Hall of business building

W ostatnich miesiącach Minister Finansów wydał serię komunikatów (tu tu), w których ogłasza, że jednym z głównych obszarów jego zainteresowania w drugim kwartale 2016 roku będzie systematyczna weryfikacja praktyk cenowych i podatkowych w Polsce. Prowadzone badania mogą mieć duży wpływ na branżę farmaceutyczną.

W lutym br. Ministerstwo poinformowało o swoich doświadczeniach z ostatnich miesięcy, sugerując tym samym, że takie kontrole (w tym w zakresie stosowania cen transferowych) są już prowadzone. Zgodnie z komunikatem, działania kontrolne będą w pierwszej kolejności skupione na podmiotach płacących niskie podatki, jednak uzyskujących wysoki obrót i przychód. Badania prowadzone przez Ministerstwo prowadzone są bardzo szczegółowo – wskazuje na to szereg już zidentyfikowanych nieprawidłowości podatkowych oraz oszacowań ich wartości.

Działania Ministerstwa Finansów wydają się być istotne dla branży farmaceutycznej z dwóch powodów. Po pierwsze, Ministerstwo w pierwszej kolejności będzie celować swoje kontrole na podmioty płacących niskie podatki, lecz posiadające wysokie obroty. Po drugie, kontrole praktyk finansowych wewnątrz grup kapitałowych prowadzą m. in. do oceny warunków transakcji (w szczególności cen) między spółkami z grupy kapitałowej oraz pozostałych przepływów finansowych.

Dla branży farmaceutycznej, zwłaszcza dla hurtowni produktów refundowanych – w tym producenckich – realizujących niskie marże sprzedaży, istnieje więc niemałe ryzyko, że takie hurtownie znajdą się na celowniku Ministerstwa.

Dodatkowo nie można wykluczyć, że wyniki takiego badania finansowego, odnoszące się również do stosowanych przez przedsiębiorców cen, zostaną przekazane do Ministerstwa Zdrowia w celu weryfikacji zgodności działań z przepisami dotyczącymi sztywnych cen produktów refundowanych oraz wdrażania postanowień instrumentów dzielenia ryzyka, zawartych przez producentów leków.

Spółki powinny więc przygotować się na potencjalne działania kontrolne zarówno podatkowe jak i regulacyjne.

Maciej Żelewski

Maciej Żelewski


maciej.zelewski@dzp.pl

Tagi

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *