W związku z pandemią COVID-19 Komisja Europejska („KE”) wraz z agencjami rejestracyjnymi Unii Europejskiej opublikowała wytyczne w formie Q&A, w którym zaproponowano rozwiązania, pozwalające na bardziej elastyczne podchodzenie do kwestii regulatory, w szczególności wobec produktów leczniczych, które mogą być stosowane na COVID-19.
Regulacja
Ustawa o ograniczeniu zatorów płatniczych podpisana przez Prezydenta
6 sierpnia 2019 r. Prezydent podpisał tzw. ustawę antyzatorową, która określa maksymalne terminy płatności dla firm (co do zasady 60 dni) i podmiotów publicznych (co do zasady 30 dni). Nieuzasadnione wydłużanie terminów zapłaty ma stanowić czyn nieuczciwej konkurencji. W przypadku znacznych opóźnień w płatnościach Prezes UOKiK będzie mógł nakładać kary pieniężne. Ustawa wprowadza dla dużych firm obowiązek składania rocznego raportu o opóźnieniach w płatnościach.
Raport DZP: Zwiększenie dostępności szczepień zalecanych w Polsce
Zachęcamy do zapoznania się z Raportem: Zwiększenie Dostępności Szczepień Zalecanych w Polsce przygotowanym przez prawników Kancelarii DZP
RAPORT Z DZIAŁANIA EUROPEJSKIEGO URZĘDU DS. ZWALCZANIA NADUŻYĆ FINANSOWYCH (OLAF)
W 2017 r. Urząd zakończył 197 dochodzeń, wszczął 215 kolejnych oraz wydał 309 rekomendacji. W efekcie pracy Urzędu do budżetu UE wróciły ponad 3 miliardy EUR. Równocześnie OLAF negocjuje przyjęcie nowych aktów prawnych na poziomie unijnym, które mają uczynić walkę z oszustwami i korupcją w UE jeszcze skuteczniejszą.
Zakaz handlu w niedzielę – dopuszczalne formy
Po raz kolejny o dopuszczalnych formach handlu w niedzielę – Tomasz Kaczyński, partner kancelarii DZP
Nowe obowiązki rekrutacyjne
W związku z wejściem w życie w dniu 21 października 2017r. ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym, chcieliśmy przypomnieć o nowym obowiązku rekrutacyjnym w stosunku do osób kontraktowanych w celu wykonywania pracy lub innej działalności związanej z wychowywaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem małoletnich lub opieki nad nimi.
NSA: apteka nie może sprzedawać leków przez portal aukcyjny
Z niedawno wydanego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego wynika, że apteka nie może prowadzić sprzedaży wysyłkowej produktów leczniczych z wykorzystaniem innej niż własnej strony internetowej, takiej jak portal aukcyjny.
Proponowane zmiany w Kodeksie wyborczym niezgodne z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych
Procedowany w Sejmie projekt zmian w Kodeksie wyborczym zakłada m.in. likwidację instytucji głosowania korespondencyjnego. Proponowane rozwiązanie odbiega od standardu powszechności wyborów wyznaczonego przez Konstytucję RP, a poprzez ograniczenie możliwości udziału w wyborach osobom ze znaczną lub umiarkowaną niepełnosprawnością prowadzi do stanu sprzecznego z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych.
Zmiany w ustawie o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi
Projektodawcy zmian planują m.in. wprowadzenie Narodowego Programu Szczepień Ochronnych (NPSO) wraz z Funduszem Kompensacyjnym dla pacjentów, u których wystąpiły objawy chorobowe, stanowiące możliwe działania niepożądane szczepionek. Fundusz miałby być zasilany wpłatami podmiotów, które zawarły umowę na dostawę szczepionek do przeprowadzania obowiązkowych szczepień ochronnych w ramach NPSO.
Czy certyfikat ekologiczny będzie częściej ograniczany?
Projekt zmian rozporządzenia o certyfikacji produktów ekologicznych nie tylko zmienia najwyższy stopień kary na ograniczenie certyfikacji, ale również rozszerza zakres działań będących naruszeniem, które podlegają tej sankcji.