Podatek od nieruchomości

Hall of business building

Zbycie nieruchomości komercyjnych – konsultacje MF w sprawie VAT

Ministerstwo Finansów rozpoczyna konsultacje podatkowe w sprawie opodatkowania VAT zbycia nieruchomości komercyjnych. Celem MF jest opracowanie zasad mających zapewnić bezpieczeństwo obrotu i stabilność podejścia do opodatkowania VAT zbycia nieruchomości komercyjnych, w szczególności przez określenie kiedy zbycie nieruchomości komercyjnej jest zbyciem przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

Definicja budynku wciąż niejasna – NSA z odmiennym stanowiskiem od TK

Definicja budynku wciąż niejasna – NSA z odmiennym stanowiskiem od TK

W dniu 8 maja 2018 r. Naczelny Sąd Administracyjny w wyrokach o sygn. II FSK 1281/16; II FSK 331/17 oraz w wyroku z dnia 5 maja 2018 r., sygn. II FSK 2767/16 stanął na stanowisku, że obiekty budowlane mimo spełnienia formalnych przesłanek zaliczenia ich do budynku mogą być uznane za budowle w rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

O opodatkowaniu elektrowni wiatrowych zadecyduje uchwała NSA

O opodatkowaniu elektrowni wiatrowych zadecyduje uchwała NSA

Postanowieniem z dnia 29 maja 2018 r. NSA zadecydował, że wątpliwości jakie powstały z początkiem 2017 r., czyli po wejściu w życie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych dotyczące opodatkowania wiatraków podatkiem od nieruchomości powinny zostać rozstrzygnięte uchwałą poszerzonego składu Naczelnego Sadu Administracyjnego.

wooden gavel and books on wooden table,on brown background

Budynek czy budowla? Ważny wyrok Trybunału Konstytucyjnego

13 grudnia 2017 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał skargę konstytucyjną (sygn. akt – SK-48/15) dotyczącą ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Wyrok powinien zasadniczo zmienić podejście organów podatkowych odnośnie kwalifikacji obiektów budowlanych jako budynki lub budowle.

Trybunał ocenił preferencję dla obiektów zw. z udzielaniem świadczeń zdrowotnych

W wyroku z dnia 26 września 2013 r., sygn. akt K 22/12, Trybunał Konstytucyjny (TK) rozpoznając wniosek Rady Miasta Kołobrzeg (największego uzdrowiska w Polsce) uznał, że preferencyjna stawka podatku od nieruchomości ustanowiona dla obiektów związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych (m.in. sanatoriów i szpitali) jest zgodna z konstytucyjną zasadą samodzielności finansowej […]

Jak stosować tzw. „klauzulę nieruchomościową”?

Stosowanie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania niejednokrotnie nastręcza problemów natury interpretacyjnej. Wynika to głównie z dążenia przy redakcji tych umów do ujęcia zjawisk gospodarczych przez pryzmat kategorii ekonomicznych, przez co pozostają one w znacznej mierze niedookreślone. Tymczasem na gruncie krajowym przepisy często posługują się sformalizowanymi definicjami, które dodatkowo są inne […]