Ułatwienia dla przedsiębiorców – stawka podatku VAT 0% dla testów i szczepionek przeciwko COVID-19

W związku z trudną sytuacją związaną ze stanem epidemii COVID-19 rozporządzeniem Ministra Finansów wprowadzono preferencje dla dostaw testów wykrywających obecność wirusa SARS-CoV-2 i szczepionek przeciw COVID-19.

Rozporządzenie Ministra Finansów weszło w życie 23 grudnia 2020 r. i umożliwia czasowe stosowanie 0% stawki VAT w odniesieniu do dostawy, wewnątrzwspólnotowego nabycia i importu:

  • testów diagnostycznych w kierunku SARS-CoV-2 będących wyrobami medycznymi do diagnostyki in vitro, stawka preferencyjna obejmuje testy antygentowe, serologiczne, molekularne oraz testy łączone wykrywające dodatkowo inne wirusy oprócz wirusa SARS-CoV-2;
  • szczepionek przeciwko COVID-19 będących produktami leczniczymi dopuszczonymi do obrotu na terenie Polski, które uzyskały pozwolenie wydane przez Radę Unii Europejskiej lub Komisję Europejską.

Z obniżonej stawki 0% mogą skorzystać np. przedsiębiorcy dokonujący dostaw testów i szczepionek m.in. do placówek opieki medycznej wykonujących testy i podających szczepionki (producenci i dystrybutorzy testów i szczepionek). Obniżona stawka dla tych produktów ma obowiązywać do 31 grudnia 2022 r. Zgodnie ze stanowiskiem przedstawionym w uzasadnieniu do rozporządzenia Ministra Finansów nie wyklucza się przedłużania tej preferencji w miarę rozwoju sytuacji epidemiologicznej.

Rozporządzenie Ministra Finansów Funduszy i Polityki Regionalnej z 18 grudnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych (Dz. U. z 2020 r., poz. 2329) dostępne jest pod adresem:  https://www.dziennikustaw.gov.pl/D2020000232901.pdf

Marek Paluch

Marek Paluch
Prawnik, Associate

marek.paluch@dzp.pl

Magdalena Wojtkowiak

Magdalena Wojtkowiak
Prawnik, Associate

magdalena.wojtkowiak@dzp.pl

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *