W dniu 14 maja 2019 r. TSUE wydał wyrok, w którym orzekł w sprawie obowiązku pomiaru czasu pracy pracowników. Czy będzie mieć on wpływ na stosowane przez polskich pracodawców ewidencje czasu pracy?
Ochrona pracownika
Jak przetwarzać dane pracowników i nie dać się zwariować? – zaproszenie na śniadania z prawem pracy
Po wakacjach wracamy z naszą sprawdzoną formułą, czyli Śniadaniem z prawem pracy – tym razem pod hasłem „Jak przetwarzać dane pracowników i nie dać się zwariować?”. 26 września spotkamy się w Warszawie, a 11 października w Poznaniu.
Większa ochrona pracowników w razie niewypłacalności pracodawcy – wejście przepisów w życie
Znamy już datę wejścia w życie nowelizacji dotyczącej ochrony roszczeń pracowników w razie niewypłacalności pracodawcy, o której pisaliśmy 9 sierpnia na naszym blogu.
Większa ochrona pracowników w razie niewypłacalności pracodawcy
1 sierpnia 2017 roku Prezydent podpisał Ustawę z dnia 20 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Cele nowelizacji sprowadzają się do przyspieszenia procesu udzielania pomocy finansowej oraz zapewnienia pełniejszej ochrony roszczeń pracowników w razie niewypłacalności pracodawcy.
Śniadanie z prawem pracy „Umowy cywilnoprawne – szanse i pułapki”
12 kwietnia zapraszam wszystkich przedstawicieli działów HR na – powracające po krótkiej przerwie, spotkanie z cyklu „Śniadanie z prawem pracy”, tym razem poświęcone umowom cywilnoprawnym.
Pułapki rekrutacji
Kłamstwa, koloryzowanie, niestosowne pytania, żądanie prywatnych informacji – wszystkie grzechy rekrutacji okiem prawników.
Delegowanie pracowników do Polski po zmianach
18 czerwca 2016 r. weszła w życie ustawa o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług. Ustawa nakłada na pracodawców delegujących pracowników do pracy na terytorium Polski szereg obowiązków, nadaje PIP dodatkowe uprawnienia w zakresie kontroli prawidłowości takiego delegowania, a także określa zasady współpracy transgranicznej pomiędzy właściwymi organami.
Czy umowa o pracę zawsze podlega polskiemu prawu pracy?
Umowa o pracę w Polsce nie musi wcale podlegać polskiemu prawu. Może podlegać prawu obcemu, jeżeli w stosunku pracy pojawi się elementem transgraniczny. Zdarza się przy tym, że ani pracodawca ani pracownik nie są świadomi tego, jakie prawo rządzi zawartą przez nich umową o pracę.
Związkowiec już niebawem na zleceniu
Trwają prace nad ustawą rozszerzającą prawo zrzeszania się w związkach zawodowych na wszystkich pracujących, a więc m.in. zleceniobiorców czy samozatrudnionych.
Nowe zasady wynagradzania pracowników zwolnionych z obowiązku świadczenia pracy
Od 22 lutego 2016 r. obowiązuje wyraźny przepis, który reguluje zasady obliczania wynagrodzenia dla zwolnionych z obowiązku świadczenia pracy pracowników. Dot. to pracowników, którzy otrzymali wypowiedzenia a także pracownic w ciąży lub karmiących dziecko piersią zwalnianych z obowiązku świadczenia pracy na podstawie art.179§5 KP.