Wielka kontynuacja refundacji 2022

W przyszłym roku czeka nas tzw. duża re-refundacja” podczas której rozpatrywane będą wnioski o kontynuację refundacji tych produktów, którym termin obowiązywania decyzji refundacyjnej kończy się 31 grudnia 2021 roku.

Pomimo postulatów branży farmaceutycznej o przedłużenie ww. decyzji do dnia 31 grudnia 2022 roku ze względu na epidemię COVID-19, Ministerstwo Zdrowia nie zrezygnowało ze standardowego trybu re-refundacji.

Z uwagi na konieczność przeprowadzenia kilku tysięcy postępowań, Minister Zdrowia już na początku grudnia ubiegłego roku zwrócił się do firm z prośbą o składanie wniosków dot. produktów, które będą się ubiegać o kontynuację refundacji od 1 stycznia 2022 r. Na podstawie analizy pism kierowanych do wnioskodawców można zauważyć, że wskazywane terminy różnią się. Jak wynika z ww., Minister wskazywał obowiązek złożenia wniosku w terminie m.in. do:

  • 20 grudnia 2020 r.;
  • 22 marca 2021 r.;
  • 5 lipca 2021 r.

Zgodnie z przepisami wnioskodawca jest zobowiązany do złożenia wniosku nie później niż 180 dni przed wygaśnięciem dotychczasowej decyzji, dlatego w przypadku złożenia wniosku po 5 lipca 2021 roku istnieje duże ryzyko niedokończenia postępowania w terminie.

Zgodnie z naszą wiedzą na koniec czerwca zostało złożonych ponad 1 000 wniosków, dlatego wszystkich, którzy jeszcze nie złożyli wniosku zachęcamy, aby się pośpieszyć. Więcej szczegółów niebawem.

Marcin Pieklak

Marcin Pieklak
Adwokat, Partner

marcin.pieklak@dzp.pl

Agata Cichocka

Agata Cichocka
Paralegal

agata.cichocka@dzp.pl

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *