Na rynku panuje przekonanie, że raportowanie niefinansowe jest częścią składową funkcji compliance. 89% menedżerów i kadry kierowniczej do spraw zgodności z przepisami w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech uwzględnia raportowanie ESG w ramach programu zgodności swojej organizacji.
DZP Compliance Blog
Będą konsekwencje za brak implementacji ustawy o ochronie sygnalistów. Kolejne upomnienie dla Polski
Losy projektu ustawy o ochronie sygnalistów obserwują bacznie nie tylko wszyscy przedsiębiorcy, których projektowane obowiązki obejmą w pierwszej kolejności, ale i Komisja Europejska. To kolejny raz, kiedy Komisja zwróciła uwagę Polsce na niewypełnienie obowiązków dotyczących dyrektywy. Mimo że 17 grudnia 2021 r. minął termin transpozycji dyrektywy w sprawie ochrony osób […]
Co powinna zawierać procedura zgłoszeń wewnętrznych?
Jednym z obowiązków, jakie nakłada na przedsiębiorców ustawa o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa, jest przyjęcie procedury zgłoszeń wewnętrznych (procedury zgłaszania naruszeń prawa i podejmowania działań następczych).
Ustawa o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa – mamy trzeci projekt!
Mimo że 17 grudnia 2021 r. minął termin implementacji dyrektywy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa, prace nad polską ustawą dalej trwają. Mamy kolejne zmiany w projekcie.
Projekt nowelizacji ustawy sankcyjnej – co się zmieni?
Niemal trzy miesiące po wejściu w życie ustawy sankcyjnej Rząd przyjął projekt jej nowelizacji. Nowe rozwiązania przewidziane w projekcie mają być odpowiedzią na problemy praktyczne, które pojawiły się w toku dotychczasowej realizacji ustawy i umożliwić dalsze funkcjonowanie podmiotów wpisanych na listę sankcyjną.
Whistleblowing jako element systemu sankcyjnego
Niedawno pisaliśmy o tym, że Komisja Europejska ogłosiła uruchomienie narzędzia do przyjmowania zgłoszeń sygnalistów, którzy wiedzą o możliwym naruszeniu jakichkolwiek sankcji UE. W ślad za Komisją pójdą teraz Niemcy.
Czy sygnaliści mogą pomóc w uniknięciu kar za naruszenie sankcji międzynarodowych?
Sankcje międzynarodowe oraz whistleblowing, to nie tylko kwestie, które według nowych przepisów przedsiębiorcy muszą brać pod uwagę, ale także przenikające się tematy. Umiejętne skorzystanie z wiedzy sygnalisty może zmniejszyć ryzyko sankcyjne. Potwierdza to specjalne narzędzie whistleblowingowe Komisji Europejskiej do zgłaszania naruszeń przepisów sankcyjnych.
Mamy nowy projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa!
Pojawił się nowy projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa. Zgodnie z nowymi regulacjami, podmioty prywatne, dla których pracę wykonuje co najmniej 50 osób, będą miały obowiązek wdrożenia systemu umożliwiającego zgłaszanie nieprawidłowości (whistleblowing). Projekt wymaga stworzenia procedury zgłaszania naruszeń prawa i podejmowania działań następczych oraz wyznaczenia osób mających odbierać zgłoszenia. Osobom zgłaszającym należy zapewnić m.in.: poufność zgłoszeń, dostęp do informacji zwrotnych oraz ochronę przed działaniami odwetowymi. Ustawa ma wejść w życie po upływie 2 miesięcy od dnia jej ogłoszenia. Na wdrożenie procedur mamy dodatkowy miesiąc. W sumie wiec ustawodawca dał przedsiębiorcom aż 3 miesiące na przygotowanie się.
Projekt polskiej ustawy dotyczącej unijnych sankcji – najważniejsze założenia
Do prac sejmowych został skierowany dziś projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego. Ustawa ta stanowi realizację obowiązków jakie nałożył na kraje członkowskie ustawodawca unijny w rozporządzeniach dotyczących sankcji. Dotyka tematu odpowiedzialności za naruszenie przepisów sankcyjnych, ustanawia krajowe organy odpowiedzialne za realizację . Poniżej prezentujemy Państwu najważniejsze założenia projektu.
Projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa – odpowiedź Ministerstwa na uwagi sektora publicznego
Zakończył się proces konsultacji społecznych projektu ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa i przesłane uwagi zostały opublikowane na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Wiele podmiotów nadesłało swoje propozycje zmian do kolejnej wersji projektu ustawy, co świadczy o dużym zainteresowaniu tematem. Na chwilę obecną nie znamy jeszcze nowej wersji projektu ustawy i nie wiemy ile spośród uwag z konsultacji zostanie w nim uwzględnionych.