Premiera raportu „Whistleblowing – dobre praktyki etycznego biznesu”.

17 grudnia, tj. w dzień terminu implementacji Dyrektywy o ochronie sygnalistów miała miejsce premiera raportu przygotowanego przez DZP przy wsparciu United Nations Global Compact Network Poland „Whistleblowing – dobre praktyki etycznego biznesu”.

Publikacja ta wieńczy wiele miesięcy prac w ramach sesji dialogowych wysokiego szczebla na temat sygnalistów, ich ochrony i rozwiązań whistleblowingowych w polskich przedsiębiorstwach. Projekt zrealizował zespół DZP Compliance przy wsparciu United Nations Global Compact Network Poland oraz przy zaangażowaniu przedstawicieli etycznego biznesu, strony publicznej, organizacji społecznych i pozarządowych oraz ekspertów w wielu dziedzinach, m.in. w obszarze compliance, prawa pracy, prawa konkurencji oraz ochrony danych osobowych. Partnerami strategicznymi projektu były firmy: Boehringer Ingelheim sp. z o.o., Lux Med sp. z o.o., Oknoplast sp. z o.o., Siemens Energy sp. z o.o., Solaris Bus & Coach sp. z o.o. oraz Tauron Polska Energia S.A.

W ramach raportu poruszone zostały najważniejsze kwestie merytoryczne związane z ochroną sygnalistów i kompleksowo przeanalizowane zostały uregulowania prawne wynikające zarówno z Dyrektywy o ochronie sygnalistów, jak i projektu ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa. Przedstawione zostały także wyniki badania rynku dotyczącego wdrożonych już w polskich przedsiębiorstwach rozwiązań whistleblowingowych. Jednocześnie Raport zawiera sekcję, w której przedsiębiorcy, dzielą się najlepszymi praktykami w zakresie whistleblowingu oraz wskazują konkretne oczekiwania co do kształtu polskich przepisów o ochronie sygnalistów.

Sama premiera była okazją na omówienie metodologii prac w ramach projektu oraz przedstawienie raportu, ale także na dyskusję o nadchodzących rozwiązaniach prawnych, z którymi wielu przedsiębiorców będzie musiało się już niedługo zmierzyć. W panelu moderowanym przez członków zespołu DZP Compliance wzięli udział Marcin Szczepański – Compliance Officer for Poland, Czech Rep., Hungary, Slovakia, Turkey, and Ukraine w Siemens Energy, Anna Tomiczek – Kierownik Zespołu Compliance w Tauron Polska Energia S.A. oraz Katarzyna Kowalska – Dyrektor ds. HR w DOZ S.A. Dyskusja pozwoliła na ukazanie biznesowego spojrzenia na wiele wątków związanych z projektowanymi przepisami i pokazała z jakimi wyzwaniami przyjdzie zmierzyć się przedsiębiorcom w ramach wdrażania kwestii ochrony sygnalistów w ich organizacjach.

Julia Besz

Julia Besz


julia.besz@dzp.pl

Jakub Dydak

Jakub Dydak


jakub.dydak@dzp.pl

komentarze 2

  1. Jestem pod wrażeniem tego, jak został przedstawiony temat w artykule. Wchodząc na stronę liczyłem, że uda mi się dowiedzieć czegoś więcej i się nie zawiodłem. Czytając podobne wpisy w sieci można się pogubić…

  2. Świetnie podsumowanie całego spotkania dotyczącego premiery Whistleblowing!

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *