ZMOWA NA RYNKU SUPLEMENTÓW DIETY

Dzisiaj UOKiK poinformował, że postawił zarzut ustalania minimalnych cen odsprzedaży suplementów diety spółce Solgar Polska oraz dwóm menadżerom z tej firmy.

UOKiK podejrzewa ustalanie przez Solgar Polska i dystrybutorów (którymi są głównie apteki) minimalnych cen odsprzedaży suplementów diety. Wszczęcie postępowania antymonopolowego było poprzedzone przeszukaniem w siedzibie firmy. W toku przeszukania UOKiK znalazł e-maile, które wskazywały, że Solgar Polska monitorował stosowanie przez dystrybutorów ustalonych cen i interweniował, jeżeli suplementy były sprzedawane po niższych cenach niż ustalone. Sami detaliści również obserwowali swoje stawki i informowali Solgar Polska, jeżeli któryś z nich nie stosował się do ustaleń. Kwestionowane przez UOKiK działanie mogło trwać od 2010 r. Na tym etapie postępowania nie wiadomo jak UOKiK dowiedział się o zmowie. Nie można wykluczyć, że UOKiK dowiedział się o sprawie od dystrybutora (sygnalisty), który postanowił „wyłamać się” z umowy.

Sankcją za zarzucane praktyki jest kara finansowa w wysokości – w przypadku Solgar Polska – do 10% przychodu, zaś w przypadku menadżera – do 2.000.000 zł.

Istotne jest, że przy okazji tej sprawy UOKiK wprost zapowiedział, że chce aby standardem stało się stawianie zarzutów nie tylko przedsiębiorcy, ale także menadżerom.

Marta Balcerowska

Marta Balcerowska
Radca Prawny, Senior Associate

marta.balcerowska@dzp.pl

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *