Dostęp do szczepień przeciwko grypie w aptekach będzie łatwiejszy!

10 stycznia 2023 r. odbyło się posiedzenie sejmowej Komisji Zdrowia, podczas którego jednogłośnie przyjęto poprawki do ustawy Prawo farmaceutyczne, dzięki którym farmaceuci będą uprawnieni do wystawiana recept farmaceutycznych na szczepionki przeciwko grypie.

Co to oznacza dla pacjentów?

Dzięki przyjętym poprawkom farmaceuta będzie mógł wykonać wszystkie czynności niezbędne w celu zaszczepienia pacjenta – wystawić receptę, zakwalifikować do szczepienia i podać szczepionkę – wszystko w ramach jednej wizyty w aptece. Zmiany wejdą w życie jeżeli nie zostaną zmienione na dalszym etapie procedowania ustawy w Sejmie oraz Senacie.

Obecnie farmaceuta może jedynie dokonać kwalifikacji do szczepienia i podać szczepionkę, natomiast pacjent musi posiadać receptę na szczepionkę wystawioną przez lekarza, co powoduje, że opcja szczepienia w aptece może być dla wielu pacjentów niepraktyczna – przyjęte poprawki mają to zmienić.

Sugerowaliśmy takie rozwiązanie już w 2019 r.

Ustawodawca nareszcie zaczyna stosować rozwiązania, które przez prawników Kancelarii DZP były sugerowane już cztery lata temu. O koncepcjach dostępu do szczepień w aptekach, zasadach wykonywania szczepień przez farmaceutów oraz wydawania szczepionek bez recepty lekarskiej pisaliśmy już w 2019 r. w naszym Raporcie dotyczącym zwiększenia dostępności szczepień zalecanych w Polsce.

Chociaż przyjęcie opisywanych poprawek jest ustawodawczym krokiem naprzód, to jednak niedosyt budzi harmonogram prac nad projektem, który po przejściu całej drogi legislacyjnej może wejść w życie za kilka-kilkanaście tygodni (konkretna data zależeć będzie od tempa prac Sejmu oraz Senatu), a więc gdy sezon szczepień na grypę dobiegnie końca.

Obecnie projekt ustawy, do której przyjęto opisywane poprawki znajduje się dopiero na etapie drugiego czytania w Sejmie.

Przyjęte rozwiązania nie są idealne

W branży zauważalne są głosy krytyczne wobec niektórych aspektów przyjętych zmian. Przede wszystkim krytykowany jest fakt, że nowe przepisy nie przewidują możliwości refundacji szczepionki wydanej na podstawie recepty farmaceutycznej. Koncepcja refundowanych szczepień w ramach opieki farmaceutycznej również znalazła się w Raporcie DZP z 2019 r.

Podsumowując, przyjęte poprawki ocenić należy pozytywnie, gdyż wpłyną one na poprawę dostępności do szczepień, szkoda tylko, że ustawodawca tak późno zdecydował się na zastosowanie rozwiązań omawianych od kilku lat.

Patrick Wodecki

Patrick Wodecki
Adwokat, Senior Associate

patrick.wodecki@dzp.pl

Karolina Świątek

Karolina Świątek
Legal Assistant

karolina.swiatek@dzp.pl

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *