Podczas poniedziałkowej konferencji Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej („MRPiPS„), ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk ogłosiła rozpoczęcie przygotowań do uruchomienia projektu pilotażu skrócenia czasu pracy przy zachowaniu wysokości wynagrodzenia.
Jak donosi MRPiPS, analizy prowadzone w ostatnich miesiącach potwierdzają, że skrócenie czasu pracy przynosi korzyści zarówno pracownikom, jak i pracodawcom. Pracownicy mają się cieszyć lepszym zdrowiem, niższym ryzykiem wypalenia zawodowego czy większą ilością czasu wolnego, a pracodawcy wzrostem efektywności i kreatywności pracowników oraz mniejszą ilością absencji.
Czy w Polsce faktycznie pracujemy za długo?
Wedle danych Eurostatu[i] za rok 2024 r., kraje, w których pracuje się najkrócej to Holandia, Dania i Norwegia ze średnimi 30.8, 32.8 i 32.9 godzin tygodniowo. W porównaniu, Polacy pracują średnio 38.8 godzin tygodniowo, co plasuje nas w ostatniej szóstce zestawienia. Jest to jednak lekka poprawa w stosunku do poprzedniego roku, w którym pracowaliśmy średnio 39.3 godzin.
Choć standardowo czas pracy wynosi 40 godzin tygodniowo, to niektórzy już pracują krócej. Przykładem może być Urząd Miasta we Włocławku – Prezydent Włocławka, obecny na konferencji, podjął decyzję o skróceniu czasu pracy urzędników do 35 godzin tygodniowo. Skrócenie czasu pracy nie wpłynęło na godziny otwarcia urzędu. W tym roku rozwiązanie to zaczęto wdrażać również we włocławskich spółkach komunalnych.
Program pilotażowy
Uczestnicy pilotażu będą mogli samodzielnie wybrać model skrócenia czasu pracy, tak aby jak najlepiej pasował do ich organizacji. MRPiPS proponuje m.in. redukcję liczby godzin pracy w jednym dniu tygodnia czy przyznanie pracownikom dodatkowych dni urlopowych.
Przez pierwsze trzy miesiące uczestnicy pilotażu będą się do niego przygotowywać, a następne miesiące poświęcą na właściwe już testowanie rozwiązań w praktyce. MRPiPS ma zamiar przeznaczyć na pilotaż 10 mln zł z Funduszu Pracy.
Zasady i warunki programu pilotażowego mają zostać ogłoszone do 30 czerwca 2025 r., o czym na pewno będziemy Państwa informować.
[i] „Average number of actual weekly hours of work in main job, by sex, age, professional status, full-time/part-time and occupation”, https://ec.europa.eu/eurostat/databrowser/view/lfsa_ewhais/default/map?lang=en, dostęp: 30 kwietnia 2025 r.