2 lutego 2016 r. ukazał się projekt zmian ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (https://legislacja.rcl.gov.pl/docs/2/12280103/12328638/12328639/dokument207061.pdf). Zmiana ta jest kolejną odsłoną zapowiadanego wcześniej przez rząd programu darmowych leków dla seniorów. 

Leki 75+

Projekt ten zawiera wiele dotychczasowych założeń – m.in. dostęp do darmowych leków będzie zapewniony pacjentom, którzy ukończyli 75 rok życia na podstawie recepty wystawionej przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Lista tych leków będzie publikowana w ramach  obwieszczenia refundacyjnego wydawanego na podstawie art. 37 ust. 1 Ustawy o refundacji. Sam program dostępu do leków dla seniorów ma nadal zostać sfinansowany z budżetu państwa. W tym zakresie Fundusz otrzyma dotację na realizację założeń przedmiotowego programu.

Spośród zmian w pierwszej kolejności rozszerzona została grupa osób uprawnionych do przepisywania recepty na produkty dostępne w ramach w/w programu. Uprawnienia te uzyskała również pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej oraz lekarz, który posiada prawo do wykonywania zawodu w stosunku do wskazanych w przepisach bliskich. Co ciekawe z samego projektu zniknął obowiązek sprawdzenia prawa do uzyskania darmowych leków, który miał być nałożony na farmaceutę. Zamiast tego świadczeniobiorca ma obowiązek sam okazać dokument zaświadczający posiadanie przedmiotowego uprawnienia.

W porównaniu z poprzednim projektem dookreślone zostały również przesłanki przypisywania leków do przedmiotowej kategorii. Wśród nich projekt wymienia zaspokojenie potrzeb zdrowotnych w/w osób, dostępność oraz bezpieczeństwo danego produktu, a także skutki dla budżetu Państwa oraz budżetu płatnika publicznego związane z objęciem danego produktu refundacją. Z treści projektu wynika, że grupa tych produktów zostanie określona jednostronnie przez Ministra Zdrowia w treści samego wykazu – w tym zakresie z projektu zniknął zapis dotyczący rozszerzenia zakresu informacji zamieszczanych w decyzjach refundacyjnych.

Zmianie uległa również kwota maksymalnych wydatków na wdrożenie analizowanego programu. Modyfikacja ta jest w szczególności widoczna w 2016 roku, kiedy to kwota ta została zmniejszona do 125 mln złotych. Wynika ta zapewne z przewidywanej daty wejścia pierwszej listy z produktami dostępnymi dla seniorów. Zgodnie z treścią analizowanego projektu pierwszy wykaz dotyczący bezpłatnego zaopatrzenia świadczeniobiorców po ukończeniu 75 roku życia Minister Zdrowia ustali nie później niż 1 września 2016 r.

Inne zmiany

Wśród pozostałych zmian za najciekawszą z perspektywy wnioskodawców należy uznać obowiązek przedstawiania informacji dotyczących rocznej wielkości dostaw z podziałem na poszczególne miesiące. Jest to rozszerzenie dotychczasowego obowiązku, który nakazywał przedstawianie wyłącznie informacji o ilości opakowań wnioskowanego produktu w skali całego roku, bez podziału na okresy miesięczne.

Dodatkowo w projekcie zawarto propozycję rozszerzenia przepisów regulujących zamiennictwo w aptece. W tym zakresie autorzy projektu proponują dodanie możliwości nabywania przez pacjenta leków o cenie wyższej, niż cena leku przepisanego na recepcie oraz leków, które nie są objęte refundacją. W przypadku produktów z ostatniej z w/w grup produktów byłyby one nabywane przez pacjenta za 100% odpłatnością. W projekcie uregulowana została również możliwość wydania leków w opakowaniu zawierającym różną o maksymalnie 10% liczbę dawek niż ta określona na recepcie.

Co istotne, możliwość zamiennictwa została określona również w zakresie produktów dostępnych bezpłatnie dla osób powyżej 75 roku życia. W tym zakresie projektodawcy zrezygnowali oczywiście z obowiązku wydawania tańszego leku. Za istotne należy jednocześnie uznać dodanie zasady, iż w przypadku zbiegu dodatkowych uprawnień farmaceuta ma obowiązek wydać produkt z najniższą możliwą dopłatą.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *