Zarzuty korupcyjne dla Jerónimo Martins

W Portugalii zatrzymano pracowników Jeronimo Martins z zarzutami korupcyjnymi i o pranie brudnych pieniędzy.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa powołując się na portugalskie media, w 2018 r. z inicjatywy władz grupy Jeronimo Martins zostało wszczęte śledztwo (pod kryptonimem „Rappel”). Było ono prowadzone w 18 różnych lokalizacjach na terenie całego kraju i miało na celu wykazanie naruszeń w organizacji.

Wskutek śledztwa, 5 pracownikom Jeronimo Martins oraz ich 5 dostawcom portugalska prokuratura postawiła zarzuty korupcyjne, przy czym aż 4 z nich zatrzymano. Pracownicy są oskarżeni o przyjęcie łapówek o łącznej wartości 1 mln euro.

Jeden z pracowników przez pewien czas był wysokim rangą pracownikiem Jeronimo Martins Polska, jednakże biuro prasowe Jeronimo Martins Polska zapewnia:

Naruszenia korupcyjne stanowią aż 1/3 wszystkich nadużyć w organizacjach (zgodnie z Report to the Nations 2018, Association of Certified Fraud Examiners) i stanowią nie tylko ogromne ryzyko prawne, ale także (a może nawet przede wszystkim) wizerunkowe.

Jak zabezpieczyć swoją organizację przed naruszeniami korupcyjnymi? Jak zbudować etyczne środowisko w swojej organizacji? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą nasi eksperci z zespołu compliance.

Helena Zielińska

Helena Zielińska
Prawnik, Associate

helena.zielinska@dzp.pl

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *