Indicator round red with pointer needle. Index and pointer, arrow indicator, measurement spectrum and power panel. Vector illustration

Prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych nie zwalniają tempa. 22 października 2018 roku Stały Komitet Rady Ministrów przyjął projekt nowej ustawy. To oznacza, że może on zostać uchwalony jeszcze w tym roku. Przy takim założeniu ustawa zacznie obowiązywać już w pierwszym kwartale 2019 roku.

 

Projekt zakłada wyłącznie 3-miesieczny okres przejściowy. To daje podmiotom zbiorowym bardzo mało czasu na przygotowanie się na nowe przepisy. Zarządzanie ryzykiem w organizacji i skuteczne systemy compliance pod rządami nowej ustawy nabiorą większego znaczenia niż kiedykolwiek wcześniej.

Zapraszamy do zapoznania się z naszym alertem, który podsumowuje wszystkie najważniejsze informacje
o nowelizowanej ustawie – do pobrania tutaj.

Nie da się na ten moment określić czy zaostrzone przepisy przełożą się na większą etykę prowadzenia biznesu w Polsce. Pewne jest, że niewłaściwe postępowanie pracowników czy kontrahentów będzie generować ryzyko wyjątkowo surowych kar finansowych dla podmiotów zbiorowych – nawet do 30 mln zł.

To zmusi przedsiębiorstwa i inne podmioty do zwiększania świadomości pracowniczej i kształtowania kultury organizacyjnej opartej na najwyższych standardach compliance, a także do precyzyjnego określania zasad etycznej współpracy z kontrahentami.

Szczególną rolę odegrają też wewnętrzne systemy whistleblowingowe, które pozwolą na szybszą identyfikację nieprawidłowości w organizacji.

Wewnętrzny system powiadamiania o naruszeniach będzie podwójnie ważny także dlatego, że zignorowanie zgłoszenia sygnalisty będzie kosztować podmiot zbiorowy dużo więcej, bowiem w takiej sytuacji kara finansowa może być zwiększona dwukrotnie, tj. nawet do 60 mln zł.

dr Anna Partyka-Opiela

dr Anna Partyka-Opiela
Radca Prawny, Partner

anna.partyka-opiela@dzp.pl

Julia Besz

Julia Besz
Prawnik, Associate

julia.besz@dzp.pl

komentarze 2

  1. Bardzo dobra wiadomość fajnie że prace idą w takim szybkim tempie.

  2. dzięki za informację!

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *