelarii regulacyjnych z 5 wyróżnieniami dla DZP

Aktualność | 24.03.2017 23 marca 2017 r. Polityka Insight ogłosiła wyniki drugiej edycji Rankingu kancelarii regulacyjnych 2017. Miło nam poinformować, że nasza kancelaria została wyróżnia w 5 spośród 6 kategorii.

cały tekst

Warsztaty "RODO konsekwencje dla branży farmaceutycznej"

Konferencja | 21.03.2017 21 marca w Warszawie odbędą się warsztaty prawne "RODO konsekwencje dla branży farmaceutycznej i wyrobów medycznych". Szkolenie poprowadzą Michał Kluska i Jędrzej Stępniowski.

cały tekst

Prowadzenie działalności B+R w programie InnoNeuroPharm

Konferencja | 20.03.2017 W związku ze zbliżającym się terminem naboru wniosków o dofinansowanie projektów w sektorowym programie InnoNeuroPharm, 20 marca zapraszamy na śniadanie organizowane przez Dział B+R.

cały tekst

Projekt nowelizacji ustawy o refundacji - aktualizacja

Alert | 19.03.2017 W nawiązaniu do poprzedniego alertu chcielibyśmy przedstawić zmiany, które pojawiły się w nowym projekcie tzw. Dużej nowelizacji ustawy o refundacji tj. projekcie z dnia 8 marca 2017 r.

cały tekst

Śniadanie biznesowe "ISO 37001 - szansa czy zagrożenie?"

Konferencja | 16.03.2017 Przygotowaliśmy dla Państwa 2. edycję śniadania biznesowego dotyczącego normy antykorupcyjnej ISO 37001. 16 marca spotkają się z Państwem specjaliści z Zespołu Compliance.

cały tekst

Perspektywy współpracy polskich i białoruskich firm przemysłu spożywczego

Konferencja | 15.03.2017 15 marca serdecznie zapraszamy na śniadanie biznesowe pt. "Perspektywy współpracy polskich i białoruskich firm przemysłu spożywczego".

cały tekst

HCC 2017 | Kolejna edycja już za nami

Aktualność | 13.03.2017 Za nami 2. edycja Kongresu Wyzwań Zdrowotnych. Ponownie mogliśmy merytorycznie wspierać największą debatę o ochronie zdrowia w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

cały tekst

Kongres Wyzwań Zdrowotnych - Health Challenges Congress

Konferencja | 09.03.2017 W dniach 9-11 marca odbędzie się 2. edycja Kongresu Wyzwań Zdrowotnych - Health Challenges Congress. To największa debata o ochronie zdrowia w Europie Środkowo-Wschodniej.

cały tekst

Nie zakładaliśmym że będziemy musieli wycofać nasze wnioski

Publikacja | 07.03.2017 Stanowisko Sejmu RP otrzymaliśmy dopiero na dwa dni robocze przed rozprawą, a kluczowe dla sprawy stanowisko Rady Ministrów – popołudniem w przeddzień rozprawy.

cały tekst

Żywność i suplementy diety. Aktualne problemy rynku

Konferencja | 07.03.2017 7 marca serdecznie zapraszamy Państwa na kolejne śniadanie biznesowe! Spotykamy się w naszym biurze pod hasłem "Żywność i suplementy diety. Aktualne problemy rynku".

cały tekst

Siły, środki i przepisy. Bez telemedycyny reforma POZ się nie uda

Publikacja | 24.02.2017 Projekt ustawy o POZ zakłada zwiększenie obowiązków lekarzy pierwszego kontaktu. Dyskusji towarzyszy obawa, że w obecnym kształcie i składzie POZ sobie nie poradzi.

cały tekst

Nowa ustawa o refundacji oznacza więcej uprawnień dla pacjentów

Publikacja | 22.02.2017 Ministerstwo Zdrowia planuje kompleksową zmianę zasad finansowania leków. Najbardziej zaawansowany wydaje się projekt zawierający ratunkowy dostęp do technologii lekowych.

cały tekst

Projekt nowelizacji ustawy o refundacji – co czeka nas w 2017?

Alert | 09.02.2017 08.02.2017 do dalszej fazy uzgodnień przekazany został projekt tzw. Dużej nowelizacji ustawy o refundacji. Projekt jest bardzo podobny do propozycji analizowanej we wcześniejszych alertach.

cały tekst

Kardiolodzy oczekują korekty wyceny opieki kompleksowej

Publikacja | 05.02.2017 Brak odpowiedniej opieki kardiologicznej zagraża życiu pacjentów – śmiertelnie – zgodzili się uczestnicy „Debaty o polskiej kardiologii" organizowanej przez Rzeczpospolitą oraz ISW.

cały tekst

KIO: Przetarg na szczepionki przeciwko pneumokokom

DZP doradza | 30.01.2017 KIO oddaliła odwołanie wniesione przez PGF Urtica od wyniku przetargu na zakup szczepionek przeciwko pneumokokom, ogłoszonego przez Zakład Zamówień Publicznych przy Ministrze Zdrowia.

cały tekst

Praktyki handlowe – nowe uprawnienia prezesa UOKiK

Alert | 26.01.2017 11 stycznia 2017 roku została opublikowana ustawa z 15.12.2016 r. o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi.

cały tekst

Min. Zdrowia odmawia leczenia śmiertelnie choremu dziecku

Aktualność | 20.01.2017 Mimo przegranej przed NSA Ministerstwo Zdrowia wydało dzisiaj decyzję, którą odmówiło wydania zgody na refundację leku Translarna dla cierpiącego na postępującą chorobę genetyczną Pawła.

cały tekst

Dzierżawa operatorska, czyli dać szpital i mieć szpital

Publikacja | 13.01.2017 Dzierżawa operatorska umożliwia współpracę pub. placówek ochrony zdrowia z prywatnymi inwestorami. Rozwiązanie to może być nadal wykorzystywane w obecnym stanie prawnym.

cały tekst

System obsługi list refundacyjnych (SOLR)

Alert | 03.01.2017 01.01.2017 w życie weszły przepisy dotyczące Systemu Obsługi List Refundacyjnych, czyli systemu, w którym przetwarzane są dane niezbędne do wydania decyzji o objęciu refundacją.

cały tekst

Zmiany w RSS - noworoczny alert prawny

Alert | 30.12.2016 Instrumenty dzielenia ryzyka są jednym z najważniejszych elementów wprowadzania leków na wykaz refundacyjny, ponieważ pozwalają na zaproponowanie płatnikowi publicznemu warunków refundacji.

cały tekst

Czy nowy znak powie prawdę o polskości produktu

Publikacja | 27.12.2016 Od 1 stycznia 2017 r. przedsiębiorcy mogą oznaczać przetworzone i nieprzetworzone artykuły rolno-spożywcze informacją „Produkt polski” tylko wtedy, gdy spełnią ustawowe wymogi.

cały tekst

Jak i co kontroluje inspekcja (m.in. IH i PIS)?

Publikacja | 22.12.2016 Prawidłowe informowanie konsumenta o jakości, składzie czy też bezpieczeństwie danego produktu weryfikowane jest m.in. podczas kontroli podejmowanych przez organy administracji publicznej.

cały tekst

Obowiązki producentów kosmetyków

Publikacja | 22.12.2016 Ze względu na rozbieżności pomiędzy obecnymi regulacjami odnoszącymi się do produktów kosmetycznych, ustawodawca pracuje nad nową ustawą, która miałaby te niespójności wyeliminować.

cały tekst

Przemysł kosmetyczny: Czy kosmetyki znikną z aptek?

Publikacja | 21.12.2016 Apteki kojarzą się przede wszystkim jako punkt zakupów produktów leczniczych. Jednak w świetle obowiązujących regulacji, w aptekach znaleźć można także inne produkty, np. kosmetyki i suplementy.

cały tekst

Debata Rzeczpospolitej: Kardiolodzy biją na alarm

Publikacja | 20.12.2016 Przyszły rok może być najgorszym od ćwierć wieku dla polskiej służby zdrowia – ostrzegają lekarze. Nikłe są szanse, by od 1 stycznia ruszył program kompleksowej opieki kardiologicznej.

cały tekst

Mała nowelizacja ustawy o refundacji

Alert | 16.12.2016 4 grudnia projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw został przekazany na Stały Komitet Rady Ministrów.

cały tekst

Orzeczenie TK w sprawie tzw. "małej ustawy medialnej"

DZP doradza | 12.12.2016 Trybunał Konstytucyjny orzekł, że niektóre przepisy tzw. "małej ustawy medialnej" są niezgodne z Konstytucją RP. Wnioskodawcę reprezentował dr Tomasz Zalasiński, uznany konstytucjonalista.

cały tekst

Apteka ma być tylko dla aptekarza. A co zostanie dla pacjenta?

Publikacja | 02.12.2016 Czy planowane przez posłów ograniczenia zakładania nowych placówek mogą wpłynąć na ceny leków? Czy sprzedaż leków to misja, czy biznes? Jak projektowane zmiany przełożą się na sytuację farmaceutów?

cały tekst

Czy rządowi uda się ochronić drobnych polskich producentów?

Publikacja | 30.11.2016 Projekt ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi jest już po drugim czytaniu w Sejmie.

cały tekst

Nowe zasady refundacji wyrobów medycznych

Publikacja | 28.11.2016 W dniu 25 lipca br. zakończyły się konsultacje publiczne dotyczące projektu nowelizacji ustawy o refundacji, która wprowadza szeroki zakres refundacji wyrobów medycznych.

cały tekst

Nowelizacja ustawy o refundacji dla wyrobów medycznych

Alert | 23.11.2016 17.11.2016 opublikowany został zaktualizowany projekt ustawy o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

cały tekst

Konferencja "Trusted Cloud Day 2016"

Konferencja | 16.11.2016 16 listopada Michał Czarnuch i Piotr Najbuk wezmą udział w dyskusjach dotyczących rozwiązań chmurowych, podczas konferencji Trusted Cloud Day organizowanej przez firmę Microsoft. 

cały tekst

Nowela wyrobowa wprowadza istotne zmiany również dla leków

Alert | 13.11.2016 17.11.2016 Resort Zdrowia opublikował zaktualizowany, po opiniowaniu i konsultacjach publicznych, projekt nowelizacji ustawy o refundacji w zakresie finansowania wyrobów medycznych.

cały tekst

Distribution and marketing of drugs in Poland: overview

Publikacja | 01.11.2016 Overview of distribution and marketing of drugs law (pre-conditions for distribution, licensing, wholesale distribution, marketing to consumers and professionals and engagement with patient organisations).

cały tekst

Commercialisation of healthcare in Poland: overview

Publikacja | 01.11.2016 Overview of the regulatory framework for the commercialisation of medical products in Poland (requirements for drugs, medical devices, biological products and natural health products).

cały tekst

Standardy Medyczne: Błąd w sztuce lekarskiej

Publikacja | 31.10.2016 Skarg dotyczących uchybień ze strony lekarzy jest coraz więcej. Wskazanemu trendowi towarzyszą również zmiany prawne, których celem jest sprawne rozstrzyganie spraw.

cały tekst

XII Forum Rynku Zdrowia w Warszawie

Konferencja | 26.10.2016 W dniach 26-27 października odbędzie się XII Forum Rynku Zdrowia, którego Partnerem ponownie jest nasza kancelaria. W wydarzeniu aktywnie uczestniczył będzie Michał Czarnuch!

cały tekst

DZP i Microsoft: Wsparcie dla start-upów medycznych

Aktualność | 21.10.2016 20 października 2016 r. nasza kancelaria podpisała porozumienie z firmą Microsoft. Celem naszej współpracy jest zapewnienie kompleksowego wsparcia start-upom z sektora ochrony zdrowia.

cały tekst

Komentarze do Ustawy o zmianie ust. o działalności leczniczej cz. 3

Publikacja | 19.10.2016 Ustawa z 10.06.2016 o zmianie ust. o działalności leczniczej, której przepisy weszły w życie 15.07.2016, wprowadziła wiele istotnych zmian w funkcjonowaniu polskiego systemu ochrony zdrowia.

cały tekst

Zmiany legislacyjne powinny być gruntownie przedyskutowane

Publikacja | 18.10.2016 Zmiany legislacyjne są potrzebne, ale ich wprowadzenie powinno być przeprowadzone z dogłębnym dialogiem społecznym – powiedział Tomasz Kaczyński, partner w kancelarii DZP.

cały tekst

IX Forum Rynku Spożywczego i Handlu

Konferencja | 17.10.2016 W dniach 17-18 października odbędzie się IX Forum Rynku Spożywczego i Handlu. Ponownie jesteśmy Partnerem tego wydarzenia, a w sesjach tematycznych wezmą udział nasi eksperci.

cały tekst

Kurs "Certyfikowany Market Access Manager"

Konferencja | 12.10.2016 W dniach 12-14 października serdecznie zapraszamy Państwa na kurs "Certyfikowany Market Access Manager". W wydarzeniu aktywny udział wezmą Marcin Pieklak i Piotr Najbuk.

cały tekst

Przełamanie niekorzystnej linii orzeczniczej NSA

Aktualność | 06.10.2016 5 października 2016 r. NSA wydał wyrok, którym udało się doprowadzić do korzystnej dla pacjentów, prokonstytucyjnej wykładni ustawy refundacyjnej. Wyrok jest prawomocny.

cały tekst

PharmLab 2016: I Ogólnopolskie Forum Pacjent-Lekarz-Farmaceuta

Konferencja | 06.10.2016 6 października odbędzie się PharmLab 2016: I Ogólnopolskie Forum Pacjent-Lekarz-Farmaceuta, w którym udział weźmie Tomasz Kaczyński. DZP jest także Partnerem wydarzenia.

cały tekst

Tomasz Zalasiński w Komisji Ekspertów ds. Zdrowia

Aktualność | 05.10.2016 RPO powołał Komisję i zaprosił do udziału w jej pracach lekarzy i specjalistów zajmujących się tematyką funkcjonowania sys. ochrony zdrowia. Dr Tomasz Zalasiński został współprzewodniczącym Komisji.

cały tekst

Projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele

Alert | 03.10.2016 6 października 2016 w Sejmie RP odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele (druk sejmowy nr 870, dalej: „Projekt”).

cały tekst

Kontrola inspekcji - wpływ przedsiębiorcy na decyzję

Publikacja | 03.10.2016 Dopuszczalny zakres poszczególnych kontroli, prawa i obowiązki kontrolowanego są określone we właściwych przepisach, a ich znajomość może zaoszczędzić przedsiębiorcy wielu zmartwień.

cały tekst

Cienka granica - kosmetyk upiększający a dermokosmetyk

Publikacja | 02.10.2016 Przyglądamy się polskim oraz europejskim regulacjom dotyczącym kosmetyków, a przede wszystkim ich sprzedaży w aptekach. W jaki sposób prowadzić aptekę, by nie łamać obowiązujących przepisów?

cały tekst

I Kongres Zdrowia Pracodawców RP w Warszawie

Konferencja | 29.09.2016 W dniach 29-30 września obędzie się I Kongres Zdrowia poświęcony kondycji polskiej służby zdrowia. Celem Kongresu jest m.in. wypracowanie konkretnych rozwiązań systemowych.

cały tekst

Komentarze do Ustawy o zmianie ust. o działalności leczniczej cz. 2

Publikacja | 28.09.2016 Ustawa z 10.06.2016 o zmianie ust. o działalności leczniczej, której przepisy weszły w życie 15.07.2016, wprowadziła wiele istotnych zmian w funkcjonowaniu polskiego systemu ochrony zdrowia.

cały tekst

XXVIII Ogólnopolski Kongres Farmaceutyczny POLFARM

Konferencja | 19.09.2016 19 września odbędzie się XXVIII Ogólnopolski Kongres Farmaceutyczny POLFARM. W wydarzeniu po raz kolejny udział wezmą nasi eksperci z Praktyki Life Sciences.

cały tekst

Większy nadzór i surowsze kary – propozycje Zespołu ds. reklamy

Alert | 13.09.2016 Zespół ds. uregulowania reklamy leków, suplementów diety i innych środków spożywczych oraz wyrobów medycznych, 1 września 2016 r. opracował końcowy raport zawierający projekt założeń zmian prawa.

cały tekst

Krynica przeciwna suplementom diety

Alert | 12.09.2016 W ostatnim czasie na rynku suplementów diety widoczna jest tendencja mająca na celu ograniczenie zakresu reklam tej kategorii produktów. Akcja informacyjna tzw. 12 instytucji.

cały tekst

Rewolucja w refundacji - co nas czeka w 2017 roku?

Konferencja | 12.09.2016 Zapraszamy na konferencję "Rewolucja w refundacji co nas czeka w 2017 roku?", która odbędzie się 12 września. Szczegóły spotkania znajdą Państwo w poniższym zaproszeniu!

cały tekst

Ustawa o refundacji – projekt przekazany do konsultacji

Alert | 10.09.2016 23 września do konsultacji społecznych przekazany został projekt ustawy o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

cały tekst

Projekt nowelizacji ustawy o refundacji – co nas czeka?

Alert | 26.08.2016 Na początku sierpnia do konsultacji został skierowany projekt ustawy o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

cały tekst

Komentarze do Ustawy o zmianie ust. o działalności leczniczej cz. 1

Publikacja | 24.08.2016 Ustawa z 10.06.2016 o zmianie ust. o działalności leczniczej, której przepisy weszły w życie 15.07.2016, wprowadziła wiele istotnych zmian w funkcjonowaniu polskiego systemu ochrony zdrowia.

cały tekst

26. Forum Ekonomiczne w Krynicy Zdrój

Konferencja | 08.08.2016 W dniach 6-8 września w Krynicy Zdrój odbędzie się kolejna edycja Forum Ekonomicznego, tym razem pod hasłem "Europa w obliczu wyzwań – zjednoczeni czy podzieleni?".

cały tekst

Minister nie zaingerował w preferencje pacjentów

Publikacja | 03.08.2016 Oceniając zakres produktów objętych opublikowanym w poniedziałek projektem listy „S”, należy wskazać, iż minister zdrowia zaproponował z jednej strony wykaz nieco zachowawczy.

cały tekst

Rewolucja w refundacji wyrobów medycznych

Publikacja | 03.08.2016 15 czerwca 2016 r. światło dzienne ujrzał istotny projekt ustawy o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

cały tekst

Dane pacjenta w chmurze - o czym należy pamiętać?

Publikacja | 27.07.2016 Przetwarzanie danych medycznych z wykorzystaniem technologii chmurowych jest skutecznym sposobem zarządzania informacją - zaznacza Michał Czarnuch, partner w DZP.

cały tekst

USP Zdrowie kupiło polsko-szwedzką Grupę Naturell

DZP doradza | 18.07.2016 Grupa USP Zdrowie przejęła 100% akcji Grupy Naturell. Byliśmy głównym doradcą i podmiotem koordynującym polsko-szwedzki zespół prawników, doradców podatkowych i finansowych.

cały tekst

Analiza: Więcej wiary w telemedycynę

Publikacja | 12.07.2016 Znowelizowane pod koniec zeszłego roku przepisy prawa medycznego wyraźnie dopuściły możliwość zdalnego leczenia - stanowisko Telemedycznej Grupy Roboczej.

cały tekst

Projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo farmaceutyczne

Alert | 05.07.2016 5 lipca w BIP Rady Ministrów zostały opublikowane założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo farmaceutyczne. Treść projektu nowelizacji nie jest jeszcze dostępna publicznie.

cały tekst

Michał Czarnuch i Tomasz Kaczyński w gronie partnerów DZP

Aktualność | 01.07.2016 1 lipca 2016 r. do grona Partnerów kancelarii Domański Zakrzewski Palinka, dołączyli Michał Czarnuch i Tomasz Kaczyński, od lat związani z Praktyką Life Sciences.

cały tekst

Nowe wyzwania w zakresie refundacji wyrobów medycznych

Konferencja | 29.06.2016 W imieniu kancelarii DZP zapraszamy do udziału w konferencji pt. "Nowe wyzwania w zakresie refundacji wyrobów medycznych". Spotkanie odbędzie się 29 czerwca w Warszawie.

cały tekst

Compliance na rynku wyrobów medycznych

Publikacja | 20.06.2016 Lekarze najczęściej decydują o zastosowaniu odpowiednich wyrobów w napotykanych przypadkach. To powoduje, że branża medyczna jest jedną z najbardziej podatnych na korupcję.

cały tekst

Refundacja wyrobów medycznych - alert prawny

Alert | 17.06.2016 15 czerwca został opublikowany projekt ustawy o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

cały tekst

Zakres kontroli prowadzonej przez IH i PIS

Publikacja | 05.06.2016 Firmy posiadające w swojej ofercie prod. kosmetyczne lub detergentowe mogą spodziewać się kontroli przeprowadzanej przez Inspekcję Handlową (IH) lub Państwową Inspekcję Sanitarną (PIS).

cały tekst

DZP | EKG 2016 | Kolejna udana edycja już za nami

Aktualność | 30.05.2016 Tegoroczna edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach była dla DZP bardzo satysfakcjonująca. Ponownie mieliśmy okazję współtworzyć wydarzenie istotne dla rozwoju polskiej gospodarki.

cały tekst

Klimat sprzyja publicznym placówkom

Publikacja | 24.05.2016 Przygotowywane zmiany zasad finansowania lecznictwa szpitalnego zdominowały dyskusję o polityce zdrowotnej podczas katowickiego Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

cały tekst

Nowy lepszy blog DZP

Aktualność | 20.05.2016 Wystartował odświeżony blog DZP tworzony przez naszych prawników. Zachęcamy do odwiedzenia go pod adresem http://blog.dzp.pl/ i, jak zwykle, do czytania, komentowania, udostępniania naszych wpisów.

cały tekst

VIII Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach

Konferencja | 18.05.2016 W dniach 18-20 maja odbędzie się VIII Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach, którego ponownie jesteśmy partnerem.

cały tekst

Ustawa o wychowaniu w trzeźwości - kontrowersyjne 10% opłaty

Publikacja | 17.05.2016 Na pytania Redakcji dotyczące 10% opłaty w ustawie o wychowaniu w trzeźwości odpowiada dr hab. prof. UW, Radca Prawny, Partner kancelarii Domański Zakrzewski Palinka – Marcin Matczak.

cały tekst

Projekt wspólna sprawa

Aktualność | 29.04.2016 1 marca DZP wraz z partnerami rozpoczęło realizację projektu "Wdrażanie Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych - wspólna sprawa". Projekt jest finansowany ze środków UE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

cały tekst

Pharma Rules Insider - Compliance & Transparency 2016

Konferencja | 28.04.2016 28 kwietnia zapraszamy na Kongres "Pharma Rules Insider - Compliance & Transparency 2016", który poświęcony będzie compliance w branży medycznej i transparentność procesu refundacji.

cały tekst

Chambers Europe rekomenduje DZP w 16 specjalizacjach

Aktualność | 26.04.2016 Ukazała się europejska część rankingu Chambers&Partners. W uzupełnieniu opublikowanych w marcu wyników Global Guide, zarówno kancelaria, jak i nasi eksperci zostali ponownie wyróżnieni.

cały tekst

Nowe Ministerstwo Zdrowia - nowe przepisy o refundacji leków

Konferencja | 20.04.2016 20 kwietnia zapraszamy Państwa na śniadanie pt. "Nowe Ministerstwo Zdrowia - nowe przepisy o refundacji leków. Jak wprowadzane zmiany wpłyną na rynek - pierwsze oceny".

cały tekst

Zmiany w ustawie o działalności leczniczej - alert prawny

Alert | 11.04.2016 Na przełomie roku pojawiły się liczne doniesienia medialne o możliwych zmianach w ustawie z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, które stały się przedmiotem publicznej debaty.

cały tekst

Rozliczanie świadczeń ponadlimitowych

Publikacja | 06.04.2016 Świadczenia ponadlimitowe to świadczenia opieki zdrowotnej udzielone pacjentom przez świadczeniodawcę, które przekroczyły limit ustalony w umowie z Narodowym Funduszem Zdrowia.

cały tekst

Odpowiedzialność podmiotów eksploatujących zak. chemiczne

Publikacja | 06.04.2016 Eksploatacja zakładu chemicznego wiąże się z wieloma obowiązkami. Część wynika z przepisów środowiskowych, a ich przestrzeganie jest ważne nie tylko z punktu widzenia odpowiedzialności.

cały tekst

Produkty lecznicze bez ceny jednostkowej

Publikacja | 05.04.2016 Jak prawidłowo należy przedstawić informację o cenie oraz cenie jednostkowej produktów sprzedawanych w aptekach? Czy po ostatnich zmianach konieczne jest metkowanie?

cały tekst

Duże zmiany w refundacji - alert prawny

Alert | 30.03.2016 Niezależnie od planów wprowadzenia dużej nowelizacji przepisów Ustawy o refundacji w zapowiedziach Resortu pojawiały się informacje o mniejszych, wynikających z potrzeby chwili, modyfikacjach.

cały tekst

Wesprzeć branżę kosmetyczną

Publikacja | 30.03.2016 Program promocji branży przemysłu kosmetycznego zakończył się 31 marca 2015. Czy będzie kontynuowany? Przedstawiamy dokonania programu, perspektywy kontynuacji i plany ministerstwa.

cały tekst

Kontrole w firmach kosmetycznych i detergentowych

Publikacja | 20.03.2016 Każdy firma może zostać skontrolowana przez organy administracji publicznej na zasadach określonych w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej z 2 lipca 2014 r.

cały tekst

Właściciel baru nie reklamuje alkoholu

Publikacja | 16.03.2016 Za rozszerzaniem na właścicieli lokali gastronomicznych opłaty za reklamę napojów alkoholowych wydaje się stać dbałość o zabezpieczenie interesów fiskalnych państwa.

cały tekst

Kongres Wyzwań Zdrowotnych - Health Challenges Congress

Konferencja | 18.02.2016 W dniach 18-20 lutego w Katowicach, w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, odbędzie się pierwsza edycja Kongresu Wyzwań Zdrowotnych - Health Challenges Congress.

cały tekst

Praktyki antykonkurencyjne na rynku chemii budowlanej

Publikacja | 16.02.2016 Przemysł chemiczny narażony jest na ryzyko nieuczciwej konkurencji, głównie nielegalnych porozumień cenowych zawieranych przez aktorów działających na rynku.

cały tekst

Wygrana DZP w walce o innowacyjne terapie dla pacjentów

Aktualność | 15.02.2016 Wyrok WSA może doprowadzić do korzystnej dla pacjentów zmiany interpretacji przepisów refundacyjnych. Sąd podzielił stanowisko DZP zaprezentowane w skardze na decyzję MZ.

cały tekst

Czy można rozpisać przetarg na program lekowy, którego nie ma?

Publikacja | 03.02.2016 W przypadku, gdy publiczne podmioty, w szczególności szpitale, potrzebują skorzystać z niezbędnych im usług lub uzupełnić zapasy towarów, bardzo często podlegają przepisom ustawy PZP.

cały tekst

Reklama wyrobów - wolność całkowita czy ograniczona?

Publikacja | 30.01.2016 Reklama wyrobów jest tematem poruszanym rzadko. Wynika to z faktu, iż w porównaniu do produktów leczniczych czy suplementów, reklama wyrobów została uregulowana znacznie mniej szczegółowo.

cały tekst

DZP wyróżnione w Rankingu kancelarii regulacyjnych 2016

Aktualność | 29.01.2016 28 stycznia 2016 r. Polityka Insight ogłosiła wyniki pierwszej edycji Rankingu kancelarii regulacyjnych 2016. DZP zostało wyróżnione w 3 spośród 5 kategorii: Farmaceutyce, Bankowości i Energetyce.

cały tekst

Kiedy dopuszczalne jest przyjmowanie korzyści

Publikacja | 20.01.2016 Przekazywanie korzyści osobom uprawnionym do preskrypcji/prowadzącym obrót produktami leczniczymi budzi wiele emocji i jest utożsamiane z praktykami wątpliwymi etycznie.

cały tekst

2016: Nowe przepisy prawa dotyczące ochrony zdrowia

Publikacja | 20.01.2016 W 2016 wchodzi w życie wiele przepisów prawa zw. z sektorem ochrony zdrowia. Poniżej wskazujemy najważniejsze akty prawne, które wejdą w życie lub ulegną zmianie w pierwszych dniach stycznia.

cały tekst

XXVII Ogólnopolski Kongres Farmaceutyczny POLFARM

Konferencja | 18.01.2016 18 stycznia odbędzie się XXVII Ogólnopolski Kongres Farmaceutyczny POLFARM. Temat przewodni tegorocznej edycji to "Rok 2016 w branży farmaceutycznej - szanse i zagrożenia".

cały tekst

Finansowanie świadczeń zdrowotnych i refundacja leków

Konferencja | 10.12.2015 10 grudnia zapraszamy Państwa na konferencję "Finansowanie świadczeń zdrowotnych i refundacja leków - diagnoza potrzeb priorytetowych", którą organizujemy wspólnie z firmą Sequence.

cały tekst

Nowe wyzwania na rynku wyrobów medycznych

Publikacja | 27.11.2015 24 listopada odbyła się konferencja „Nowe wyzwania na rynku wyrobów medycznych w świetle nowelizacji obowiązujących przepisów oraz praktyki właściwych organów”.

cały tekst

NFZ szuka nieprawidłowości w ordynacji produktów leczniczych

Publikacja | 25.11.2015 Refundacja produktów leczniczych i wyrobów medycznych jest procesem, w którym państwo uczestniczy w kosztach określonych terapii, aby zwiększyć ich dostępność dla pacjentów.

cały tekst

Branża spożywcza potrzebuje dialogu społecznego

Publikacja | 24.11.2015 Można spotkać się ze stwierdzeniem, że polska branża rolno-spożywcza nie wymaga od rządu, żeby pomagał a jedynie tego, żeby nie przeszkadzał. W ocenie Tomasza Kaczyńskiego to wręcz kluczowe.

cały tekst

Konferencja "Nowe wyzwania na rynku wyrobów medycznych"

Konferencja | 24.11.2015 Już 24 listopada zapraszamy na kolejną konferencję przygotowaną dla branży medycznej i farmaceutycznej przez naszą kancelarię. Tym razem tematem spotkania będą "Nowe wyzwania na rynku wyrobów medycznych w świetle nowelizacji obowiązujących przepisów oraz praktyki właściwych organów".

cały tekst

Usługi chmurowe prawnie regulowane

Publikacja | 20.11.2015 Przedstawiamy naszą publikację "Prawne aspekty usług chmurowych". W formie krótkiego opracowania pokazujemy, jak wiele aspektów regulacyjnych wiąże się z nieustającym rozwojem usług chmurowych.

cały tekst

Rękojmię prowadzenia apteki zapewnia zespół cech kierownika

Publikacja | 12.11.2015 Kierownikiem apteki może być jedynie farmaceuta posiadający co najmniej 5-letni staż pracy w aptece lub 3-letni staż pracy w aptece i specjalizację z zakresu farmacji aptecznej.

cały tekst

Sąd niweczy cele postępowania refundacyjnego

Publikacja | 12.11.2015 Uchwały KE dot. refundacji leków nie wymagają uzasadnienia. Czy wyrok wojewódzkiego sądu administracyjnego w Warszawie stoi w sprzeczności z dotychczasowym orzecznictwem?

cały tekst

Jak reagować, gdy pacjent nagrywa lekarza

Publikacja | 04.11.2015 Coraz częściej zdarza się, iż pacjent postanawia nagrać swoją wizytę u lekarza. Ten najczęściej jest zaskoczony sytuacją i nie wie, jak ma zareagować lub zabezpieczyć się przed pacjentem.

cały tekst

Leki weterynaryjne – harmonizacja przepisów na poziomie europejskim

Publikacja | 04.11.2015 We wrześniu 2014 roku Komisja Europejska skierowała do Parlamentu i Rady wniosek zawierający projekt rozporządzenia w sprawie weterynaryjnych produktów leczniczych.

cały tekst

VIII Forum Rynku Spożywczego i Handlu

Konferencja | 04.11.2015 W dniach 4-5 listopada w Hotelu Sheraton w Warszawie odbędzie się VIII Forum Rynku Spożywczego i Handlu. Kancelaria DZP ponownie jest Partnerem tego wydarzenia.

cały tekst

Warsztaty "Food Supplements: Trading More Effectively Throughout The EU"

Konferencja | 27.10.2015 27 października w  Brukseli odbędą się warsztaty organizowane przez European Federation of Associacions of Health Product Manufacturers (EFPM), podczas których wystąpią eksperci z Praktyki Life Sciences naszej kancelarii.

cały tekst

Właściciele firmy farmaceutycznej łączą się z liderem na rynku FMCG

DZP doradza | 23.10.2015 Grupa Maspex Wadowice kupiła udziały Sequoia sp. z o.o. sprzedawane przez mniejszościowego udziałowca - fundusz inwestycyjny Sorabot. Reprezentowaliśmy wspólników większościowych Sequoia.

cały tekst

Przychodzi cudzoziemiec do lekarza...

Publikacja | 21.10.2015 Trwa duży napływ cudzoziemców do państw UE. Którym z nich i w jakich sytuacjach lekarz jest uprawniony udzielić świadczenia zdrowotnego finansowanego ze środków publicznych?

cały tekst

Kiedy kosmetyk przestaje być bezpieczny?

Publikacja | 14.10.2015 Produkty kosmetyczne są zasadniczo postrzegane jako towary bezpieczne – ich nadmierne stosowanie nie powinno mieć negatywnego wpływu na organizm. Czy tak jest zawsze?

cały tekst

Ograniczenia w zakresie konserwantów stosowanych w kosmetykach

Publikacja | 27.09.2015 Rynek produktów kosmetycznych zaczyna upodabniać się do rynku produktów leczniczych, gdzie nadzór organów publicznych i ograniczenia ustawowe są bardzo odczuwalne.

cały tekst

Prawo blokuje rozwój e-medycyny

Publikacja | 10.09.2015 Na rozwój nowoczesnych technologii w ochronie zdrowia w tej perspektywie unijnej Polska otrzyma 12 mld zł. Jednym z beneficjentów będzie telemedycyna.

cały tekst

Raport "Otoczenie regulacyjne telemedycyny w Polsce"

Publikacja | 10.09.2015 Rewolucja technologiczna w ochronie zdrowia w obszarze technologii informacyjno-komunikacyjnych jest faktem. Interesującym obszarem w ramach szeroko rozumianego e-zdrowia jest telemedycyna.

cały tekst

25. Forum Ekonomiczne w Krynicy Zdrój

Konferencja | 08.09.2015 8-10 września w Krynicy odbędzie się Forum Ekonomiczne. Z ramienia kancelarii DZP w wydarzeniu wezmą udział Michał Czarnuch, Anna Partyka-Opiela oraz Marek Świątkowski.

cały tekst

Raport "Otoczenie regulacyjne telemedycyny w Polsce"

Aktualność | 03.09.2015 Rewolucja technologiczna w ochronie zdrowia w obszarze technologii informacyjno-komunikacyjnych jest faktem. Interesującym obszarem w ramach szeroko rozumianego e-zdrowia jest telemedycyna.

cały tekst

Reklama chipsów w szkole zabroniona, ale przed wejściem do niej już nie

Publikacja | 01.09.2015 Niektórych produktów nie będzie można promować i dystrybuować na terenie samej placówki. Jednak przepisy nie zabraniają robić tego na billboardach albo w okolicznych sklepach

cały tekst

Michał Tracz Przewodniczącym Komisji Etycznej KRSiO

Aktualność | 14.08.2015 Z przyjemnością informujemy, że Michał Tracz z Praktyki Life Sciences został wybrany Przewodniczącym Komisji Etycznej Krajowej Rady Suplementów i Odżywek.

cały tekst

Czy od stycznia 2016 znów zabraknie leków dla polskich pacjentów?

Publikacja | 01.08.2015 Delisting produktów objętych refundacją – czy Minister Zdrowia może swobodnie decydować o odmowie kontynuacji refundacji dla finansowanych dotychczas technologii?

cały tekst

Największa transakcja na rynku opieki zdrowotnej

DZP doradza | 23.07.2015 Nasza kancelaria doradzała panu Maciejowi Sadowskiemu, właścicielowi spółki Magodent posiadającej dwa szpitale onkologiczne, przy sprzedaży pakietu 80% udziałów na rzecz Grupy LUX MED.

cały tekst

Aptekarz łatwiej straci zezwolenie, a trudniej odzyska

Publikacja | 14.07.2015 Najnowsza nowelizacja prawa farmaceutycznego ma ograniczyć wywóz leków z kraju. Przy okazji zwiększy także obowiązki sprawozdawcze przedsiębiorców

cały tekst

Compliance w branży farmaceutycznej

Publikacja | 20.06.2015 Biznes farmaceutyczny nalezy do tzw. sektora regulowanego. Rygoryzm jakim jest objety ten sektor wynika po pierwsze z tego, iż przedmiotem jego działalnosci jest ochrona zdrowia i zycia ludzkiego.

cały tekst

Działalność kontrolna Państwowej Inspekcji Sanitarnej

Publikacja | 20.06.2015 Co należy wiedzieć o postępowaniach kontrolnych oraz jak przeciwdziałać powstawaniu nieprawidłowości naruszających prawa przedsiębiorców.

cały tekst

Opinia brzemienna w skutki

Publikacja | 01.06.2015 Kiedy utworzono nowy program lekowy B.45 Minister zapewnił, że pacjent leczony w ramach programu B.45 może mieć kontynuowaną terapię w ramach współistniejącego programu B.33. Czy MZ wycofało się ze swojego stanowiska?

cały tekst

Michał Tracz w Komisji Etycznej KRSiO

Aktualność | 01.06.2015 Informujemy, że Michał Tracz, został członkiem Komisji Etycznej Krajowej Rady Suplementów i Odżywek. Komisja czuwa nad przestrzeganiem realizacji Kodeksu Etycznego oraz jest pionierem w zakresie autoregulacji branży suplementów diety.

cały tekst

DZP koordynuje trzyczęściową transakcję GSK i Novartis

DZP doradza | 26.05.2015 Doradzaliśmy GlaxoSmithKline przy przeprowadzeniu trzyczęściowej transakcji warunkowej z firmą Novartis AG, obejmującą środki ochrony zdrowia, szczepionki i leki onkologiczne.

cały tekst

Rozporządzenie CLP – zmian ciąg dalszy

Publikacja | 20.05.2015 Przepisy prawa dotyczące substancji i mieszanin (dotychczas preparatów) mogących stwarzać zagrożenie są stopniowo ujednolicane we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej (tzn. harmonizowane).

cały tekst

Znakowanie i dystrybucja chemii jak w UE

Publikacja | 19.05.2015 Duże zmiany w znakowaniu i zasadach dystrybucji preparatów chemicznych wprowadzi nowelizacja ustawy o substancjach chemicznych i ich mieszaninach, którą podpisał właśnie prezydent. 

cały tekst

VII Europejski Kongres Gospodarczy

Konferencja | 20.04.2015 W dniach 20-22 kwietnia odbędzie się VII Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach. DZP ponownie zostało partnerem tego wydarzenia.

cały tekst

Raport DZP dot. tzw. pakietu onkologicznego i kolejkowego

DZP doradza | 02.04.2015 W lutym został opublikowany raport regulacyjny sporządzony pod przewodnictwem ekspertów z Praktyki Life Sciences na zlecenie Naczelnej Izby Lekarskiej.

cały tekst

Czy z krajobrazu znikną reklamy

Publikacja | 17.03.2015 Parlamentarzyści powinni się przyjrzeć przepisom, nad którymi pracują, a które mają zapobiec dowolności umieszczania reklam. Zamiast pomóc, mogą bowiem zaszkodzić – twierdzą eksperci.

cały tekst

Raport regulacyjny dot. pakietu onkologicznego i kolejkowego

Publikacja | 02.03.2015 Raport regulacyjny w sprawie oceny konstytucyjności ustawy z 22 lipca 2014 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

cały tekst

Nowelizacja Prawa farmaceutycznego – przeglad zmian

Publikacja | 28.02.2015 Początek 2015 roku wiąże się ze wprowadzeniem dużej ilości istotnych zmian dla branży farmaceutycznej.

cały tekst

Nowe badania kliniczne

Publikacja | 15.02.2015 Nadchodzi rewolucja w przepisach regulujących prowadzenie badań klinicznych. Nowe przepisy przede wszystkim modyfikują definicję badań klinicznych i centralizują procedurę otrzymywania zezwolenia na ich prowadzanie.

cały tekst

Pozarejestracyjne stosowanie leku

Publikacja | 20.01.2015 Stosowanie leku off label (inaczej – stosowanie pozarejestracyjne) jest to takie działanie, które polega na ordynowaniu leków w terapii innej niż określona w procesie autoryzacji rynkowej, czyli w sposób inny niż zatwierdzony przez właściwy organ, który upoważniony został do rejestracji produktów leczniczych (np. URPL w Polsce).

cały tekst

Nowe obowiązki konsultantów w ochronie zdrowia

Konferencja | 04.12.2014 4 grudnia zapraszamy Państwa na seminarium, którego tematem będzie "Ujawnianie korzyści – nowe obowiązki konsultantów w ochronie zdrowia. Compliance w ochronie zdrowia".

cały tekst

Rewolucja w etykietowaniu żywności: mało czasu na zmiany

Publikacja | 17.11.2014 Środki spożywcze wyprodukowane po 13 grudnia 2014 r. będą musiały być oznakowane według nowych zasad. Znaczna część firm nie jest do tego przygotowana.

cały tekst

Raport nt. ustawy refundacyjnej - ocena skutków regulacji

Publikacja | 08.10.2014 Wspólnie z Sequence HC Partners przygotowaliśmy raport "Wpływ ustawy o refundacji leków na dostęp pacjenta do farmakoterapii, budżet NFZ oraz branżę farmaceutyczną”.

cały tekst

Ustawa refundacyjna: teraźniejszość i przyszłość - relacja

Aktualność | 16.06.2014 12 czerwca odbyła się konferencja "Ustawa refundacyjna - teraźniejszość i przyszłość. Dyskusja środowisk", poświęcona ust. refundacyjnej i jej wpływowi na uczestników sys. refundacyjnego.

cały tekst

Konferencja "Ustawa refundacyjna – teraźniejszość i przyszłość. Dyskusja środowisk"

Konferencja | 12.06.2014 12 czerwca zapraszamy Państwa do udziału w konferencji pt. "Ustawa refundacyjna – teraźniejszość i przyszłość. Dyskusja środowisk", która odbędzie się w Hotelu Westin w Warszawie. Organizatorem spotkania, które będzie dobrą okazją do dyskusji o ustawie refundacyjnej, jest Praktyka Life Sciences kancelarii DZP.

cały tekst

Decyzja o wyborze prezesa NFZ nie powinna być podejmowana w zaciszu gabinetu

Publikacja | 28.05.2014 - Dobry obyczaj życia publicznego i potrzeba transparencji uzasadniają, aby nazwiska kandydatów na prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia zostały ujawnione - mówi dr hab. Marcin Matczak, radca prawny.

cały tekst