Raport regulacyjny DZP

Raport DZP: Wykorzystanie danych medycznych w celu rozwoju AI w Polsce i w celu prowadzenia badań naukowych. Prawne uwarunkowania dostępu do danych medycznych i ich jakości.

Kancelaria DZP opracowała raport regulacyjny „Wykorzystanie danych medycznych w celu rozwoju AI w Polsce i w celu prowadzenia badań naukowych. Prawne uwarunkowania dostępu do danych medycznych i ich jakości.”.  Raport powstał na zlecenie i na kanwie dyskusji i spotkań w szerokim gronie członków Koalicji na rzecz rozwoju AI w zdrowiu, w której zrzeszeni są m.in. świadczeniodawcy, firmy technologiczne, farmaceutyczne, wyrobowe i organizacje pozarządowe.

Streszczenie raportu dostępne jest pod linkiem.

Link do pełnego raportu jest dostępny pod linkiem.

Dostęp do wysokiej jakości danych medycznych jest kamieniem milowym dla rozwoju wykorzystania nowych technologii, w tym technologii opierających się na sztucznej inteligencji, w sektorze ochrony zdrowia. Z kolei technologie te są szansą dla rozwiązania licznych bolączek systemu służby zdrowia – m.in. mogą pomóc zwiększyć dostępność i jakość udzielanych świadczeń i stosowanych terapii, wesprzeć personel medyczny, usprawnić administrowanie systemu.

Przygotowana analiza odpowiada na następujące pytania:

  • jakie są uwarunkowania prawne (zwłaszcza szanse i bariery) związane z dostępem do danych medycznych w Polsce w celu prowadzenia badań naukowych (w tym prac badawczo-rozwojowych i rozwoju algorytmów AI)?;
  • jakie działania (legislacyjne, regulacyjne i inne) należy podjąć w celu zwiększenia dostępu do danych medycznych oraz ich jakości w kontekście przetwarzania do celów prowadzenia badań naukowych i rozwoju AI?

Liczymy na to, że wnioski płynące z raportu przydadzą się przy konstruowaniu sektorowej polityki rozwoju sztucznej inteligencji w sektorze ochrony zdrowia oraz w pracach legislacyjnych, regulacyjnych i administracyjnych nad usprawnieniem dostępu do danych medycznych w Polsce i ich jakości.

Agata Kruczyk-Gonciarz

Agata Kruczyk-Gonciarz
Prawnik, Associate

Agata.Kruczyk-Gonciarz@dzp.pl

Jan Pachocki

Jan Pachocki
Radca prawny, Senior Associate

jan.pachocki@dzp.pl

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *